Şairleri eleştirmek mi? Şair ve slammer Koryta, bunun sanat ve artistik patinajın birleşimi olduğunu söylüyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Başarılı bir slammer ve birçok kitabın yazarı Filip Koryta'ya göre, bu sanat biçimini herkes yapabilir. Etin'le bir ilişkiniz olmalı ve seyirci karşısına çıkma cesaretiniz olmalı.

Slam şiirinin ne anlama geldiğini nasıl açıklarsınız?
Herhangi bir tanımlama girişiminin başarısız olacağından biraz korkuyorum. Ben şiir kelimesi için. Uzatma sistemi tutarlıysa, o zaman bu kelimenin eklenmesinin yok edilmesinde. Şiirden gelen insanlar sıklıkla kabuslar, alerjiler ve travmalar yaşarlar. Slam şairleri bu sorunu çözmeye ve şiiri halk arasında geri kazanmaya çalışırlar.

Ama kıvranıyormuşum gibi görünmesin diye. Slam şiirinin çağdaş bir şiir biçimi olduğu söylenebilir. Süper uzun km'ye sahip Rd, artistik patinaj ve artistik patinajın birleşimidir. Avcı sahneye girer, metnini söyler ve seyirci onu çevreler. Divk bir yayın pasif katılımcısı değil, günlük bir ısırıktır.

Slam şiirini ne zaman öğrendiniz? Kendinizi bu şiire adayabileceğiniz nasıl aklınıza geldi?
Slam şiirini ilk orkestramla cumhuriyeti satın aldığım günlerde duymuştum. Bir solist olarak izleyicilerle iletişim kurdum ve insanlar konuşmadan keyif aldılar. Orada burada bana slam şiiri deneyebileceğimi söylediler. O zamanlar sadece müzikle ilgileniyordum. Daha sonra üniversitede edebiyat okumaya başladığımda bu kelimeye takıntılıydım ve dolayısıyla şiiri de eleştirdim. İlk kez 26 Nisan 2016'da saman attım. Ama rüyada göreceğimi düşünsem de düşünmedim. Sadece denemek istedim. Yavaş yavaş slam şiirine aşık oldum.

Programlardaki videolarınızı izledim. Çok özgün sözlerin var. Gerçekten yüzeyde doğan kelimelere mi saldırıyorsunuz? Yoksa kafanızda, size çarptığında dinleyebileceğiniz bir alıntılar ve sözler arşiviniz mi var?
Burada slam şiirinin doğaçlama şiir olmadığına saygı duymak gerekir. Bu çok talihsiz ve yanlış bir şekilde izole edilmiş bir konudur. Birisi lütfen prodüksiyonunuzu ısıtsın. Doğaçlamaya izin verilir, ancak bu, slam şiirini gerçekleştirmenin yollarından yalnızca biridir. Vtina halkı hazırlanan metinlerle şiire yöneliyor. Ben kelimeleri uydurabilen klasik bir söz yazarıyım. Bu da başka bir durumdur çünkü slamın temel kurallarından biri de metnin kendisidir. Daha sonra ya ezberden okuyarak ya da buradan sahneye çıkacağım.

Bir avcı bu sanatsal disiplinin kendisine uygun olup olmadığını nasıl bilebilir? Slam şairleri pratik yapıyor mu? Bunu nasıl geliştirebilirsiniz?
Deneme yanılma yönteminin slam şiiri için ideal olduğunu düşünüyorum. Cvien, kullanımı çok basit bir slam şiiri kısaltmasıdır. Nasıl yapılır, thorn dl usta. Slam şiirinde bu, kelimenin tam anlamıyla veya her yıl, şampiyonun her zaman çıktığı Çek Cumhuriyeti şampiyonası sırasında geçerlidir. Çok fazla ayakta durmak, konuşmak ve performans sergilemek gerekiyor. Yani çok fazla. Eğer benim için işe yararsa, bu özellikle bir sezgi meselesidir. Ayrıca izleyicinin tavrını da düşünebilirsiniz, ayrıca meslektaşları ve yapımcıları da eleştirebilirsiniz.

Bu şiir türünde yer almak istersem bunun için ne yapabilirim? Facebook ve benzeri yerlerde bir yere mi gidiyorsunuz?
Urit! Birisi kendi bölgesinde bir saman etkinliği gördüğünde organizatörle iletişime geçmeyi deneyin. Sonunda siyah at denilen yere yer var. Yeni gelenler için pek çok platform var; örneğin Pilsen'deki Slam şiiri Anaokulu, Prag'daki Crosslam, Olomouc'taki Slamastyka vb. Yol örtülmemiştir.

Son yıllarda halk bu sanat formu hakkında giderek daha fazla şey duydu. Böyle bir şeyi nasıl açıklarsınız?
Pek çok teori. Slam şairlerinin kendilerine ait bir toplulukları vardır ve bir topluluğun üyesi olmak, insanın bir yerlerde acı çekme arzusuyla doludur. Bahsettiğim gibi topluluk sadece aktif slammer'lardan değil aynı zamanda seyircilerden de oluşuyor. Beni yiyebilecek herkes var. Aynı zamanda sanatla da ilgilidir. Kulüplerde, kafelerde, barlarda, tiyatrolarda veya festivallerde boy gösteriyoruz.

Onun temasının bu unsurunun aynı olduğunu düşünüyorum. İki kişi tanışabilir. Son olarak kültürdür ve kültür eşittir hayata. İnsanların istediği de bu (gülüyor). Slam şiirinde vahşi adam aniden güler, nefesi kesilir, yıkılır, merak eder. veya geniş bir anahtar duyguyu ele alalım.

Kadınları da yiyebilir miyim? Ne yapıyorlar?
Sote için kesinlikle maj yiyeceğim. Slam şairlerinin hiçbir engeli yoktur. Tıpkı annem gibi yapıyorlar, çok harika. esk slam mükemmel slam kızlarıyla dolu. Ellen Makumbirofa, Karin veya Sofie'ye rastgele saldırın. Performansları YouTube'da aranabilir olmalıdır. Urit bunu savunuyor.

Filip Koryta (34)

* Sokolov'da büyüdü, şimdi Pilsen ile Karlovy Vary bölgesinin ortasında yaşıyor

* slammer, müzisyen, moderatör, öğretmen

* Pilsen Üniversitesi Zpadoesk Eğitim Fakültesi'nin etik ve psikoloji bölümünden mezun oldu

* Slam şiirinde usta R, Dr. takma adı altında performans sergiliyor. Filippiç

*birçok kitabın yazarı

* Friday, Glajstr Duo ve di Caprio gruplarında çaldı ve şarkı söyledi

Yaşlılıkta, hatta yaşlılıkta herhangi bir slammer biliyor musun? Sizce bu nesiller arası bir sorun mu?
Slam şairlerinin başka sınırları, kendilerine ait kuralları yoktur. Bununla kendi metnimi, kostüm ve dekor gününü ve bazen de zaman sınırını kastediyorum. Burada herhangi bir sınır yoktur. Platform ücretsiz ve açıktır. Örneğin, en iyi Moravyalı slammer'lardan biri olan Jura Jur, edestka'ya saldırıyor. Pesto, Çek Cumhuriyeti Finlandiya Şampiyonasının düzenli bir üyesidir. Bu nedenle slam şiirinde asgari olan, yaşın yalnızca bir şiir olmasıdır.

Karlovy Vary bölgesinde yeni bir slam şiir yarışmasına mı hazırlanıyorsunuz? Bu etkinlik ülke genelinde kaç kez gerçekleşiyor?
Yıl boyunca ülke genelinde üç yüze yakın etkinlik gerçekleştirilecek. Gösteri yapmadığımız çok az yer var. Karlovy Vary Bölgesi, Çek Slam'inin baskın bölgelerinden biridir. Pek çok ulusal slam ikonu buradan geliyor; örneğin Ae'den Tukan veya Vaek. Bu yıl da bu bölgeyi kesinlikle kaçırmayacağız. Web takvimini takip edin, orada her şeyi bulacaksınız.

Slam şiirinde en olağanüstü başarıyı bile yakaladınız. Birisi değişebilir mi?
2017 yılında cumhuriyetin esk şampiyonu oldum. Bu nedenle Budapeşte'deki Avrupa Şampiyonasında ülkeyi temsil ettim. Orada kıtanın en iyi on slam oyuncusundan biri oldum. 2019'da Çek Cumhuriyeti'nin şampiyon yardımcısı unvanını kazandım. Mm vagr Tukan (gerçek adı Robert Netuka, not editörü) ile birlikte 2017, 2018 ve 2020 yıllarında duoslamda üç kez Çek Cumhuriyeti şampiyonu olduk. Son olarak şu anki eşimle slam şairleri sayesinde tanıştım.

Müzik bestelemenin ve slam şiiri yazmanın yanı sıra birçok kitabın da yazarısınız. Yazınızı okuyabiliyor musunuz?
Şu ana kadar bazıları şiire bir şekilde değinen yedi kitap yayımladım. Gelecekte, ben bu konuyu bu kadar düşünürken muhtemelen bunun değiştirilmesi gerekecek (gülüyor). Slam metinlerimin iki koleksiyonunu Sabrınızı Test Edin ve Promi isimleri altında yayınladım. Mm vagr Tukan ile birlikte naich duoslam vagi kitabını yayınladık. Tüylülük adı altında yazdığım şiir koleksiyonlarına göre,

Seninle ve sensiz, Fotojenik sorunlar. Ayrıca Sokolov'daki ergenliğimin haritasını çıkaran ve adı Falknov Çağrısı olan bir hikaye de aldım. Geçen yıl Noel'den önce Epocha yayınevinin Kan, canavarlar ve şeker adlı özel bir koleksiyonu için yazdım. İçinde Vesel vnon hody adlı kahrolası şiiri yazdım. Burayı şiddetle tavsiye ederim.

Sokolov'da büyümekle ilgili kitabı değiştirdin. Bu şehre sadık kaldın mı?
Sokolov bir hayat arkadaşı değil, dolayısıyla sadakat farklı şekilde tanımlanabilir, değil mi? (smch) Uzun zamandır Sokolov'a gitmedim, lise eğitimim nedeniyle ayrıldım. ancak haftalık olarak bile olsa iş veya ailevi nedenlerden dolayı sık sık geri dönüyorum. Burayı tercih ediyorum, çok ilham verici. Gerçekten vahşi.

Sen gerçek bir rönesans avcısısın. Araba kullanmak ve kitap yazmak dışında ne yapıyorsunuz?
İltifat için teşekkürler. Bu yıl nihayet bir müzik EP'si yayınlayabilirim. Çok fazla şarkım var, bu yüzden onları aktif olarak dünyayla paylaşmak istiyorum. Müziğe dönmenin yanı sıra, mm slam şiiri meslektaşımız Jan Rosenthaler ile stand-up'ta dişlerimizi gıcırdatıyoruz, bu yüzden bu yıl bunun işe yarayacağını umuyorum. Son olarak, sözde bilimsel proje Nevydan rada'nın başlığı altında kendimi teatral doğaçlamaya adadım. Bu projenin performansı 16 Mart Cumartesi günü Krlovsk Po'daki kütüphanede ziyaret edilebilir. Özgürlük garantilidir.