Fakir ama mutlu olmayı seçtim, diyor yumuşak ruhlu dev yetiştirici

RumBar

Global Mod
Global Mod
Ve bunun üzerine, çeşitli cinslerden önemli ölçüde daha küçük on köpek daha. Çoğuyla kanisterapi uyguluyorlar. Hastanelerde ve yaşlılara yönelik evlerde, yaşlı veya hasta insanların ağrıyan bedenlerinin ve ruhlarının iyileşmesine yardımcı olurlar.

“Karlovy Vary ve Ústí Bölgesi'ndeki on beş tesise düzenli olarak gidiyoruz. Temel sütun, yani köpeklerimizde en çok odaklandığımız şey konumlandırmadır. Müşterinin vücudunda doğru yere bastırılan bir köpek, çok kısa sürede büyük miktarda ısı ve enerji iletebilir” diyor fikrin babası ve Bir köpek yaşamaya yardım ettiğinde derneğinin lideri Bohumil Stránský.

Kendisinin belirttiği gibi köpek asistanları harikalar yaratabilir. Omurgayı düzeltirler, spazmodik olarak sertleşen tendonları ve kasları gevşetirler ve iyi bir ruh hali taşırlar. “Köpeklerimizin çalışmaları sayesinde felç geçiren bir kişi 6 ay sonra kolunu uzatmayı başardı, 6 yaşındaki bir kız çocuğu ise hayatında ilk kez başını kaldırabildi. Bunun şu ana kadarki en büyük başarımız olduğunu düşünüyorum” diyor Stránský.

Ancak köpekleri aynı zamanda yaşlıların yaşadığı evlerde neşe saçıyor, çocukları anaokullarında, okullarda ve çeşitli etkinliklerde eğitiyor. İçlerinde bir grup köpek ve insan yaşam için önemli olan bilgileri aktarmaya çalışıyor. “Birçok çocuk, özellikle de şehirdeki çocuklar, normalde yabancı bir köpekle karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyorlar. İnsanlar ayrıca köpeğin kendilerinden hoşlanmadığını fark edemiyor ve böyle bir durumda nasıl doğru tepki verecekleri konusunda hiçbir fikirleri yok” diyor Stránský.

Leonberger'in görünümüyle yarattığı saygıya rağmen son derece nazik ve insan dostu bir hayvan olduğunu ekliyor. Uzmanlar onlara nazik ruhlu devler diyor. Ancak tam tersi bir deneyime de sahip. Önceki sahiplerinin saldırgan veya kontrol edilemez olarak tanımladığı köpekler ona bulaştı.

“Lukáš'ın durumu da bu. Dört yıl önce onu, yetiştirilmediği için sanki oraya aitmiş gibi davranan bir aileden aldık. Bugün burada sahip olduğum en değerli hayvanlardan biri. Zaten üç yıldır köpek terapisi sınavlarına giriyor. Ama aynı zamanda kurtardığımız bir köpek de var ve asla kanisterapi yapmayacak çünkü buna uygun değil” diye açıklıyor Stránský, derneğin aynı zamanda Leonberger cinsi istismara uğramış ve sorunlu köpekler için bir kurtarma istasyonu işlevi gördüğünü de sözlerine ekliyor.

Zor ama seçtim

“Eğer böyle bir köpek herhangi bir yerde ortaya çıkarsa ve başka şansı yoksa, onun peşine düşeceğim. Evet, bu kadar çok köpeğe sahip olmak sadece yiyecek açısından değil, aynı zamanda veteriner bakımı açısından da çaba gerektiriyor. Ama ben bu şekilde seçtim. Bir gün başarılı bir çatı kaplama şirketim mi olacaktı yoksa fakir ama mutlu mu olacağım kararıyla karşı karşıya kaldığımda ikincisini seçtim” diye gülüyor Stránský, ona göre tanıştığı köpekler konusunda son derece şanslıydı.

Her birinin farklı bir konuda yeteneği var. Biri konumlandırma konusunda mükemmel, diğeri gösteriş yapmayı seviyor, bu yüzden okullarda, anaokullarında ve derslerde olmaktan hoşlanıyor. Bir diğeri ise empatiktir ve görünüşü ve davranışlarıyla insanları büyüleyebilir ve bazen değiştirebilir. Bohumil Stránský'nin kendisi parlak bir örnek teşkil edebilir.

“Genç bir insan olarak çok kötüydüm, benim için zordu. Çok yıkadım. Ama sonra hayvanlar geldi ve ben değiştim. Ama önce onlara nasıl davranacağımı öğrenmem gerekiyordu. Çünkü Leonberger mecbur olduğu için itaat eden bir köpek değildir. O çok zekidir ve onun itaatini kazanmak gerekir. Böyle düşündüğümde, onların benden öğrendiklerinden daha fazlasını ben onlardan öğrendim” diye düşünüyor.

İnsanları köpekle iyi geçinmeleri için eğitiyorlar

Stránský, kanisterapi, toplantılar ve konferansların yanı sıra birçok şehir için tuzak hizmeti de yürütüyor. “Bu tek başına bizi desteklemeyeceği için köpek eğitimi de veriyorum. Aslında hayır, yanlış söylüyorum. Biz köpek eğitmiyoruz. İnsanlara köpekleriyle birbirlerini anlamaları, onlara doğru davranmaları ve birlikte mutlu yaşayabilmeleri için eğitim veriyoruz” diye konuştu.

Bugünlerde en büyük sorunun insanların çocuk yerine köpek alması olduğunu iddia ediyor. Ayrıca onlara çocuk gibi davranıyorlar. “Fakat bir köpeğin her zaman köpek olarak kalacağını ve rehberliğe ihtiyacı olduğunu unutuyorlar. Eğer ona eşitmiş gibi davranırlarsa ilişki yürüyemez” diye ekliyor Bohumil Stránský.