Bölge, büyük şehirlerden kayıp havzasının işletilmesine katkı talep ediyor. Boşuna

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Alkol karşıtı gözaltı merkezinin ekonomisi uzun süredir kötü durumda. Bölge, operasyon için her yıl milyonlarca kron civarında ödeme yapıyor” diye yakınıyordu vali.


Gözaltı merkezinde bir gecelik konaklama ücreti 2015'ten bu yana aynıydı; 3.400 krona kadar çıkıyordu. Ayrıca iki ay önce bölge doktorlarının saat ücretinin artırılması talebini de karşılamıştı. Şimdi iki bin krona denk geliyor. Kulhánek, “Elbette bu, operasyon ekonomisini de iyileştirmiyor” dedi.


Vali, yetkileri genişletilmiş yedi belediyenin belediyelerinin adreslerine gönderdiği kibar mektubu, durum göz önüne alındığında uygun buluyor. “Şu ana kadar üç tepki aldım. Bütün olumsuzluklara elbette saygı duyuyoruz” diye ekledi vali. Önleyicinin çalışma kaybı esas olarak müşterinin bileşimine göre belirlenir. “Birçoğu solvent değil. Ve arkalarında bıraktıkları borçlar icra edilemez” dedi vali.


Müşterilerin çoğu evsizKarlovy Vary şehir polisi komutanı Marcel Vlasák'a göre gerçek şu ki gözaltı merkezlerine gönderilen insanların çoğu evsiz. “Devlet uzun zamandır bu sorunu çözmüyor. Aynı zamanda şehirlerin evsizlerle ilgilenmesini istiyor ancak belediye binalarının eline herhangi bir alet vermeyecek” dedi komutan.


Ancak evsizler arasında giderek daha fazla bağımlı genç bulunması gerçeğini daha temel bir sorun olarak görüyor. Gözaltı merkezinde sıklıkla “dönen” kişiler Karlovy Vary şehir polisinin memurlarıdır. Yalnızca bu yılın ilk dört ayında 54 kişi Sokolov'a götürüldü.


“Ancak bunların yalnızca bir kısmı bizim girişimimizle yakalandı. 18 kişi vardı. Geri kalan transferleri Çek Cumhuriyeti Polisi ve ambulansla yapılan anlaşmaya dayanarak gerçekleştirdik” diye belirtti Vlasák. Ancak yıllar geçtikçe sayıları azalmaktadır. Karlovy Vary'den 2018'de 208 sarhoş götürülürken geçen yıl bu sayı 113'tü. Karlovy Vary polis komutanı, “Ancak şu ana kadarki sonuçlara göre bu yıl 150 civarında kişiye geri döneceğiz gibi görünüyor” dedi. .


Ayıldıktan sonra Sokolov'da kalırlarBölgede benzer kişilerin tek bir yerde yoğunlaşması Sokolov Belediye Binası temsilcilerini anlaşılır bir şekilde memnun etmiyor. Ayıldıktan sonra barınaktan ayrılanların çoğunun şehirde kaldığına uzun zamandır dikkat çekiliyordu.


“Yaklaşık on yıldır müdahalenin başka bir yerde olması için mücadele ediyoruz. Ve iki nedenden dolayı. Öncelikle bu siyah Peter'ı neden elimizde tutmak zorunda olduğumuzu bilmiyoruz. Ne yazık ki birçok evsizin Sokolov'da kalacağı kanıtlandı. İkincisi, bunların bir psikiyatristin onlarla ilgilenip tedaviye göndereceği bir yere ait hizmetler olduğunu düşünüyoruz.” Sokolov belediye başkan yardımcısı Jan Picka, ČTK'ye söyledi.


Cumhuriyet içerisinde gözaltı merkezinin doğrudan bir alkol tedavi tesisine bağlanması oldukça yaygındır. Ancak Karlovy Vary bölgesinde böyle bir tesis eksik. Tek yatan hasta psikiyatrisi Ostrov'daki hastanededir. Ancak bağımlılık tedavisine yönelik özel bir bölüm bulunmamaktadır.


Geçmişte şehrin dışında yeşil bir alana yeni bir alkol karşıtı gözaltı merkezi yapılması önerisi de vardı. Ancak böyle bir çözüm mali açıdan pahalı olacaktır. Ayrıca Karlovy Vary Bölgesi Tıbbi Kurtarma Servisi müdürü Jiří Smetana'nın birkaç yıl önce belirttiği gibi personel bulmanın zor olacağını belirtti. Gözaltı hizmetini daha çok gerekli bir kötülük gibi görüyor.