Şimdi, yakında en son Tipu Play’de hikayeye karşı çıkacak bir kitap | Haberler

FontikUpa

Member
Mysuru: oyun Tipu Nijakanasugalu Rangayana yönetmeni Addanda C Cariappa tarafından yazılan oyunun hikayesine karşı koymak için başka bir kitabın yayınlanmasına yol açtı. tipu kötü bir ışıkta.
Şehir merkezli gazeteci T Gururaj, ‘Namma Tipu: Gerçekler ve Söylentiler’ başlıklı 64 sayfalık bir kitap yayınlıyor. kitap muhtemelen geçen Kasım ayında veya Aralık ayının ilk haftasında mağazalara ulaşacak.
“Bu kitap Tipu’yu haklı çıkarmak için yazılmamıştır. Ama gerçek Tipu’yu okuyuculara sunmak için,” dedi Gururaj TOI’ye. Kitap 50 TL’ye mal oldu ve basımevi tarafından basıldı. Surya Pustaka Mysuru. Sanatçı Dinesh K ön sayfayı tasarladı.
Gururaj’a göre, büyükbabasından Hyder Ali ve Tipu Sultan’da “lavaniler” dinleyerek büyüdü. “Tipu Nijakanasugalu’nun oyununda Tipu’nun tarihi ve kişiliği çarpıtılmıştı. Ben tarihçi değilim. Ama tarih sevgim beni bu kitabı yazmaya yöneltti. Tipu hakkında yayılan yanlış bilgileri, söylentileri tarihi gerçeklerle düzeltmeye çalışıyorum. Tek amacım Tipu hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmak’ dedi.
Gururaj’a göre, söylentilere Tipu’nun Kannada karşıtı, Hindu karşıtı, katliam hakkındaki gerçek gibi yanıt verdi. kodavalar, vb. kitabında. “Okuyucuların kafasını karıştırmaya veya ikna etmeye çalışmadım. Tek amacım okuyuculara gerçek tarihi sunmaktır” dedi.
Addanda C Cariappa’yı oyununda Tipu’yu karalamak için tarihi gerçekleri çarpıtmakla suçladı. “Cihat, ülkede İslam’ı yaymak gibi kelimeler, Tipu’nun zamanında bu tür kelimeler kullanılmasa da oyunda yoğun bir şekilde kullanılıyor. Oyunda ileri sürülen iddiaların hiçbir delili yok” dedi.
“Oyunda Urigowda ve Nanjegowda adlı iki Vokkaligas Tipu’yu öldürür. Ancak bunun için tarihsel bir kanıt yok. Bütün bunların tek amacı toplumumuzu kandırmaktır” dedi.