Piyano dersinden doğrudan çıkışa. Gençler akın etmiyor bize, itfaiyeciler üzgün

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Düzenli olarak hizmet veriyoruz, bazen oldukça zorlu oluyor. JPO 2 birimi olduğumuzdan beş dakika içinde müdahale etmek için dışarı çıkmamız gerekiyor. Görevdeyken her zaman tetikte oluyorum ve hemen istasyona varmaya hazırım.” Levanský birimdeki çalışmalarını anlattı. “On beş yıldır itfaiye teşkilatında çalışıyorum. Birkaç kez piyano dersinden hemen sonra müdahale etmek veya bir mağazanın kasasında satın aldığım ürünü bırakmak zorunda kaldım” diye ekledi itfaiyeci.

Birimdeki on beş yıllık kariyeri boyunca Levanský'nin binden fazla ziyareti oldu. “Apartmanların kilidini açmak, rakunları ağaçtan çıkarmak gibi daha hafif şeylerden, ciddi trafik kazalarına, insanları canlandırma veya orman yangınlarına kadar. Özellikle başlangıçlar zihinsel olarak oldukça zorluydu. Araba kazalarında insanlar kurtarılamayınca ve maalesef öldüklerinde üzüldüm. Buna her zaman çok üzülmüştüm” diye ekledi itfaiyeci.

Dışarı çıktığında korkmadığını ancak bazen olaydan sonra müdahalenin ne kadar tehlikeli olduğunu anladığını söylüyor. “Kızım doğduğunda daha dikkatli olmaya başladım. Eve sağ salim dönebildiğim için ne kadar şanslı olduğumu kaç kez düşündüm. Çocukla sorumluluk farklıdır. Ancak hiçbir zaman birimde yer almak istediğim noktaya gelmedim” diye açıkladı Levanský.

İtfaiye teşkilatındaki hizmetin daha fazla gencin ilgisini çekmemesinden üzüntü duyuyor. “Şu ana kadar idare ediyoruz ama çok fazla genç gelmiyor. Bunun ülke çapında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Gelecekte bu birimlerle işlerin nasıl sonuçlanacağını tahmin etmeye cesaret edemiyorum” diye yakınıyordu Levanský.

Antrenman deneyimini günlük yaşamında kullanacak

Saha biriminde çalışmak uygun beden eğitimi ve eğitimi içerir. İtfaiyeci düzenli olarak çalışır ve genellikle formda kalır. Bazen eğitim ona kişisel yaşamında da yardımcı oluyor. “Bu bana belli bir sakinlik ve hızlı tepki verme yeteneği veriyor. Geçenlerde akraba evinde bir çocuk bir ısırık aldı ve boğulmaya başladı, an meselesiydi. Neyse ki ona nasıl yardım edeceğimi hemen anladım. Bu tür durumları daha çok yaşadım. Kriz durumlarında soğukkanlılığımı korumayı öğrendim. Bu nedenle eğitim, yangınla mücadele dışında da faydalıdır” diye doğruladı Levanský.

Birimdeki çalışmayı misyon ve halka yardım olarak algılıyor. Bazen insanların yanlış anlamalarıyla karşılaştığını söylüyor. “Kendimi gerçekten yardım etmeye adadım. Bazı insanların bu işi para için yaptığını düşünmesi beni üzüyor. Kesinlikle daha kolay ve daha kazançlı bir ek gelir olduğunu bilirdim” diyen birimin bir üyesi, kendisinin de birkaç kez eleştirmenlerden fikir değişikliği yaşadığını ekledi. “Birkaç kez birimin işe yaramaz olduğunu söyleyenlerin bize ihtiyaç duymaya başladıkları oldu. Biz vardığımızda aniden ne kadar da mutlu oldular,” diye gülümsedi itfaiyeci.

Ancak Petr Levanský, Temel Sanat Okulu Žlutice'deki çalışmalarını kesinlikle ihmal etmiyor. İnsanlara yardım etmeden, öğrencilerine ders vermeden hayatı hayal edemediğini iddia ediyor.