SuperStar Drda evine döndü. Yaptığınız işi sevin ve ısrar edin, gruplara tavsiyelerde bulunuyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Burada kendini prodüksiyon faaliyetlerine adamak, grubuyla konserler vermek, şarkılarla neşe saçmak ve hayatın tadını çıkarmak istiyor.

Görüşmeyi ayarlarken sizinle doğrudan iletişim kurmak mümkün oldu. Yönetici aracılığıyla iletişime geçmeyi bekliyordum. Bu, kariyerinizi kendiniz yönettiğiniz anlamına mı geliyor?
Yaşamın ve sanatın geldiği noktada kendimin yöneticisiyim ve kendimi yeterince övemediğimi söylemeliyim. Makul bir işbirliğine kesinlikle karşı değilim ama geçmişte yaşanan tecrübelerden sonra tüm gündemi ve sorumluluğu üstlenmeye karar verdim.

Bu çalışma tarzının avantajları olarak neler görüyorsunuz? Eski yöneticilerin işleriyle ilgili bazı kötü deneyimler kararı etkiledi mi?
Arkanızda büyük bir yayınevinin ve deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekibin olması hemen hemen her sanatçının idealidir. Şahsen ben henüz bu kadar şanslı olmadım, uzun vadede birlikte çalışmak isteyen doğru insanlarla karşılaşmadım. Münhasır temsil çerçevesinde ajanslar ve yöneticilerle deneyimim var ama onlar oldukça olumsuzdu.

Geçtiğimiz günlerde bölgedeki etkinliklerde sanatçılar arasında Zbyněk Drda Band'i fark ettim. Bu, müzikal açıdan daha aktif olduğunuz anlamına mı geliyor yoksa daha önce Karlovy Vary'de pek performans göstermediniz mi?
Son aylarda bölgede artan müzik hareketliliği benim Karlovy Vary'ye dönmemle bağlantılı. Hatta geçmiş yıllarda bölgede konserler vermek veya çeşitli şarkı yarışmalarında jürilik yapmak gibi faaliyetlerde bulundum. Ama şimdiki kadar değil.

Grubunuzu daha detaylı tanıtabilir misiniz?
Grubu, Sokolov Belediye Kültür Evi'nde kültürel yapımcı olarak çalıştığım sırada tanıştığım arkadaşım ve basçı Radek Laurin'in yardımıyla kurdum. Yerel müzik ortamını çok iyi tanıdığı için diğer müzisyenlerle de yakınlaştı. Grup üyeleriyle hem insan hem de müzik açısından çok iyi anlaşıyorduk. Onlar çok yetenekli ve deneyimli müzisyenler. Repertuarımızın yaklaşık yüzde 60'ı orijinal eserlerden oluşuyor ve geri kalanı, şehir ve belediye festivalleri ve benzeri festivallerde sıklıkla sahne aldığımız için dünya ve Çek hitlerinden oluşuyor.

Programımızın dinamik ve etkili olmasına güveniyoruz. Böylece ziyaretçiler konserden mümkün olduğunca keyif alsınlar ve sadece şarkı söylemekle kalmayıp bizimle dans da etsinler. Programın festivaller ve daha samimi kulüp etkinlikleri için uygun olduğunu düşünüyorum.

Zbyněk Drda Bandı

Karlovy Vary'ye dönmenize ne sebep oldu? Planların neler?
Son birkaç yıldır Prag'da sadece iş için kaldım ve açıkçası orada kendimi hiç evimde gibi hissetmedim. Yıllar geçer ve insan gelecekte hayatını nerede geçirmek, çocuk yetiştirmek, aile sahibi olmak istediğini düşünür. İnanılmaz derecede güzel ve büyüleyici olmasına rağmen Prag benim için öyle bir yer değildi. Buradaki planlar basit. Çalışın, yaratın, yaşayın ve hayattan keyif alın.

Prag'da yaşadığınız dönemde Karlovy Vary nasıl değişti? Burada, başkente karşı neyi özlüyorsun?
Benim için Karlovy Vary'nin cazibesi hala aynı. Genius lokusları burada hala iyi çalışıyor. Buradaki ritim kesinlikle Prag'a göre daha yavaş ama bu da benim geri dönmemin sebeplerinden biriydi. Daha iyi maaşlı iş fırsatlarının daha büyük teklifleri dışında, Prag'a kıyasla burada hiçbir şeyi kaçırmıyorum.

Bölgeye döndükten sonra Sokolov'daki Belediye Kültür Evi'nin yapımında çalıştınız. Bölgedeki üretim faaliyetlerine daha fazla dahil olmayı planlıyor musunuz?
On yılı aşkın bir süredir halkla ilişkiler ve pazarlamayla örtüşen kültür ve müzik prodüksiyonlarıyla ilgileniyorum. Sokolov'da yaklaşık altı ay boyunca güzel bir deneyim oldu ve buna sevindim. Burada ilçede yaşamak istiyorum ve bu benim önceliğim. Uzun yıllardır kültür, müzik ve yaratıcılık alanında faaliyet gösteriyorum. Artık kendimi tamamen bu alanlara adayacağıma inanıyorum.

Çek Cumhuriyeti'nde zafer, bir SuperStar yarışmasının aranmasıdır, adınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bazen seni bağlamıyor mu? Tek rollü oyuncu olarak seçilmedin mi? Organizatörler sizi bu yarışmanın “sadece” yıldızı olarak görmüyor mu?
Hiç umursamadım dersem yalan söylemiş olurum. İnsanın kendi yarattığı bir şarkıcı olarak algılanması kesinlikle çok daha iyi, ben de bunu yapmaya çalışıyorum. Ancak SuperStar kazanan çıkartmasıyla ilgili böyle bir sorunum yok. Hayatın belli anında ve aşamasında elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum, sonra işi ata bırakıyorum (gülüyor).

Çek Cumhuriyeti'nin üçüncü serisinin popüler şarkıcısı ve kazananı Zbyněk Drda, SuperStar'ı arıyor, Karlovy Vary'ye geri döndü.

Yarışmanın üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen hala insanları iyi şarkılar yazabildiğinize, iyi şarkı söyleyebildiğinize ve sadece bir SuperStar yıldızı olmadığınıza ikna etmek zorunda mısınız?
Herhangi birini herhangi bir şeye ikna etmek zaman ve enerji kaybıdır. Hayat yolculuğumda sevdiğim ve bana anlam katan şeyi yapıyorum. Hayranlarını ve dinleyicilerini bulursa son derece minnettar olacağım. Birisi işimi ya da konserlerimizi beğenmiyorsa buna kesinlikle saygı duyarım ve anlarım. Bin kişi, bin lezzet.

Yarışmayı yirmili yaşlarınızın başında kazandınız. O zamanlar müzik sahnesinin nasıl çalıştığına dair hayalleriniz, fikirleriniz olmuş olmalı. Popüler şarkıcılar arasına girdiğinizde hayal kırıklığına uğramadınız mı?
Dürüst olmak gerekirse, insan hayatta neye tam olarak hazırlanır ve bir şeyi yapmanın doğru zamanı ne zamandır? Gösteri dünyası kesinlikle Pazar okulu ya da Disneyland gezisi değil (gülümsüyor). Zaten şov dünyasına dahil olmasaydım, asla bu kadar güzel deneyimler yaşayamazdım ya da çok ilginç kişiliklerle tanışamazdım. Belki bazı hayal kırıklıkları olmuştur ama bunlar da sıradan hayata aittir. Beni bazı yönlerden sertleştiren iyi bir okul olduğunu düşünüyorum.

Kariyeriniz boyunca birçok ünlü şarkıcıyla tanıştınız. Birisini özellikle sevgiyle hatırlıyor musunuz?
Örneğin dünya yıldızı James Brown ve onun gibilerle şahsen tanışma ve el sıkışma fırsatım oldu. Ancak kişisel olarak benim için en büyük deneyim, ustamız Bay Karel Gott'un yanında birkaç kez kalma fırsatı olmaya devam ediyor.

İnsanlar seni hala sokakta tanıyor mu? Oldukça içe dönük görünüyorsun. Halkın ilgisinden memnun musunuz?
Daha önce pek hoşuma gitmese de bugün hiçbir sorun yaşamıyorum. Faiz mesleğimizin bir parçası ve bu iyi bir şey. On dokuz yaşında, aşırı ilgiye alışık olmadığınızda bu pek de hoş olmaz. Artık daha yaşlıyım ve umurumda değil. Herkes her yerde ve her zaman yanıma gelebilir ve birbirimize sarılabiliriz (gülüyor).

En parlak döneminde çok görüldün. Bir süre sonra pop müzik sahnesinden uzaklaşmış olabilirsiniz. Son yıllarda kariyerinizde ortaya çıkan boşlukları doldurabilir misiniz? Seni yıllar sonra şarkıcı Aleš Brichta'nın menajeri olarak tekrar fark ettim.
Aleš Brichta ile yaptığım harika bir işbirliği bana çok şey kazandırdı ve bunun için arkadaşım Ferdinand Kutner'a minnettarım. Tabii ki yönetici değildim ama prodüksiyon açısından Aleš ve grubu etrafındaki her şeyi koordine ediyordum. On yedi yıldır şarkı söyleyerek ve müzik yaparak geçimimi sağlıyorum. Çek Cumhuriyeti'ni kazandıktan sonra beni en çok kaydeden dinleyicilerin çoğunun bir SuperStar yarışması araması mantıklı ve siz de doğru bir şekilde ekliyorsunuz. Bundan sonra bir süre daha yurt dışında çalıştım ve üretime ağırlık verdim. Belki de medyadaki ve kariyerdeki yokluğum kamuoyuna yansıdı. Ancak şimdi bunu değiştirmeye çalışıyorum.

Kaliteli konser almanın imkansızlığıyla sık sık karşılaşan genç gruplara ne tavsiye edersiniz? Acenteleri aramak, teklif göndermek iyi mi? Bazıları kaliteli şarkılara sahip olmanın yeterli olduğunu söylüyor. Bir grup menajeri olmak cazip olmaz mıydı?
Muhtemelen artık grup yönetimine girmeyeceğim. Kendimle meşgulüm (gülüyor). Başarı hiçbir sektörde herkesin harcı değildir. Şans elbette güzel bir şeydir, ancak yalnızca ona güvenmek tamamen akıllıca değildir. Başarı birçok şeyin ve yönün toplamıdır. Kaliteli yaratım, halkla ilişkiler, pazarlama, kişisel alandan kopma isteği vb. Sadece iki tavsiyede bulunacağım. Yaptığınız işi sevin ve ısrar edin.

Balık tutma tutkusunu partneriyle paylaşıyor

Yeni bir CD çıkarmayı planlıyor musunuz?
Şu ana kadar iki albüm çıkardım. Şu anda yeni bir CD planlamıyorum, uzun süredir daha çok single ve video klip yolunda ilerliyorum. Bir plağı kaydetmek ve yayınlamak pek de ucuz bir iş değil. İleriye dönük olacağını düşündüğüm trend ise eserlerin internet platformlarında paylaşılması olacak.

Zbyněk Drda

• 1987'de Ostrov'da doğdu
  • şarkıcı, yapımcı, ressam, sunucu
  • Çek Cumhuriyeti'nin üçüncü yılının kazananı 2006'daki SuperStar yarışmasını arıyor
  • 2007'de Çek Bülbülünde Yılın Atlayıcısı unvanını kazandı.
  • iki tane yayınlanmış CD'si var
  • Karlovy Vary'de yaşıyor
  • yeni grubu Zbyněk Drda Band ile konserler veriyor

Çalışmalarınız veya performanslarınızla ilgilenen kişiler sizinle nereden iletişime geçebilir?
İlgilenenler, dinleyiciler, hayranlar beni sosyal ağlardan veya www.zbynekdrda.cz web sitemden takip edebilirler.

Yapımcı, şarkıcı, yazar, ressam. Bunlar adınızla en sık ilişkilendirilen rollerdir. Bu aktivitelerden hangisi size en yakın?
Yaratıcı (gülüyor). Bu seçenek sorunuzda olmasa bile muhtemelen bu rol bana en yakın rol olacaktır. Hayattan keyif alıyorum ve bahsettiğiniz olasılıkların her konumunda yaratıcı olmaktan keyif alıyorum.

Boş zamanlarınızda nasıl rahatlarsınız?
Sporu, doğayı, kitapları vb. seviyorum. Yakın zamanda yeniden balık tutmaya başladım ve partnerimin bu tutkuyu benimle paylaşması beni son derece mutlu ediyor. Karlovy Vary'ye döndükten sonra beni karşılayan güzel bir hediye daha. Birlikte çok seyahat ediyoruz, spor, kültür ve turizmle ilgileniyoruz.

Zbyněk Drda kendini beş, on yıl sonra nerede görüyor?
Artık yaptığı ve sevdiği şeyi yapmaya devam edecek. Müzik, prodüksiyon, konserler, resim, yaşam. Yanında hala aynı partneri olacak ve şimdiden etrafımızda uçuşan çocuklar da olabilir (gülümsüyor).