Yargıç Santosh Hegde Sc’yi Collegium’da Destekliyor | Haberler

FontikUpa

Member

Mysuru: Emekli SC yargıcı ve eski Lokayukta yargıcı N Santosh Hegde, merkezi hükümet ile Yüksek Mahkeme arasında yargıç atama sistemi konusunda devam eden savaşa sert bir yanıt olarak, Salı günü hükümetin bazılarının tamamen yanlış olduğunu söyledi. yargı işlerine karışmak.
Mysuru İlçe Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği basın toplantısında konuşan Hegde, “Kurumda görev yaptım ve sistemin nasıl çalıştığını biliyorum.”
“Hukuki meseleleri kimin daha iyi bildiğini sormak istiyorum. Yargıçlar kararları okur ve kararları aracılığıyla yargıçların mizacını bilir. Dışarıdan biri, bir şeyleri nasıl duyacağını bilmeden gelişimini iyileştirmek için ne yapabilir? dedi.
Bakanları kimin atadığını bilmek istedi. “Her ajansın kendi seçim sistemi vardır. Dışarıdan bir temsilciye sahip olmanın işlerde bir gelişme olacağını düşünmüyorum. Kanımca, hükümetin yüksek mahkemelere hakim atamalarına müdahale etme ve Yargıtay ve mahkemeleri kontrol altına alma girişimidir. Görünen o ki toplumun yararına değil” dedi.
Kolejde beş üye olacak ve yalnızca CJI’nin tavsiyesi kabul edilmeyecektir. Adaylıklarda herkes söz sahibi olacak” dedi.
Kolej’in bir aktivist atama tavsiyesi sorulduğunda Delhi Yüksek Mahkemesi Yargıç Hegde, atamanın kişisel meselelere değil, liyakat ve yeteneğe dayalı olduğunu söyledi.
Hegde, spekülatif davalar nedeniyle vaka sayısı arttıkça adalet sisteminin test edildiğini söyledi. “Sistemin sadece iki seviyesine sahip olan ABD’nin aksine, Hindistan’ın birçok seviyesi var. Hızlı çözüm için bir davadaki temyiz sayısı iki ile sınırlandırılmalıdır.” Aksi takdirde önümüzdeki günlerde paralel bir adalet sistemi gündeme gelebilir.”
Politikacılar drama oynuyor
“Günümüzde politikacılar drama oynuyorlar ve olayları mantıklı bir şekilde sona erdirmekle ilgilenmiyorlar. Sadece muhalefetteyken suçlamalarda bulunurlar ve iktidara geldiklerinde konuyu unuturlar. Hatalarını örtmek için Lokayukta kurumunu kapatma girişimleri de oldu” dedi.
“Yolsuzluk doruğa ulaştı ve devam ederse insanlar sisteme başkaldıracak ve muhtemelen kast ve dil temelinde bölünecek. Günümüzde insanlar güç ve parayı ele geçirme ve cezaevine girenleri büyük bir karşılama ile yüceltme mücadelesi içindedir. İnsanlar ve bazı yetkililer açgözlü hale geldi ve bu bir hastalık haline geldi” dedi.
83 yaşındaki Hegde, Bofors, Commonwealth Games, 2G ve Coalgate gibi 1950’lerin büyük dolandırıcılıklarıyla ilgili bir brifingde, dolandırıcılığa karışan büyük paranın, ulusun kalkınması için kullanılsaydı, Hindistan’ın yardım etmesine yardımcı olacağını söyledi.
Hegde, kurumların haksız olmadığını ancak halkın bir kısmının yozlaşmış ve açgözlü olduğunu belirterek, halkın dürüst ve saygılı bir yaşam sürmesi için hayatta iki değeri – memnuniyet ve insanlık – benimsemesini önerdi.