Yardım merkezindeki uzmanlar çocukların ve ailelerin sorunlarını çözüyor, müşteri sıkıntısı yok

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Müşterilerin sayısı beni şaşırtmadı. Merkezin hizmetlerine ilgi olacağından hiç şüphem yoktu. Ancak şaşırtıcı olan, pratikte karşılaştığımız vakaların ciddiyetidir” dedi Salátová.

Doğum merkezindeki deneyiminden, psikologların ve aynı zamanda sosyal hizmet uzmanlarının yardımıyla benzer bir hizmetin bölgede eksik olduğunu biliyordu.

Takımı toplamak kolay olmadı

Salátová, “Daha önce bir sorun olduğunda müşteri gönderebileceğimiz kimse yoktu” dedi. Ona göre ailelerdeki kriz durumlarını çözebilecek uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturmak kolay olmadı. Salátová, “Montajını yaptırana ve kızlar bana kesinlikle onay verene kadar tüm projeye başlamaya değmezdi” dedi.

“Doğrusu temas kurmamız ve masaya oturmamız bir yıl sürdü. Ancak o zaman yeni hizmetin tüm kayıt süreci başlayabilir,” diye açıkladı Karlovy Vary doğum merkezinin müdürü bu hizmetin doğuşuyla ilgili.

Çocuklara Yardım Merkezi bir kriz merkezi değildir. Çocuk psikiyatristi hizmeti vermemektedir. Bireysel danışmanlık, aile danışmanlığı veya sosyal danışmanlığa dayanmaktadır.

Merkezin hizmetleri ücretsizdir

Müşterilerin uzmanlarla iletişim halinde olduğu süre duruma göre değişir. “Çok ciddi olanlar için sadece çocukla değil ailesiyle de çalışacağımız açık ve bu da uzun vadede. Psikologlara ek olarak, benzer durumlarda, örneğin konut bulma veya borç erteleme gibi konularda yardımcı olabilecek sosyal hizmet uzmanlarını da dahil ediyoruz.” diye belirtti Salátová.

Ancak ekip aynı zamanda çok özel müşteri gereksinimleriyle de karşılaşır. “Sorunları genellikle ilk seansta çözülüyor” diye ekledi. “Gençler bize sorunlarıyla geliyorlar. Hayatın getirdiği zorluklarla yüzleşmek için herkesin yardıma erişmeyi hak ettiğine inanıyoruz.” diyen Salátová, bölgenin ve şehrin desteği sayesinde hizmetlerin ücretsiz olduğunu da sözlerine ekledi.