Ota Hofman’ın orijinaline göre ünlü filmi Escape yeniden çekilecek

RumBar

Global Mod
Global Mod
1967 tarihli orijinal filmle karşılaştırıldığında, Laňka’nın Kasım ayında çekime başlayacağı yeni filmde minimum düzeyde değişiklik görülecek. Yönetmen abartılı bir tavırla “Buna belki iki yeni müstehcen kelime ve bir de utanç verici dergi ekledim” diyor.

Ota Hofman, Prag’ın banliyölerinde kaçan iki çocuğun hikayesini anlatıyor. Yeni versiyon Kartal Dağları manzarasında geçecek. “Çünkü hikaye bir nevi zamansızlıkta geçiyor. Birkaç on yıl geriye gittiğinizi hayal etmek daha kolay” diye açıklıyor yönetmen.

Orijinal versiyonda Ivan Vyskočil ve Roman Skamene, ilk rol olduğu ana çocuk kahramanların rollerinde yer aldı. “Biraz batıl inançlı olduğum için filmimde her iki oyuncuya da rol verdim. Ivan Vyskočil okulun müdürünü, Roman Skamene ise eczanedeki satıcıyı canlandıracak” dedi.

Çocuk rollerinde Jakub Barták ve Kanwar Šulec’e rol verdi. “Kuba ile zaten çekim yaptım, Kanwar’ın büyük bir keşif olduğunu düşünüyorum. Ancak gerçek anlamda medeni ifadeye sahip genç aktörleri bulmak zorlu bir işti” diye ekliyor kitabın yeni versiyonunun yazarı.

Konu iki çocuğun kaçışı etrafında dönüyor. Küçük olanı ahırı ateşe verdiğinden şüphelenilince evden kaçarken, büyük olanı ise çobana saldırarak çobandan kaçtı. Hayatta işleri kolay olmayan iki çocuğun ortak yolculuğu sadece iki gün sürer ama bu süreçte ikisi de değişir. Ve ikisi de dostluğun bazen korkudan ve yaşamı tehdit eden durumlardan doğabileceğini öğreniyorlar.

Senaryo üzerinde çalışırken David Laňka, kitabın yazarının oğlu Otto Hofman ile işbirliği yaptı. Onun için tek ama vazgeçilmez bir şartı vardı. “Hem babamın kitabında hem de filminde öğrenci kitabından aldığım notlar aynen yazıya geçirildi. Bunlar yeni işleme sürecinde de ortaya çıkacak” diye açıklıyor Otto Hofman.

Filmin ilk perdesi 4 Kasım’da düşüyor. Gelecek yıl Ostrov’da kitabın yazarının adını taşıyan festivalde prömiyerini yapabilir.