Yeni kan naklinde her şey değişti ama hemşireler misafirperver ve rahat olmaya devam etti

RumBar

Global Mod
Global Mod
Cuma günü saat yediden kısa bir süre sonra varıyorum. Girişteki makineden 19 numarayı çekiyorum, gerekli anketi alıyorum ve Vítězná Caddesi'ndeki kan nakil bölümünün orijinal genel merkezine kıyasla nelerin değiştiğini görmek için etrafıma bakıyorum. Pek el yordamıyla hareket ettiğimi söyleyemem, perşembe günü büyük açılıştaydım.

Ama yine de… Peki ne değişti? Tüm! Ve gerçekten hiçbir şey. Gerçek toplama öncesindeki prosedür aynı kalır. Anketi doldurun, ardından basıncınızı ve sıcaklığınızı ölçtürün. Ve departman başkanı Eva Nováková ile konuşmak için numaramın çağrı sisteminde görünmesini beklemek.

Kan örneği almak gerçekten acıtmıyor

“Sorun değil, ofisime gideceğim. Sadece burada henüz çiçeğim yok” diyerek yeni hayatına nasıl alıştığı sorusuna gülüyor. Ancak Vítězná Caddesi'ndeki eski kan naklinden sonra bunu biraz özleyecek. “Trenle gittiğimde orası daha yakındı. Şimdi muhtemelen otobüsü beklemek zorunda kalacağım” diye açıklıyor. Ancak profesyonel yaşamının büyük bir kısmını esas olarak Vítězná Caddesi'nde geçirdi.

Daha sonra sadece standart soruları yanıtlıyorum ve birkaç dakika sonra bir hemşirenin ilgilenmesi için ofisinden ayrılıyorum. Beni alışılmadık derecede boş olan koleksiyon yataklarına “Seçimini yap” diye davet ediyor. Yarı oturur, yarı yatar pozisyonuna geçiyorum ve elimi ayarlıyorum. Birkaç saniye sonra iğne içinde kayboluyor. Geçen gün bir arkadaşım “Acıyor mu?” diye sordu. “Acımıyor,” diye ona güvence verdim.

On dokuzuncu ve aslında ilk

Ama yine de, her zamanki gibi, iğnenin damara girmesini izlemek zorunda kalmamak için başımı çeviriyorum. Bu bakışın bana hiçbir faydası yok. Hemşire, hızla artan kan miktarına bakarak, “İyi akıyor” diye beni temin ediyor. Dokuz dakikadan az bir sürede her şey bitti. Ve yine yarım litre kan fakiri oldum. Ama iyi bir duygu daha zengin.

Kahvaltımı hâlâ yeni yemek odasında alıp oradan uzaklaşıyorum. Elimde “Karlovy Vary Hastanesi'nin yeni inşa edilen Pavilion L'sindeki ilk kan bağışçısı” olduğumu belirten bir sertifika var. Peki ya on dokuzuncu olmam. Ama bir kez ve kesinlikle ilklerden biriydim.

Peki yeni kan nakli departmanı hakkındaki hislerim? Tamamen olumlu. Çevre yeni, temiz ve daha parlak, ancak belki de hâlâ biraz ıssız. Ama bu zaman alır. Ama en önemlisi donörle ilgilenen hemşirelerin tamamen aynı kalmasıdır. Güzel, uzlaşmacı ve rahat.

Yine de gönüllü kan bağışçısı kartını almam gerekiyor. Otuz dokuzuncu madde Cuma gününden sonra buna eklendi. Belki jübilenin (ve umut vaat eden altın Jansky madalyasının) 40'ın parlamadığı için biraz üzgünüm. Ama ne olmuş yani. Mayıs ayına kadar beni bekleyecek.