Kaplıca ormanları, dağ bisikletlerinin yasadışı inişlere son vermesi için bir yol açacak

RumBar

Global Mod
Global Mod
GOEtrail'in üst kısmı geçen yıl zaten tamamlanmıştı ve o dönemde seçilmiş bisikletçiler tarafından da test edilmişti. (14 Haziran 2023)
| Fotoğraf: Karlovy Vary'nin kaplıca ormanları ve parkları 

GOEtrail hem yeni başlayanlar hem de deneyimli sürücüler için eğlence sunacak. Ad, yakındaki Goethe'nin bakış açısından esinlenmiştir. Yapımına iki yıl önce başlanan proje, Karlovy Vary Kaplıca Ormanları ve Parkları ile Karlovy Vary Şehri'nin ortak projesi.


“Bireysel GOEtrail rotaları, eğimlerle aynı şekilde, yani maviden siyaha, zorluğa göre işaretlenir. Ortalama bisikletçiler bile zorlu engellerden ve dönüşlerden kaçındığı için mavi rotayı kullanabilir. Aksine, doğru adrenalin deneyimini sunduğu için siyahı tercih etmek en iyi cesarettir” dedi Karlovy Vary meclis üyesi Petr Bursík.


Parkurların açılmasının ardından kaplıca ormanlarının yöneticileri de Goethe'nin bakış açısı civarındaki yasa dışı inişlerin sınırlanacağına söz veriyor. Lázeňské les ve parklar müdürü Stanislav Dvořák, “Bisikletçiler için resmi ve çekici bir rota oluşturarak, belirlenmiş alanların dışına iniş riskini en aza indirmek ve sporcuların tek bir parkur üzerinde yoğunlaşmasına katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.


İnşaat sırasında ormanın doğal bütünlüğüne olan etkinin en aza indirilmesi açısından en değerli bitki örtüsünden kaçınılması ve arazinin doğal morfolojisinin kullanılması önemliydi.


GOEtrail, Hřbitovní Caddesi'nin yukarısındaki kayın ormanı boyunca neredeyse üç kilometre boyunca kıvrılarak ilerliyor. Güzergahı, bisikletlilerin yürüyüş parkurlarından geçiş ve iniş sayısını en aza indirecek şekilde planlandı. Ancak yollar iki yerde kesişiyor.


Bisikletçiler ve yayalar arasındaki çarpışmaları önlemek için, geçişten önce bir “geciktirici”, yani sürücüleri önemli ölçüde yavaşlamaya, neredeyse durmaya zorlayan bir engel vardır. Ayrıca, hem yayaları hem de bisikletlileri her iki güzergâhın yaklaşan geçişleri konusunda uyaran işaretler bulunmaktadır.