Tilki Maruška kendini kurtarma istasyonunda buldu, iyileşiyor ve kaşınmayı seviyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
“İlk başta leğen kemiği ve arka bacaklarında sorunlar varmış gibi görünüyordu. Ancak veteriner kırık bulamadı. Ancak akciğerinde hasar olduğu ve iç kanamanın iyi ki durmuş olduğu ortaya çıktı. Lišče'nin bulaşıcı hastalıklar açısından da muayenesi yapıldı ve bu açıdan sağlık durumu iyi. Kurtarma istasyonunda hayvanla ilgilenen Markéta Hrušková, “Çarpışmanın ardından uğraştığı sorunlar muhtemelen nörolojik nitelikte olacak” dedi.

O bir tilki kadar kurnaz

Yavrunun, ciddi şekilde yetersiz beslendiği için kurtarıcılara ulaşmadan önce uzun süredir acı çektiğini tahmin etti. “Olması gereken beş ila altı kilo yerine sadece üç kilo ağırlığında. Muhtemelen avlanamadı. Tökezliyor, görüşü ve işitmesi de kötüleşiyor. Kendini besleyemiyor, onları şırıngayla besliyoruz, o da köpek maması alıyor. Artık tilki kendi başına birkaç ısırık aldı ama yine de onu şırıngayla beslemek zorunda kaldık”, diye anlatıyor sağlık görevlisi yeni hastanın bakımını.

Liken adını verdiği Maruška'nın onu şaşırttığını itiraf etti. “Bu benim ilk tilkim, dolayısıyla ne bekleyeceğimi bilemedim. İlk başta çok dikkatli davrandım ve eldivenlerle çalıştım. Ama bu kadar işbirlikçi olmasına, bu kadar istekli, yardımsever ve akıllı olmasına şaşırdım. Birinin tilki kadar kurnaz olduğunu söylemeleri boşuna değil. Bir köpek ya da kedi gibi tam olarak sevimli değil. Ama uysaldır, saldırmaz ve hatta bazen kulağını kaşımaya bile gelir. Bu hoşuna gidiyor” dedi Hrušková.

Tedavi yavaş yavaş etkisini gösteriyor

Liška zaten bu ismi duyuyor. “Tabii ki çekingen biri ama gözlerinde, onu burada ağırladıktan iki hafta sonra bile onun güvenini kazandığımızı görebiliyorum. Ancak yine de bizim açımızdan dikkatli olunması gerekiyor, o vahşi bir hayvandır. Ne olabileceğini tahmin etmemiz ve onun ürkebileceği ve örneğin ısırarak tepki verebileceği durumları önlememiz gerekiyor.” diye belirtti Hrušková. Lišče hâlâ revirde. Burada hâlâ titreyen bacakları üzerinde yürüme egzersizi yapıyor.

Yorulunca top şeklinde kıvrılıp yumuşak bir yatakta uyuyor. Her ihtimale karşı emici, değiştirilebilir bir ped ile kaplıdır, ancak aksi takdirde isteyerek podyumda yürüyüşe çıkar. “Maruska hâlâ fazla hareket edemiyor ama revirden sonra masanın etrafında dönüyor, sonra yatağına girip uyuyor. Ayrıca ilk kez oturduğunu fark ettim, dolayısıyla vücudunun yavaş yavaş normale döndüğüne inanıyorum” diye belirtti Hrušková.

Ormanın sağlık polisi

Maruška'nın Facebook'ta bu kadar çok hayranı olmasından çok memnundu. “Onların yardımıyla konserve yiyecek ve çöp alabildik. İnsanların hayvanlara karşı kayıtsız kalmaması güzel bir şey” dedi Hrušková. Sosyal ağlarda tilkinin zararlı olduğu ve yardım edilmemesi gerektiği yönünde olumsuz yorumların da olduğunu sözlerine ekledi. “Ama biz hayvan kurtarıcılarıyız. Bir hayvanın yardıma ihtiyacı olduğunda onu sağlıyoruz ve onu doğaya döndürmeye çalışıyoruz” diye vurguladı Hrušková.

Ekosistemde her hayvanın belirli bir rolü olduğunu açıkladı. Özellikle tilki sağlık polisi gibi çalışıyor, aynı zamanda çok sayıda fare de yiyor” diyen Markéta Hrušková, tilki Maruška'nın iyileşmesinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve nasıl sonuçlanacağının belli olmadığını ekledi. Sağlık görevlisi, “Her neyse, bu uzun bir süreç olacak” diye ekledi.