Emzirmek Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

FontikUpa

Member
Emzirmek Meme Kanseri Riskini Azaltıyor
Evlenmenin ve çoçuk yapmanın, çoçuk emzirmenin meme kanserinde koruyucu rolü var. Her 8 ila 12 kadından birinde meme kanseri riski görülüyor.Geç menopozda etken “Meme dokusunun aktif ve erkeklerde bol miktarda olması, bunun dışında erken adet görme ve geç menepoza girmek meme kanseri riskini arttırıyor.
İki kadehten fazlası zarar

Günde iki kadehten fazla alkol tüketiminin de meme kanseri riskini artırdığı biliniyor.

Her gün iki kadehten fazla alkol tüketen kadınlarda, daha az veya hiç tüketmeyen kadınlara göre kanser riski yüksek olabiliyor.

Çevresel faktörlere de bakılmalı

Meme kanseri nedeniyle ameliyat yada tedavi olmuş hastaların, diğer memesinde de yine kanser riski olabilir.

Hastalıkların nasıl bulaştığı her zaman tam olarak bilinmeyebilir. Ancak çoğu zaman mikroplar, hastalığı taşıyan kişinin hapşırık veya öksürüğündeki damlalar yoluyla sağlıklı kişilere bulaşır, veya mikroplar havadaki tozlara asılı kalır, doğrudan temasla (el teması), dolaylı temas (hasta kişinin temas ettiği nesne veya eşyalara dokunmak), solunum salgıları veya dışkı yoluyla bulaşma olabilir.
Çocuğun genel sağlık durumunun iyileştirilmesiyle bir çok hastalığa maruz kalınması, riski azaltabilir. Bu da aşılarının tam olarak yapılması, düzenli doktor kontrolleri, iyi beslenme ve genel hijyen kurallarına uyarak (tuvalet ve bez değiştirme sonrası her seferinde ellerin yıkanması, kirli bezin uygun biçimde çöpe atılması) sağlanır. Bulaşıcı hastalığı olan kişilerle temasın önlenmesi de çok önemlidir.