Su eksikliği mi yoksa kirlilik mi? Kuşlar Okhla Koruma Alanı’ndan kanatlanıyor | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod
NOIDA: Genellikle, yılın bu zamanında, Peki tweetler ve telefon görüşmeleriyle yaşıyor. Halihazırda onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan 4 m²’lik rezerv, kış aylarında kuzeyden buraya yuva yapmak için gelen 20 kuş türüne daha ev sahipliği yapmaktadır.
Görünüşe göre bu sefer değil. Tapınakta beklenmedik bir sessizlik var.
Kuş gözlemcileri, Kasım ayı sonlarında sürüler gördüklerini söylüyorlar, ancak görünüşe göre NCR’de daha iyi yaşam alanı aramak için Okhla Koruma Alanı’ndan ayrılmışlar. Onlara göre ana nedenlerden biri, geçen ay bir kısmı kuruyan sulak alandaki yetersiz su. “Rezervde neredeyse hiç göçmen kuş yok. Boz kaz, deniz mavisi, ıvır zıvır, kara kızılkuyruk, sitrin kuyruksallayan ve yeşil ötleğen gibi sadece 5-6 tür görebiliyordum. Toplamda, kış ziyaretçileri de dahil olmak üzere yaklaşık 17 tür saydım. Şehirde bir kuş gözlemcisi olan Jaswinder Waraich, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, rezervin şimdiye kadar düzinelerce göçmen kuşa sahip olması gerektiğini söyledi.
Başka bir kuş gözlemcisi, türlerin çoğunun 20 mil öteye uçtuğunu söyledi. Surajpur son haftalarda yüzlerce kuşun görüldüğü sulak alan.
“26-30 Kasım tarihleri arasında, Shoveler, Kılkuyruk, Pochard gibi iki küçük karışık ördek sürüsü ve daha sonra bir Avrasya tavuğu sürüsü yakaladım. Aralıktan beri ikisini de görmedim. Buraya gelen kuşların çoğu yemek için suya bağımlıdır. Eğer yoksa neden burada kalıyorlar” diyor aynı zamanda ekolojist olan TK Roy. Bir kuş gözlemcisi olan Mukund Kumar, boz kazlar, çubuk başlı kazlar, yeşil kanatlı deniz mavisi, wigeon, gadwall, angıt, greylag kazları, kürekçilerin Surajpur’da bol olduğunu ekledi. Sadece geçen ay değil, normalde yenilenen Okhla kuş barınağı Yamuna sular – bu yılın Nisan ayından bu yana en az dört kurak döneme tanık oldu. Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, en son kasım ayında Yamuna’dan Okhla’ya giden suyun onarım çalışmaları için kısa süreliğine kesildiğini söyledi.
“OBS’de her zaman işleri güncel tutmaya çalıştık. Bu yıl, sulama departmanı tarafından Yamuna’da yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle türbe kurudu. Bölge orman korucusu Pramod Srivastav, “Su seviyeleri neredeyse normale döndü ve rezervdeki su sebilleri açıldı” dedi.
Ancak kuş gözlemcileri hala endişeli. 1990 yılında kuş cenneti olarak belirlenen 4 m²’lik park, Delhi ve Noida arasındaki sınırın arifesinde yer almaktadır. NCR’nin kentsel yayılımına ve bazı ana yol bölümlerine olan yakınlığı onu kirliliğe ve gürültüye maruz bırakıyor. “Okhla her zaman rahatsız bir yaşam alanıdır. Arazi üzerinde çok fazla kirlilik ve baskı var. Bunun yaban hayatı için etkileri var… yavaş yavaş ölüyor gibi görünüyor,” dedi Waraich. Dr. Noida’dan başka bir kuş gözlemcisi olan Rajesh Kalra da aynı fikirde.
“On yılı aşkın bir süredir türbeyi ziyaret ediyorum. Son yıllarda yetkililerin buna dikkat etmediği görülüyor” dedi.