Sürücü binde beşten fazla nefes aldı, devriyeyle iletişim kurdu ve hatta imza atmayı başardı

RumBar

Global Mod
Global Mod
illüstrasyon resmi
| Fotoğraf: Lukáš BibaMAFRA

Bin başına 5,37 değeri, oryantasyon nefes testi sırasında tekrarlanan ölçümde en yüksek değer oldu. Polis sözcüsü Jakub Kopřiva, “Bundan dolayı polis, adamın ehliyetine olay yerinde el koydu” dedi.


iDNES.cz'nin bulgularına göre sürücü, nefesindeki yüksek alkol oranına rağmen polisle mümkün olduğunca normal bir şekilde iletişim kurabildi ve hatta alkolmetre protokolünü imzalamada herhangi bir sorun yaşamadı.


Polis, sürücünün daha fazla ilerlemesini engellemek için aracını çektirdi. Trafik müfettişliği, bağımlılık yapıcı bir maddenin etkisi altında tehlikeye girme şüphesi nedeniyle olayla ilgilenmeye başladı. Kopřiva, “Suçlu olduğu kanıtlanırsa adam bir yıla kadar hapis cezası, para cezası veya faaliyet yasağıyla karşı karşıya kalacak” dedi.


Nefeste alkolün binde beşinin üzerindeki değerler oldukça istisnai bir durum olsa da ara sıra polis bunlara da rastlıyor. Örneğin Karlovy Vary bölgesinde, geçmişte Františkovy Lázně'de araba kullanırken durdurulan sarhoş bir sürücünün vakasıyla ilgilendiler.


Alkolmetre testi sırasında binde 5,56 alkol soluduğu ve o dönemde geçerli bir sürüş yasağının olduğu da ortaya çıktı.