TOP 09’un milletvekili, Karlovy Vary bölgesini ortadan kaldıralım, dedi. Saçma, politikacılar aynı fikirde

RumBar

Global Mod
Global Mod
Bu radikal görüşe, mevcut vali Petr Kulhánek (STAN), selefi Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ve bölgenin ilk valisi olan Josef Pavel karşı çıktı.

“14 bölgeli Çek Cumhuriyeti’nin bölgesel idari yapısı, büyük tasarruf alanı gördüğüm alanlardan biri. Örneğin Karlovy Vary bölgesi, Ostrava ile aynı nüfusa sahiptir. Pilsen Bölgesi TOP 09 web sitesine göre Miloš Nový, bu kadar büyük bir bölgenin var olması anlamlı mı?

Bölgenin bir takım handikapları var

Miloš Nové’nin açıklamasına Josef Pavel, “Ben yandan şut atan bir şutör değilim” dedi. Pavel, 2000 ve 2008 yılları arasında yeni Karlovy Vary bölgesinin ilk valisiydi. “Bir silgi alıp sadece bir kenarını silmek aptalca. Bölgesel özyönetimlerin kaldırılması sorun olur ve bu adımın ne işe yarayacağını bilmiyorum” dedi.

Ancak, bölgenin tarihsel olarak var olmamasından kaynaklanan bir takım handikapları olduğunu da kabul etti. “Başlangıçta inşa etmemiz gereken bölgesel bir altyapı eksikliği vardı. Ve o zamanlar bölgesel kurumlar kurmaya istekli değildi. Bu güne kadar bölgede örneğin bir bölge mahkemesi yok” dedi.

Bu bir aşağılama gösterisidir

Pavel’e göre, bu handikaplarla başa çıkmak için bir faaliyet geliştirmek esastır. “Böylece bölgemiz artık dışlanmış değil, gençlerin de ilgisini çekiyor. Ve ancak burada yeterli istihdam bulurlarsa gelecekler” diyen Pavel, bölgeye güçlü yatırımcıları çekmenin gerekli olduğunu ve onların da nitelikli insanları çekeceğini sözlerine ekledi.

Eski vali Jana Mračková Vildumetzová, “Bana beş kişilik koalisyonun üyelerinden insanlara karşı bir küçümseme ve kibir gösterisi gibi geliyor” dedi. Örneğin postanelere, işçi bürolarına veya finans bürolarına yapılan müdahalelere atıfta bulunarak, “Vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya özen göstermek yerine, onlar için nasıl zorlaştırılacağına dair fikirler buluyorlar.”

Birleşmek için değil, vaatleri yerine getirmek için

Mevcut vali Petr Kulhánek de hükümet koalisyonunun bir parçası olan STAN hareketi için yarıştı. Ancak bölgenin yok olabileceği fikri de onun için işe yaramadı. “Doğru yönde düşünmüyor. Karlovy Vary bölgesi, çeyrek asrı aşkın bir süredir kimliğini inşa etti, kömür madenciliğindeki düşüş nedeniyle bir dönüşüm geçiriyor ve yoğun imar planları ve faaliyetleri hazır” dedi.

Ona göre, başka bir bölgeyle birleşmek yerine, yapısal olarak etkilenen bölgeye yardım ilan eden geçmiş ve mevcut hükümetlerin taahhütlerini yerine getirmek uygun olacaktır.

“Destek esas olarak Avrupa düzeyinden geliyor, ulusal düzeyde ise daha çok bildiriler düzeyinde. Bölgenin sona ermesi durumunda, yerleşik kimlik ve bölgenin kendine özgü ihtiyaç ve sorunlarının görünürlüğü ortadan kalkacaktır.”

Gündemde olabilir

TOP 09’un Karlovy Vary Bölgesi başkanı Lukáš Otys de Miloš Nové’nin açıklamalarına daha ihtiyatlı da olsa katılmadığını ifade etti. “Makroekonomik olarak, bölgenin feshedilmesi muhtemelen mantıklı olacaktır. Ama hayat sadece makroekonomiden ibaret değil” dedi Otys.

Prensipte ona göre belediyeleri veya bölgeleri birleştirmek ekonomik açıdan mantıklı. “Hükümetin Ulusal Ekonomik Konseyi tasarrufa giden yolun bu olduğunu tavsiye etti. Ancak bunun Karlovy Vary Bölgesi’nin feshedilmesi pahasına olması gerektiği gerçeğine katılmıyorum” dedi. Ancak benzer adımların bir gün gündemde olacağı da göz ardı edilmedi. “Ayık tahminim beş ila on yıl arası. Ancak siyasi bir anlaşma olmalı,” diye ekledi Lukáš Otys.