Šárka Schmelzerová porselenin saflığının, kırılganlığının ve asaletinin tadını çıkarıyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Porselen ona küçüklüğünden beri eşlik etti ve dekoratif porselen üretimi yavaş yavaş onun mesleği haline geldi. Şu anda atölyesinde bir takım siparişler üzerinde çalışıyor ve üretimi genişletmeye devam edeceğine inanıyor. Mütevazı tasarımcı, “Porselenle çalışmaya başladığınızda onu bırakamayacaksınız” yorumunu yapıyor.

Štědra'daki atölyenizde tanıştık. Muhtemelen oraya varmak için daha uzun bir yol gerekiyordu. Porselene ilginiz ne zaman başladı?
Gençlik yıllarımda porselene ilgi duymaya başladım. Mesela tarlalardaki porselen parçalarını toplamaktan keyif alıyordum, tarihiyle ilgileniyordum. Çocukluğumdan beri resim yapıyorum, çiziyorum ve modellik yapıyorum. Daha sonra nerede eğitim göreceğime karar verirken Karlovy Vary Ortaokulu Seramik Okulu'nu seçtim.

Burada porselen ve seramiğin güzel sanatlarda işlenmesi – dekorasyon alanına odaklandım. Daha sonra Uygulamalı Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin Ústí nad Labem Seramik Tasarım stüdyosundan mezun oldum. Porselen üretimine ve tasarımdan son ürüne kadar olan yolculuğa dair her şeyi öğrendim. Sadece boş zamanlarımı değil, profesyonel hayatımı da porselenle ilişkilendirdim.

Sizi porselene çeken şey neydi?
Porselenin en sevdiğim yanı saflığı, kırılganlığı ve asaletidir. Aynı zamanda çok çeşitli ve zengin bir tarihe sahip sağlam bir malzemedir. Onunla çalışmak herkesin harcı değil. Beceri ve sabır gerektirir. Aynı zamanda kişiye, işler hemen gitmediğinde pes etmemeyi de öğretir. Porselen kalbime kadar büyüdü ve beni bırakmadı denilebilir.

Ailenizde porselenle çalışan biri var mıydı?
Spesifik olarak porselen değil ama ailemizde her zaman işçiliğe yönelmiş yetenekli insanlar var ve var. Bu yüzden kesinlikle bazı el becerilerini miras aldım.

Üniversiteden mezun olduktan sonra porselen fabrikasına mı gittiniz yoksa hemen kendi atölyenizde çalışmaya mı karar verdiniz?
İlk başta bu alanda iş arıyordum. Ne yazık ki 2008 yılında ekonomik kriz yaşandı ve porselen fabrikaları adeta hayatta kalma mücadelesi veriyordu. Bir süre kendimi grafik ve illüstrasyonlara adadım. Daha sonra kendi porselen atölyemi açmayı denemeyi düşündüm. Bu 2011'de oldu ve henüz pişman olmadım.

Tam olarak ne konuda uzmansınız?
Dekoratif porselen yapıyorum. Mesela vazolar, kavanozlar, tabaklar ve benim uzmanlık alanım porselen takılar ve tablolar. Misyonum, kreasyonlarım aracılığıyla müşterilerin evlerine güzellik ve uyum katmak. İnsanlar ürünlerimi Karlovy Vary Belediye Galerisinde de görebilirler.

Bu, örneğin müşteri tarafından sağlanan bir resmin bulunduğu bir tabak yapacağınız anlamına mı geliyor?
Daha çok tasarımlarım, resimlerim ve tasarımımla ilgili. Elbette bunu müşterinin özel gereksinimlerine göre ayarlayabilirim. Bu, belirli bir ilgili taraf dışında hiç kimsenin sahip olmadığı orijinaller ve sınırlı parçalar yaratır.

Kendi işinizin patronu olduğunuzda bazen disiplinli kalmak ve işleri ertelememek zordur. Bununla ilgili bir problemin mi var?
Oldukça disiplinli bir insanım, bu yüzden şanslıyım ki bununla bir sorunum yok. Ayrıca siparişler giderek arttığı için işleri fazla ertelememe izin vermedi. Müşterileri hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Ama kendi moduma sahip olabildiğim için mutluyum. Ben daha çok bir baykuşum, akşamları ve geceleri çalışmayı seviyorum, bu yüzden çalışma programımı bu şekilde ayarlıyorum.

Ürünlerinizin nasıl oluşturulduğunu kısaca anlatabilir misiniz?
Alçı kalıplara geleneksel döküm yöntemiyle üretilir. Porselenleri içlerine döküyorum, sonra çıkarılıyor, kurutuluyor ve rötuşlanıyor. Sonra ilk atış geliyor. Porselen 950 santigrat derecede aşırı ısınır. Daha sonra fırının sıcaklığı on üç ile bin dört yüz derece arasında olunca sırlamaya ve keskin pişirime devam ediyorum.

Yıllar süren deneyiminize rağmen fırından başarısız bir parça çıkar mı hiç?
Bundan asla kaçınamazsınız. Ama her zaman bundan ders almaya çalışıyorum ve nerede hata yapmış olabileceğimi arıyorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi porselen ile çalışmak insana pes etmemeyi öğretir.

Bu süreç defalarca tekrarlandığında yaptığınız işten sıkılma riski yok mu? Stereotiplere nasıl direnirsiniz?
Kesinlikle hayır, çünkü kendimi tasarlıyorum ve yeni zorluklar gelmeye devam ediyor. Üstelik kendim için çalıştığım için stereotip tehdidi de yok. Ürünlerin fotoğraflarını kendim çekmem, siteyi güncellemem, müşterilerle iletişim kurmam, kurslar hazırlamam, muhasebe ve diğer işleri çözmem gerekiyor. Bu rollerden daha çok bende var ve sıkılmıyorum.

Kurslardan bahsettiniz, bunlar yeni başlayanlar için mi yoksa ileri düzeyler için mi?
Her iki gruba da. İlgilenenler önceden anlaşarak beni atölyede bireysel olarak ziyaret edebilirler, ben de onlara üretim hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca daha deneyimli katılımcılara yönelik ikinci tür bir kursum da var. Bu kursları Zihli'deki arkadaşımla birlikte düzenliyoruz. Kurs sırasında insanlar porseleni kalıplara dökmeyi, üretimine ilişkin detayları ve diğer ilginç şeyleri öğrenecekler.

Kurslar, örneğin seramik konusunda deneyimi olan ve aynı zamanda porselene ilgi duyan veya halihazırda seramikle çalışan ve gelecekte kendi atölyesini kurmak isteyen kişilere yöneliktir. Ancak sadece ufkunu genişletmekle ilgilenen ve bu kursu rahatlamanın iyi bir yolu olarak gören meraklılar da var.

Her yaratıcı, ürünlerinin başarılı olmasından memnun olur. Daha önce herhangi bir ödül kazandınız mı?
Henüz çok fazla ödül yok ama hepsini daha çok takdir ediyorum. Son başarı ise Almanya'nın Selb kentinde düzenlenen uluslararası porselen fuarında ana ödül oldu. Haziran ayında bu etkinliğin bir sonraki yılında kendi sergimi açmalıyım. Bunları kendim düzenli olarak düzenlemeye çalışıyorum ama bu kesinlikle özel olacak.

Öte yandan benim için asıl ödülün müşteri memnuniyeti ve aslında 2011 yılından bu yana kendi ürünlerimden geçimimi sağlayabiliyor olmam olduğunu da söylemeliyim. Gerçekten çok memnun oldum ve bunu takdir ediyorum. Tıpkı birisinin benimle arkadaşlarından ve benzerlerinden gelen iyi referanslara dayanarak iletişime geçmesi gibi.

Özel kavramından bahsederken sizin için gerçekten özgün olan bir düzen var mı?
Zaten bunlardan epeyce vardı. Ama çok özgün bir tanesinden bahsedecek olursam, şu anda org kayıtlarının isimleriyle (tuşların farklı seslerini değiştiren düğmeler kırmızı nota) porselen hedefler yapıyorum. Porselen dünyası ile müzik arasındaki bağlantıyı seviyorum. Bunları zaten Bratislava'daki org için yapmıştım ve Macaristan'a gidecek başkaları üzerinde de çalışıyorum. Müşteri benim porselen takı ve diğer biblolar üretmemle ilgilendi ve bana bu teklifle geldi.

Çin'den gelen ucuz Çin rekabet gücünüzü etkiliyor mu? Bu, yerel porselen fabrikaları için büyük bir rekabetti ve yerli ürünlere olan ilgi azaldı.
Bana daha çok yerli üreticiyi desteklemek isteyenler geliyor. Kendine özgü tasarımı olan orijinal porselen talep ediyorlar, bu da beni pek etkilemiyor neyse ki. Ancak yerel kaliteli porselen geleneğinin korunmasını ve yerel porselen fabrikalarının kaybolmamasını çok isterim.

Hala porselenin tarihini incelemeye vakit buluyor musunuz, rakiplerinizin ürünlerini takip ediyor musunuz ve bir rol modeliniz var mı?
Tarihe her zaman ilgim vardır. Çok mutlu olduğum birçok işim var ama porselenle ilgili bazı ilginç tarihi materyalleri okumaktan da gerçekten keyif alıyorum. Aksi takdirde belirli bir kalıbım yok, kendi tarzımı ve el yazımı oluşturmaya çalışıyorum. Ancak çeşitli sergilerde, fuarlarda ve diğer etkinliklerde elbette diğer yaratıcıların ürünlerine bakmayı çok isterim.

Alanınızda hala hayalleriniz var mı?
İnsanın her zaman bir hayalinin, onu ileriye götürecek bir motivasyonunun olması gerektiğine inanıyorum. Atölyemi, ürün yelpazemi ve tabii ki müşteri yelpazemi kademeli olarak genişletmek istiyorum. İnternet sayesinde bu zaten oldukça iyi gidiyor çünkü ürünlerim zaten örneğin Avustralya'ya veya ABD'ye gitti. Eğer sevdiğim işi yapmaya devam edebilseydim ve bundan para kazanabilseydim, çok mutlu olurdum. Porselen bu kadar uzun süredir bana eşlik ettiği için birlikte yolculuğumuzun olabildiğince uzun olacağına inanıyorum.