Sarılık hem yetişkin bir doktoru hem de bir çocuk doktorunu boşuna arar. Sunulan avantajlar yeterli değil

RumBar

Global Mod
Global Mod
Žlutice yönetimi aktif olarak durumla ilgileniyor, potansiyel yeni doktorlara uygun koşullar sunmak istiyor ancak endişelerin sonu henüz görünmüyor.

“Bu gerçekten bir sorun. Mevcut pratisyen hekim sağlık nedenlerinden dolayı Nisan ayı sonunda muayenehanesini kapatıyor. Çocuk doktoru ameliyatını sadece Chodov'da tutuyordu, Žlutice'de ise haftada bir öğleden sonra var. Maalesef yerel diş hekimi bile artık daha fazla hasta kabul edemiyor. Durumu bir şekilde çözmek için elimizden geleni yapıyoruz” diye onayladı Žlutice belediye başkanı Helena Plitzová.

“Birçok kişi zaten yedek bir doktor buldu ve Žlutice'nin dışına seyahat ediyor, ancak bu özellikle yerel yaşlılar için çok büyük bir sorun. Ama elbette sadece onlar için değil” diye ekledi. Kentin Karlovy Vary Bölgesi ve Genel Sağlık Sigortası Şirketi ile de bağlantısı bulunuyor.

“Her şeyi onlarla istişarede bulunuyoruz. VZP bize hastaların şehir dışında doktor bulmalarına yardımcı olacağına dair söz verdi. Ayrıca yakın zamanda altmış beş yaş üstü insanlara tıbbi muayeneler de dahil olmak üzere ulaşım konusunda yardımcı olacak bir yaşlılar ekspresi kurduk. Bu yüzden elimizden geleni yapıyoruz. Ben de çeşitli doktorlarla temasa geçiyorum ve onları Žlutice'ye taşınmak ya da en azından burada bazı doktor randevuları yapmak isteyip istemedikleri konusunda ikna ediyorum.”, belediye başkanının durumu hızlı bir şekilde çözme çabalarını doğruladı.

Doktorlar yurtdışına gidiyor

Ona göre Žlutice'de koşullar geleceğin doktorları için de uygun. “Burada yeterince ücretsiz doktor muayenehanesi var. Kesinlikle bir servis dairesi konusunda yardımcı oluruz. Buna ek olarak, yeni paketler ağı oluşturmayı planlıyoruz, böylece sonunda doktorlara bunları almaları için uygun koşullar sunabiliriz. Ancak sorunun sosyal yardım eksikliğinden değil, doktorların olmamasından kaynaklandığı hissine kapılıyorum” diye yakınan Plitzová, doktorların yurt dışına çıkışında büyük bir sorun gördüğünü de sözlerine ekledi.

“Sınır bölgelerindeki belediyelerin hastalığıdır. Bana göre doktorlar Almanya'da daha iyi koşullar için ayrılıyor. Žultica belediye başkanı, devletin onları burada tutmaya çalışması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Durumun çözülmemesi halinde Żultice'deki mevcut hastaların kart dosyası, Mayıs ayında Karlovy Vary Bölgesi Sağlık Bakanlığı'na gidecek ve burada yeni hasta kabul edecek doktorlar tarafından kademeli olarak analiz edilecek. “Kesinlikle vazgeçmiyoruz ve aktif olarak pratisyen hekim, çocuk doktoru ve diş hekimi aramaya devam edeceğiz. Umarım yakında daha iyi haberler getiririz” diye sözlerini tamamladı Helena Plitzová.