‘Vazgeçme’: Survivor Hikayeleri Kansere Karşı Savaşı Kazandırıyor | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod
Vaishnavi koridorda bir aşağı bir yukarı zıplıyor ve bazen bir köşede dans hareketlerini çalışıyor. Bir saat içinde sahnede bir performansı var.
Ama bunun için tanışması gerekiyor. Doktor Nita RadhakrishnanChild PGI’da hematoloji-onkoloji başkanı.
Dokuz, Vaishnavi zaten bir kazanan – performansından önce bile. Hayatın daha büyük aşamasında, kan kanseriyle başarılı bir şekilde savaştı.
UP’nin batısındaki Bijnor’dan bir çiftçinin kızı olan Vaishnavi, parasızlıktan umutsuzluğa kadar değişen nedenlerle kanser tedavisine devam etmekte zorlanan hastanedeki diğer birçok kişiye ilham kaynağı oluyor.
Küçük kız, her ayın son Cuma günü kanser kliniğinde insanların moralini yükseltmek için düzenlenen bir çalıştaya ilk katılanlardan biri oluyor.
Yolculuğu, hiç kuşkunuz olmasın, kolay değildi. “Kızımın sahnede dans ettiğini her gördüğümde gözlerim doluyor. Dans etmeyi çok seviyor, her zaman sevmiştir. Birkaç yıl önce bile bir daha dans edip etmeyeceğinden emin değildik. 2018’de sadece o günü hatırlıyorum. Doktor bize kızımın kan kanseri olduğunu söyledi, bu hayatımızın şokuydu” dedi Rahul Kumar.
Vaishnavi’nin davası bir hastaneden diğerine nakledildi ve sonunda Noida’daki Mezuniyet Sonrası Çocuk Sağlığı Enstitüsüne (Child PGI) ulaştı. Sonraki birkaç aya, o zamanlar sadece 5 yaşında olan küçük kızın ağır ilaçlar ve iğneler almasını gerektiren meşakkatli bir tedavi rejimi eşlik etti.
Ancak Vaishnavi bir savaşçıdır. “Eşim ve ben 27 günü doğrudan hastanede geçirdik ve olası tüm masrafları kıstık. Burada bir odamız olmasına rağmen bazen koltukta ya da koridorda yattık. Bize tedavinin uzun süreceği söylendi. allaha inandık ümidimizi hiç kesmedik bir de bugün ona bakın hepiniz için dans ediyor ve tüm arkadaşları gibi okula gidiyor unutmayın irade varsa bir yolu vardır ” Rahul, geçen Cuma günü son çalıştayın katılımcılarına söyledi.
Atölye fikri birkaç ay önce Çocuk PGI doktorlarının kanser hastalarının ailelerini motive etmek için bir araya gelmesiyle doğdu. O zamandan beri, kanserden kurtulanlar hikayelerini – koğuş koridorunun sonundaki işaret ışığı – kültürel programları ve danışma seanslarını paylaştılar.
Dr. Radhakrishnan, mali kısıtlamalardan etkilenen aileler için kanserle savaşmanın söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu söyledi. “Ülkemizde birkaç ay sonra tedaviyi bırakan birçok aile örneği var. Genelde parasızlık engel oluyor. Evet mücadele çetin ve aylarca sürebiliyor. tedavi. Seçenek nedir?” diye sordu.
Ona göre, Child PGI her yıl ortalama 150 kanser hastası görüyor. Ve yaklaşık %15’i tedaviyi yarıda bırakıyor.
Hastane yetkilileri, hastaların ailelerinin tedavi maliyetlerini finanse etmek için çeşitli hükümet planları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olduklarını söyledi. Child PGI’daki hastaların çoğu batı UP’deki bölgelerden gelmektedir.
“Birçoğu hükümetin Ayushman Bharat programına kayıtlı. Ancak hesaplarındaki yanlış bilgiler çoğu zaman para almayı engelliyor. Burada bu sorunları çözen bir ajansımız var. Bazı durumlarda, Başbakan ve CM altında da yardım çağrısında bulunduk. yardım fonları. Sonra Rashtriya Arogya Nidhi planı var. Hastalara mümkün olduğunca yardım etmeye çalışıyoruz” dedi.
Uzak köylerden gelen ve aylarca her gün seyahat etmeye gücü yetmeyen kanser hastalarının aileleri için ilaç dışında gıda ve uzun süreli barınma bir başka endişe kaynağı. Yakındaki binalarda ücretsiz yiyecek ve barınak sağlayarak bu tür ailelerin yardımına gelen birkaç STK var.
Dr Radhakrishnan, “Atölyede hayatta kalanlarımızın mücadelelerinin hikayeleri genellikle hastalara ve ailelerine ayağa kalkıp yeniden savaşma gücü veriyor” dedi.
Bu Cuma günü atölyeye katılanlar arasında Mathura’dan tarım bilimleri üçüncü sınıf öğrencisi Pawan Pandey de vardı. Haziran 2018’de Pandey’e lösemi teşhisi kondu.
“Tedavimin başında gergindim ama ailem perişan oldu. Ailede kanserle mücadele eden tek kişi ben değildim. Amcama da kanser teşhisi konduğu için para bizim için sorundu. Ben değildim. Başarabileceğimden emin değilim. Bir gün babamı hastanenin bir köşesinde tek başına ağlarken gördüm. İşte o gün karşı koymaya karar verdim”, diyor şimdi 21 yaşında olan Pawan.
Arkadaşları gibi Gaurav Kumar (21) da Gwalior’dan otel işletmeciliği yapıyor. Kendisine kanser teşhisi konduğunda henüz 15 yaşındaydı. İyileşip ilaç almayı bırakalı neredeyse üç yıl oldu.
“Hastalığımı öğrendiğimde 10. Sınıf sınavlarına hazırlanıyordum. Ama bu beni okula gitmekten alıkoymadı. Maske takmanın bir tuhaf olduğu o günlerde her gün spor yapıyordum. kış ya da yaz. Diğer insanlar bana bakardı ama bu savaşı kazanmak zorundaydım” dedi gürleyen bir alkışla.