University of Mysore: UOM’ye kızan misafir öğretim görevlileri ‘ek maaş’ı geri almayı planlıyor | Haberler

FontikUpa

Member

MYSURU: Konuk öğretim görevlilerinin karşılaştığı maaş krizinin ortasında Mysore Üniversitesi (UoM) Perşembe günü üniversite, maaş incelemesinin bir parçası olarak Ekim 2022’de misafir öğretmenlere ödenen ek tutarı bu konuda hükümet sözleşmelerine atıfta bulunarak geri almaya karar verdi.
Bu arada misafir öğretim üyeleri, üniversitenin Aralık ve Ocak ayı maaşlarını henüz ödemediğini iddia ederek, Pazartesi gününden itibaren dersleri boykot etmekle tehdit ettiler.
UoM’nin, üniversite sendikasının Ağustos 2022’de aldığı bir kararla, Ekim 2022’de konuk öğretim üyelerine revize edilmiş maaşları ödediği hatırlatıldı.
Ziyaretçi öğretmenlerin maaşları, öğretim niteliklerine ve haftada öğrettikleri saat sayısına bağlı olarak 800 ila 4.000 Rs arasında revize edildi. Bununla birlikte, eyalet hükümetinin finans departmanı, üniversitenin misafir profesörlerin maaşlarını gözden geçirme kararını, Üniversite Ödenek Komisyonuna uyulmadan işe alındıkları için reddetti (UGC) kriterler.
Misafir öğretmenler derneği üyelerine göre, maaşlar ayın beşinden önce ödeniyordu. Ancak şimdi maaşların ödenmesinde gecikme yaşanıyor. Psikoloji bölümünde konuk öğretim görevlisi olan Chandrasekhar, “Aralık ve Ocak maaşlarını henüz alamadık. Artık Pazartesi gününden itibaren bir protesto başlatmaktan başka seçeneğimiz yok.”
Sendikanın eski bir üyesi olan EC Ningaraju, konuk öğretmenlere zaten ödenmiş olan para için yapılan hareketin insanlık dışı olduğunu söyledi. Bu arada, UOM’nin VC vekili Prof Muzaffar H Assadi, öğretmenlerin Ekim 2022’de aldığı fazla maaşın eyalet hükümetinin talimatına göre geri alındığını söyledi.