Tomáš Leicht, Ore Dağlarından gelen ahşap oyuncakları koruyor. Aynı zamanda bir madencilik piramidi de var

RumBar

Global Mod
Global Mod
Uzmanlar bunun esas olarak malzemeden kaynaklandığı konusunda hemfikir. Çocuklar büyüdükten sonra tahta oyuncaklar genellikle sobaya düşüyordu. Bugüne kadar neredeyse hiçbir şey kalmadı. Bu genellikle müzeler ve koleksiyonerler için bir sorundur. Lokte’den Tomáš Leicht de onlardan biri. Královsky Poříčí’de yeni kurulan müze için Cevher Dağları’ndaki en eski oyuncaklardan oluşan bir koleksiyon oluşturmaya çalışıyor.

“Sokolov’daki Birinci Cumhuriyet şekerlemesinden farklı boyutlarda iki tavşan almayı başardım. Madenci şeklinde ahşap bir mumluğum ve ayrıca bir şişede Ore Mountain maden piramidim var. Bu bir dekorasyon olduğu kadar bir oyuncak da olabilir” diyor bölgesel sanat koleksiyoncusu Tomáš Leicht. İlginç Ore Mountains şişesini Karlovy Vary borsasından tamamen şans eseri aldığını hatırlıyor.

Hazine borsadan geliyor

“Bugünkü gibi görüyorum. Her koleksiyoncu ve eski eşya aşığı gibi ben de karanlıkta borsaya giderim. Elimde bir el feneri ve cebimde bir miktar bozuk para var. Tecrübeli satış elemanlarının arasında tanımadığım bir yüz belirip birkaç kutuyu açmaya başladığında kalbim tekliyor. Leicht, “İçinde bazı figürlerin olduğu bir yığın şeyin arasından eski, kirli bir şişeyi seçiyorum” dedi.

Daha yakından incelendiğinde, şeffaf cam kabın dışbükey bir tabana sahip olduğunu, ortadaki kalaylı boyundan bir tür çubuğun dışarı çıktığını ve içinde tahtadan oyulmuş birçok cücenin bulunduğunu gördü. “Hemen harekete geçtik. O an muhtemelen borsanın en mutlu insanı bendim. Bu şey büyük ihtimalle geçen yüzyılın başlarından ve geçen yüzyılın başlarından kalmaydı” diye tahminde bulundu koleksiyoncu. Ancak evde mutluluk onu ele geçirdi.

Yetenekli bir model yardımcı oldu

Piramidin bir şişe içinde orijinal durumuna getirilmesinin oldukça zor bir iş olduğu ortaya çıktı. İçinde cücelerin bulunduğu bir piramidi monte etmek için bir hafta harcayan Leicht, “Temizleyip inceledikten sonra, Cevher şişesinin aynı zamanda bir sabır ve el becerisi şişesi olduğunu keşfettim” diye gülüyor. Boşuna. Bir tanesini diktiği anda iki tanesi ona düştü.

“Neyse ki, şişelerde çeşitli modellerin mükemmel bir modelleyicisi ve yapıcısı var, Aš’tan Bohuslav Karban. Onarımları üstlenmekten, cüceleri monte etmekten, pervaneyi yapmaktan ve her şeyi çalışır hale getirmekten mutluydu. Bu konuda bana çok yardımcı oldu” dedi Leicht. Yetenekli bir modelci sayesinde piramidin mumlar yakıldıktan sonra bile döndüğünü ekledi. Artık şişedeki piramit Mariánské Lázně’deki bir sergide görülebilir.