Uom Sendikasının konuk öğretim üyesi maaşlarını artırma kararı reddedildi | Haberler

FontikUpa

Member

Mysuru: Konuk öğretim üyesi maaşlarının gözden geçirilmesi kararı Üniversite Mysore Sendikası’nın (UoM) başkanı, finans departmanının misafir öğretim görevlilerinin Üniversite Ödenek Komisyonu’na uymadan işe alındığına işaret ederek teklifi reddetmesiyle şimdi yetkililerin başını ağrıttı (UGC) kriterler.
UoM sendikasının yakın zamanda 936 konuk öğretim üyesinin maaşlarını 3.500 Rs ile 9.000 Rs arasında revize ettiği hatırlanabilir. Bu, haftada öğrettikleri saat sayısına ve öğretim niteliklerine bağlıdır. Örneğin, NET/PhD/KSET’e sahip ve haftada 12 saat ders veren konuk öğretim görevlilerinin maaşları 28.000 Rs’den 37.000 Rs’ye revize edildi. Maliye Bakanlığı’nın, devlet yükseköğretim dairesi tarafından paylaşılan bir not aracılığıyla yaptığı gözleme göre, bu misafir öğretim görevlileri, iş yükleri UGC standartlarına göre doğru bir şekilde değerlendirilmeden işe alındı. Finans departmanından gelen notta, “Başlangıçta, UoM, düzenli öğretim kadrosunun iş yükünü ve konuk öğretmenlerin öğretim niteliklerini değerlendirdikten sonra UGC standartlarına göre konuk öğretmenleri işe almalıdır.”
“Bu revizyon Rs’ye mal olacak. Üniversite hazinesine 4.71 crore ek yük. Üniversite, bin lira bütçe açığı veriyor. 2020-21 ve 2021-22 mali yıllarında 40,17 crore. Eyalet hükümetinin Hassan, Mandya ve Chamarajanagar bölgelerinde ayrı üniversiteler kurmasıyla, UoM’nin gelirleri önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde düşecek. Bu nedenle, üniversitenin harcamalarının düzenlenmesine ihtiyaç vardır’ diyor muhtıra.
Notta ayrıca misafir öğretim üyesi maaşlarının 2020 yılı Kasım ayında yeniden gözden geçirildiği ve artık yeniden gözden geçirilmesine gerek olmadığına da dikkat çekiliyor. Bu konuk öğretim görevlilerinin çoğu, UGC standartlarının üzerinde maaş almaktadır. Bölüm, BE’ye konuk öğretim üyelerinin maaşlarını kendi takdirine göre belirlemesini tavsiye etti.
Notta, UoM’den işe alınan misafir öğretim üyesi sayısını, yaptırım uygulanan görev sayısını aştığı için değerlendirmesini istedi.
Konuk öğretim üyelerine göre, diğer üniversiteler konuk öğretim üyelerine ölçü biriminden daha fazla ödeme yapmaktadır. “Gelecekteki rotamızı belirlemek için halkın temsilcileriyle görüşeceğiz” dediler.
UoM Rektör Yardımcısı H Rajashekar, üniversitenin hükümetin emrine uyacağını söyledi.