Kadın Sağlığı İçin Pirincin Önemi

FontikUpa

Member
Kadın Sağlığı İçin Pirincin Önemi
Son dönemlerde yapılan yeni araştırmalar kadınlar arasında çeşitli diyetlerin moda olmasının kalp hastalıkları ve kanserin bazı türlerine neden olan kronik hastalıklara yol açtığını gösteriyor.Araştırmacılar karbonhidratların az kullanıldığı diyetlerin kadınların vücudunda folik asidin azalmasının başlıca nedeni olduğunu tespit ettiler. Böylece kadınlar oqranizmdaki demir kıtlığı sonucu oluşan anemiyaya da açık oluyorlar. Vücutta yeteri kadar demir olmadığından organizma kırmızı kan hücreleri için gerekli hemoglabin oluşturmuyor.
Aneminin yaygın bu türü ABD’deki kadınların beşte birini, hamile kadınların ise yarısını kapsıyor, yorgunluk, güçsüzlük, solunumda güçlük, baş ağrıları ve dikkat dağınıklığı gibi çeşitli semptomların ortaya çıkmasına neden oluyor.
ABD’deki “Rice Federation” denilen kurumun yaptığı araştırma sonucunda pirincin her yaştaki kadının sağlığı açısından büyük önem taşıyan folik asit ve demir gibi besin maddeleri ile zengin olduğu ortaya çıktı.
Pirinç folik asit elde etmek için mükemmel bir yöntemdir. Birçok yemekte pirinç, yağsız et ve süt ürünleri, meyve, ceviz ve sebze kullanılması çok faydalıdır.
Folik asit, kalp krizi hastalığı ve beyin felci de dahil, kalp hastalıklarında bir risk unsuru olduğu iddia edilen kanda homosisteinin azalmasına da yardımcı olur.
Amerika Kardioloji Birliği’nin açıkladığı bilgiye göre, folik asit beyne kan sızması sonucu meydana gelen ölüm oranlarının azalmasına da yardımcı olur. Daha yakın zamanlarda yapılan araştırmalar ise folik asidin alzheimer hastalığı ve yumurtalık kanseri de dahil olmak üzere, kanserin birçok türünü önlediğini gösteriyor.