Öğrenciler ünlü şahsiyetlere seyahat ediyor, onların hikayeleri onlara ilham kaynağı oluyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Miroslav Stulek’in yıllar içinde örgütlediği Cheb merkezli hareketin lise öğrencilerinin ilgisini çektiği kişilik artık aramızda değil.

Ünlü olan insanları takip etme fikri nereden aklına geldi?
Pilsen’de Eğitim Fakültesi’nde okurken iki arkadaşım ve ben, askerlik sonrası tarihteki en ünlü sporcumuzla iletişime geçip onu ziyaret etmeye karar verdik. Bir süre sonra gerçekten bir araya geldik. J bağlantılar buldu, dışarı çıktık ve Vra slavská, Frantik Plnik, Antonn Panenka, Josef Masopust, Jiho Holek, Ludvk Dak ile tanıştık, Ztopkov’lar ve Jan Kode ile birlikteydik.

Bunu nasıl yaptın?
O sırada onları aradım ya da bir mektup yazarak arkadaş olduğumuzu, tarih öğretmeni olduğumuzu, kendileriyle bizzat tanışmak istediğimizi ve bu deneyimi arkadaşlarımıza anlatmak istediğimizi söyledim. Ayrıca hepimiz spora yakındık. Kişisel olarak sporun ülkemizde büyük bir öneme ve köklü bir geleneğe sahip olduğunu düşünüyorum.

Onları seni içmeye ikna etmek zor oldu mu?
İlk toplantı kolay olmadı. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk, bu yüzden iyice hazırlandık. Ünlü sporculara belki kafalarını, vücutlarını fotoğraflayarak poz verdik. Toplantılardan fotoğraflar paylaşıp onlara gönderdik. Bu sayede aralarında güçlü bir ilişki doğdu. Aptalca bir şekilde bağlantı kurmayı veya ünlü insanlarla konuşmayı öğrendim, bu da gelecekte bana fayda sağladı.

Seni şaşırtan bir şey oldu mu?
Mesela telefon rehberinde normalde Emil Ztopek adına bir giriş buldum. Nad Kazankou 3’teki adreslerini hâlâ hatırlıyorum. Prag Truva’daki hayvanat bahçesinin yakınında bir evdi. Emil Ztopek burayı kuşların yardımıyla inşa etti. Ztopek’i zaten iki yıldır tanıyordum. O sırada Londra’dan bir arkadaşım benimle içmeye geldi. Ona Prag’ı göstermek ve başka birinin dünyasına gitmek istiyordu. Aklıma ilk Ztopek geldi, o yüzden onu aradım. Telefonu aldı ve kendini tanıttıktan sonra aradı: Dano! Daha sonra İngiliz arkadaşımla imza almak için onlara gitmek istediğimizi tekrarladım. Ve işe yaradı.

O zaman imzayı aldın mı?
Ve çok içeri gir Biz içtik, zil çaldı ve o ilk turu içti. Adı: gel dl. İkinci gözü ise ziyafetin hazırlanmakta olduğu mutfaktaydı. İmza için iki dakika orada değildik ama o saatleri onlarla geçirdik. Emil gerçek bir şovmendi, harika konuşuyordu ve hikayelerinin çoğunu hatırlıyordu. O sırada bir şişe Fin votkasının da düştüğünü hatırlıyorum. O zamanlar bizim için gerçek dışı bir deneyimdi.

Ancak siz de benzer şekilde İtalya’dan birini onurlandırdınız.
İşte o zaman ünlü futbol kalecisi Frantik Plnik ile iletişime geçmeyi düşündüm. Şaşırtıcı bir şekilde, telefon numarasını da yine telefon rehberimde buldum. Na Stri 1174 adresini bugüne kadar bu şekilde hatırlıyorum. Onun evinde içtik, Plnika terliyordu, İtalyan mutluydu çünkü o dönem Plnika öyleydi.

Öğrencilere yönelik bir toplantı düzenlemeye ne zaman başladınız?
Öğrencilerle birlikte ziyaret ettiğimiz ilk kişi Mayıs 1987’de Wimbledon şampiyonu Jan Kode’du. O sıralarda Mosteck’teki Dolnm Jietn’de sokakta çalışıyordum. Bir defasında tenis kortunu kırık bir su deposuyla ilgili aradım ve sekretere onu telefonla arayıp arayamayacağını sordum. Daha sonra Jan Kode’a öğrencilerle bir şeyler içmek için onun evine gideceğimizi söyledim.

Toplantı çok geç olduğu için uzun süre sporcuların yanına gittik. Frantik Plnika’nın kupalar için ayrılmış bir odasının olduğu dairesine sık sık giderdik. Biri onu hatırladığı için şanslıydı. Onun için 90’dı ama her içtiğimizde gözleri neşeyle doluydu. 90. yaş günü için kendisine Noel anısını taşıyan büyük bir pasta getirdik. Bunu Cheb’de araştırdım.

Sadece sporcular için mi araç kullandınız?
Ve 1990’a kadar evet. Devrimden sonra öğrencilerle birlikte hükümet yetkililerini, politikacıları, aktörleri, sanatçıları, bilim adamlarını ve doktorları ziyaret etmeye başladık. O zamanlar Bilimler Akademisi’nin başkanı olan Profesör Otto Wichterl ile yaptığım görüşmeyi hatırlıyorum. Son derece mütevazı bir avcıydı ve bu beni büyüledi. Öğrencilerin bu avcının neler başardığını, tüm dünyada tanındığını, büyük bir tevazuya sahip olduğunu görmelerini istedim. Bundan kaçamazsınız, bu deneyim dayanılmazdır, genç bir insan bunu kabul etmeli ve ona saygı duymalıdır, çünkü ona ulaşan insanlar arasında tevazu tam anlamıyla parlıyor.

Kişilikleri nasıl buldunuz?
Üniversitede çalıştığım dönemde neredeyse her ay seyahat ederdik. Daha sonra yılda yaklaşık dört kez spor salonuna gidiyorum. Başından beri sadece bir avcıyı takip ettim ama yavaş yavaş kovaladığımız kişilerin sonunda sekiz kişi olduğu gerçeğine ulaştım. Öğrenciler yavaş yavaş sabahları bunlarla, öğleden sonraları ise diğerleriyle tanışırlar.

Toplantıyı nasıl organize ediyorsunuz?
Başladığımda bir sporcuyla tanışmak için Prag’a gittik. Ancak bir günde bunlardan daha fazlası olduğunda yönetimi zor oluyordu çünkü Prag eskiden trafikle sık sık tıkanırdı. 2000 yılı civarında, Prag’ın merkezindeki otellere yaklaşıp önemli insanlarla buluşabileceğimiz bir alan sağlayıp sağlamayacaklarını görmenin daha iyi olacağı fikrine kapıldım.

O zamanlar örneğin Yalta’yı, Büyükelçiyi, Esplanade’yi, Avrupa’yı dolaştım ve bizzat liderlerine bize görüşme için yer verip vermeyeceklerini sordum. Bana bedavaya, sponsorluk olarak istediğim gibi bakmadılar ama sonra fikir hoşlarına gitti. O günden bu yana öncelikle ücretsiz olan otellerle anlaşıyoruz ve ünlüleri bu prestijli şehirlere davet ediyoruz.

Seni en çok kim etkiledi?
Bir avcıyı değiştiremezsin. Sporcular ve özellikle de hokey oyuncusu beni genel olarak çok hoş bir şekilde şaşırttı. Ve bunlar Martin Ruinsk, Tom Vokoun, Dominik Haek ve diğerleriydi. Bu bağlamda Pavel Kola, Jan Pirek ve Pavel Pafko gibi önceki öğretmenlere de çok değer veriyorum. Her zaman çok alçakgönüllü ve alçakgönüllü davrandılar. Pitom sadece yurtiçinde değil yurtdışında da son derece saygı duyulan uzmanlardır ve öğrencilerle her zaman bir saat boyunca tartışmaya zaman bulabilirler. Onlara işinizden, hayatınızdan, deneyimlerinizden bahsedin. Dinlemeyi bilen biri için çok değerlidir.

Öğrenciler toplantıya hazırlanıyor mu?
Davet edilen misafirler hakkında kendiniz bilgi alın ve onlar için notlar hazırlayın. Olmaması gerekirdi, çok şükür olmadı da mezar sessizliği geldi. Davet ettiğiniz kişilere saygısızlık olur. Bu nedenle öğrencilerle birlikte toplantıya hazırlanmaya çalışıyoruz. Hatta misafir babalarına bir teşekkür notu ile teşekkür edebilir. Bu tam olarak bisikletin kartviziti çünkü Cheb spor salonundan en yüksek sosyal çevrelerde olumlu bir şekilde söz ediliyor.

Dün geceden önce 183. çatlak girişine gittiniz ve hedef aptalca düştü. Kişilikle tanıştınız. O kimdi?
Petr ech, ünlü bir futbol ve şimdi de hokey golü. Birkaç hafta önce Çek Cumhuriyeti’nde Yeni Yıl tatili olacağını öğrendim ama sadece bir gün. Toplantıyı onayladığında programı diğer ilginç ve hayalperest insanlarla tamamlamaya çalıştım çünkü güçlü bir kişilik kendi içinde nadirdir.

Toplantıyı kim çağırdı?
İlk başta, bir zamanlar öğrenci olarak benimle seyahat eden bir adamdı ve Chebsk spor salonu mezunu Michal Pobeal’ın kişiliğini tanıdım. Şu anda Mountfield şirketinin genel editörü olarak çalışıyor. İlk başta bu projenin onun konuşmayı bırakıp iletişim kurmayı öğrenmesine yardımcı olduğunu biliyorum. Bu yüzden öğrencileri önlerindeki tüm fırsatları kullanmaya ikna etmeye çalışıyorum. Bekar olan biri evden çıkmadığında kendimi gösteremiyorum, acı veriyor.

Doğru zamanda doğru yerde olmak şarttır. Ve ayrıca o ilk cümleyi onurlandırmamak ve içimde olanı göstermemek. Oyuncu Petr Tpnek, Petr ile tanıştıktan sonra öğrenciler arasında popüler oldu, yanında olumlu bir ruh hali getirdi ve öğrenciler onu çok sevdi. Öğleden sonra ise ilk ve tek Çek Formula 1 pilotu Tom Enge şarkı söylerken, bir diğer konuk da Ordu R Genelkurmay Üyesi Karel ehka ve onkoloji profesörü Lubo Petruelka da önde şarkı söyledi.

Devrimden sonra Bratislava’ya gittiniz mi?
Oraya ilk kez 1990 yılında gitmiştik ve bizi Slovakya’da karşılayan ilk kişi o zamanki Slovak Ulusal Konseyi başkanı Frantiek Mikloko’ydu. O bir avcıdır. Ne zaman Bratislava’ya gelsem orayı ziyaret etmeyi unutmuyorum. Öğrencilerle görüştükten sonra öğrencilerin dondurmasının parasını ödeyebilmek için cüzdanından bir kuruş çıkardığını hala hatırlıyorum.

Bratislava’ya kaç kez gittik?
2009 yılına kadar sürekli oraya gittik. Mesela hokey oyuncuları Marin Gbork ve o dönemde NHL’nin en iyi hokey oyuncularından biri olan Marin Hossa da onların peşinden içti. Bizi ödül törenine götüren Slovakya Olimpiyat şampiyonlarıyla, popüler oyuncularla, başkanlarla evlendik. Öğrencilerimiz böylece kişisel olarak yaklaşık 150 Slovak kişiliğiyle tanıştı.

Neden oraya gitmeyi bıraktın?
Öğrencinin Bratislava’ya olan iştahının o kadar da iyi olmadığını fark etmeye başladım. Uzaktı, maddi ve organize olarak zor bir yolculuktu, o yüzden sonunda bıraktım. Diğer bir neden ise şu anda düzenlemekte olduğum gymnzi’nin şiir buluşmasının o dönemde çok büyük boyutlara ulaşması ve her şeyi yapmanın zorlaşmasıydı.

Böyle bir uçuşun yatırımı nasıl, kale öğrenciler mi?
Kale, örgütün temeline bağlanan ve sembolik bir çitle korunan bir duvardır. Hayatta bile bir şeyin tamamen özgür olmasının iyi olmadığına inanıyorum. Öte yandan çok şey öğrenebilirler. Örneğin iletişim kurmak ve soru sormak. Bu bugün önemli çünkü çocuklar örgü ördükçe kelime dağarcığı azalıyor. Gençler, sporcuların, bilim adamlarının ve sanatçıların genellikle son derece alçakgönüllü, alçakgönüllü ve gözlemci insanlar olduğunu kendi gözleriyle görmüşlerdir. Ayrıca bazen herkesin bilmediği pek çok şey öğrenirler ve toplantının yalnızca bir faydasını ortadan kaldırırlar.