Probe Rera’nın 2018 siparişini inşaatçıya göre ayarlama kararı Hc | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod

NOIDA: Allahabad Yüksek Mahkemesi, UP-Rera’nın Sektör 168’deki bir kat mülkiyetini ertelemek için bir alıcıya faiz ödemesi için bir geliştiriciye verdiği önceki emrini değiştirme kararına ilişkin soruşturma başlattı.
Yargıçlar Sunita Agarwal ve Nand Prabha Shukla’nın iki yargıçtan oluşan heyeti tarafından 9 Şubat’ta yayınlanan kararda, “UP-Rera’nın işleyişini, emirlerin verilme şeklini düşünmesi gerekiyor …” deniyordu.
Mahkeme, UP-Rera başkanına soruşturmayı yürütmesini ve konut ve şehir planlama dairesi genel sekreterine bir rapor sunmasını emretti.
Dava 2018 yılına dayanıyor, o zaman Raman Iyer yaklaşmıştı rera karşılığında güneş dünyası müteahhit ve dairesinin tamamlanmasını geciktirdiği için geri ödeme istedi.
“Hibe programı kapsamında bir daire ayırttım ve 95 lakh Rs kredi aldım. Anlaşmaya göre geliştirici, inşaat tamamlanana kadar faiz ödeyecekti. 2 yıl boyunca, geliştirici aylık 85.000 Rs EMI ödedi. Sonra durdu,” dedi Iyer.
Bir sübvansiyon planı, alıcı veya kiracı, inşaatçı ve banka arasındaki üçlü bir anlaşmadır. Bir mülk satın alırken, mal sahibi, toplam maliyetin %5-10’unu peşinat olarak ödemelidir. Kalan miktar doğrudan, inşaat tamamlanana kadar EMI’yi ödemesi gereken inşaatçının hesabına aktarılır. Daire devredildikten sonra alıcı EMI’yi ödemeye devam eder.
Bu durumda, Iyer 2018’de geliştirici projeyi tamamlayamadığı ve EMI’leri ödemeyi bıraktığı zaman Rera’ya başvurdu. “Rera, geliştiriciye banka kredisini %24 faizle geri ödemesini emretti. Ayrıca inşaatçıdan EMI’ler için %24 daha ödemesini istedi ve sonunda onun adına ödedim. CIBIL puanımı olumsuz etkilediği için EMI’leri silmek zorunda kaldım” dedi.
Iyer, geliştiriciden ayrıca taciz için kendisine 1 lakh Rs ödemesinin istendiğini de sözlerine ekledi.
Geliştirici, UP-Rera Yasasının, düzenleyicinin bir emri kabul edilmesinden itibaren iki yıl içinde değiştirmesine izin veren 39. Bölümünden alıntı yaptı.
2021’de Rera, 2018 siparişini revize etti ve geliştiricinin 95 bin Rs banka kredisi için% 24 faiz ödemesi gerekmeyeceğini söyledi.
Iyer geçen yıl Yargıtay’a gitti. Bu yıl 9 Şubat’ta mahkeme, Rera’nın “2018’deki orijinal emrini düzeltme kisvesi altında kurtarma sertifikasını değiştirerek hafifletemeyeceğini” kaydetti.
Salı gecesinin geç saatlerine kadar, geliştirici veya temsilcisi yorum talebine henüz yanıt vermemişti.
Ancak bir Rera yetkilisi, mahkeme kararını inceleyip uyacaklarını söyledi.