Noida’daki gecekondu mahallelerindeki çocuklar için gezici bir okul olarak | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod

NOIDA: Asif Khan (13) okula gittiği bir gün gelene kadar hiç okula gitmemişti. Khan için okul, Sector 70 kenar mahallesini ziyaret eden ve Ocak 2021’den beri ona her gün iki buçuk saat 5. Sınıf İngilizce, matematik ve fen bilgisi öğreten seyyar bir minibüs.
“Çalışmayı hiç sevmedim ama internet (YouTube) sayesinde bilime ilgi duymaya başladım. Bunun üzerine babamın izniyle gezici bir karavan okuluna kaydoldum. Başlarda okumak zordu ama sonraları sevmeye başladım. Öğretmen bana çok yardımcı oldu” diyor babası paçavra toplayıcı olan Khan.
Khan, şehirdeki yetkisiz yerleşim yerlerini ziyaret eden beş seyyar minibüsü içeren ‘Nanhe Parindey’ girişiminden yararlanan okula gitmeyen 2.124 çocuktan biri.
tarafından başlatılan girişim, Noida polisi ayrıca HCL Foundation ve Chetna STK işbirliğiyle 339 çocuğu örgün eğitim sistemine entegre etti: 259’u okullarda ve 80’i OBE (Açık Temel Eğitim) kategorisinde.
Mobil minibüsler, öğrencilerin eğitime erişimini ve maruz kalmalarını sağlamak için LCD ekranlar, ses sistemleri, CCTV kameralar, GPS ve diğer okul ekipmanlarıyla donatılmıştır. Mali sorunları olan ailelerin çocukları İngilizce, matematik ve fen gibi dersleri öğrenebilir, aynı zamanda diğer şeylerin yanı sıra sanat ve dijital okuryazarlık dersleri alabilir.
Resmi verilere göre 2021 Ocak ayından bu yana 2 bin 124 çocuk mobil minibüslerle ‘köprü eğitimi’ ve 64 bin 826 besleyici öğün aldı.
Polis Komiser Yardımcısı (Karargah) Bharti Singh, minibüslerin çocuklara spor ve boş zaman fırsatları sunarak toplumdaki okul terklerini ve çocuk suçluluğunu azalttığını söyledi.
Salı günü Singh, diğer memurlarla birlikte Polis Hatları, Surajpur ve Greater Noida’dan bölgede bu türden beş minibüs daha fırlattı.
“Eğitimin herkese açık olması bir zorunluluktur. Kapsamlı yaşam becerilerine dayalı eğitim sağlamak ve toplu sosyal eylemi teşvik etmek, marjinal topluluklardan gençleri güçlendirecektir. Genç yeteneklerin ulusa katkıda bulunabilmeleri için kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak bizim sorumluluğumuzdur.” ,” dedi Singh.
Global Başkan Yardımcısı Dr. Nidhi Pundhir, “Yerel polis karakolunun desteğiyle her minibüs günde 50-60 çocuğa ulaşıyor. Minibüsler iki buçuk saat tek bir yerleşim yerinde kalıyor ve ardından bir sonraki varış noktasına devam ediyor.” KSS, HCL Vakfı.
Pundhir, “Program aynı zamanda önemli günleri ve olayları gözlemleyerek, çocukların genel gelişimi için rehberlik, akıl hocalığı ve güvenli altyapı sağlayarak sosyal ve çevresel farkındalığı artırmaya yardımcı olacak.” dedi.