Ziraat Üniversitesi, teknik lisenin kurulmakta olduğu Chodov'da eğitime yardımcı olacak

RumBar

Global Mod
Global Mod
İşbirliği mutabakatı üniversitenin rektörü Petr Sklenička ve Chodov belediye başkanı Patrik Pizinger tarafından imzalandı. “Bu Chodov için tarihi bir an. İlk defa bir üniversite faaliyetleriyle şehre giriyor” dedi belediye başkanı muhtırayı imzalamadan önce.

CZU uzmanları Chodov'da pratikte araştırma yapabilecekleri bir yer bulacaklar. “Tecrübelerini 1950'lerde dramatik bir şekilde büyüyen bir şehirde test edebilirler” diyen Pizinger, bu şekilde kazandıkları bilgilerin bölgedeki diğer yerlerde de kullanılabileceğini sözlerine ekledi. Daha sonra doğrudan Chodov'da bir çevre merkezi oluşturulacak.

2007'den bu yana işbirliği

Çek Ziraat Üniversitesi Karlovy Vary bölgesine yeni gelen bir kurum değil. 2007 yılından bu yana doğrudan Karlovy Vary'de lisans ve mühendislik çalışmaları sunmaktadır ve aynı zamanda Cheb'de de çalışma alanları bulunmaktadır. Üniversitenin rektörü Petr Sklenička, “Ayrıca, neredeyse yarım yüzyıldır linyit madenlerinden kaynaklanan atık depolama alanları üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ancak lise ile işbirliği yeni bir şey. Rektör, “Öğrencileri araştırma faaliyetlerimize dahil etmek de dahil olmak üzere okula yardım etmekten mutluluk duyacağız” diye söz verdi.

Yeni öğretim trendleri

Üniversitenin bursarı Jakub Kleindienst daha sonra lisenin yeni öğretim trendlerine bağlı kalacağı gerçeğini takdir etti. “Avusturya-Macaristan modelinden kurtulmak için eğitim sistemini değiştirmek gerekiyor. Zaten ilkokullarda bununla başlamak gerekiyor. Böyle bir tesisin Karlovy Vary bölgesinde yaratılmasını bir mucize olarak görüyorum” diye yorumladı Kleindienst, Chod belediye binası projesi hakkında.

Üniversite, pedagoglarının öğretime doğrudan katılmasını beklemektedir. Rektör Sklenička, “Lisenin kapsamı tamamen uzmanlık alanlarımız kapsamındadır, bu nedenle öğretmen sağlamaktan kesinlikle mutluluk duyacağız” dedi.

Belediye binası ayrıca dışarıdan öğretmenleri de barındırmak istiyor. Bu nedenle, öncelikli olarak okul öğrencilerine hizmet verecek olan eski Harmonie pansiyonunun kapasitesinin bir kısmı, ziyaretçi öğretmenlerin kısa süreli konaklamasına ayrılmıştır. Lyceum Avantech 2026/27 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerine açılacak.