Noida Film City için şu ana kadar teklif veren yok, emektar film yapımcısı arazi arıyor | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod

NOIDA: Üst düzey hükümet yetkilileri, küresel ihalelerin ikinci turunda aday bulamayan iddialı Film City projesi için ileriye dönük bir yolu tartışmak üzere 4 Nisan’da Lucknow’da bir araya gelecek.
İş teklifini yatırımcılar için daha cazip hale getirmek için ikinci turda koşullar gevşetildi, ancak teklif sahiplerini çekmedi. Son başvuru tarihi 31 Mart olan bir hafta içinde sona eriyor.
Başbakan Yogi Adityanath’ın film kardeşliği üyeleriyle birçok kez bir araya geldiği proje için ilk küresel ihale Kasım 2021’de başlatıldı. Son teslim tarihinin üç kez uzatılmasının ardından bir şirket başvurdu. Teklif inceleme komitesi, en az üç başvuranın yokluğunda bu başvuruyu Temmuz 2022’de geri çekti.
Hükümet daha sonra proje raporunu revize etti ve yatırımcılardan ve Hindistan Sanayi Konfederasyonu’ndan gelen önerileri takiben şartları kolaylaştırdı (CII). Geçen Ekim ayında, hükümetin imtiyaz süresini 40 yıldan 60 yıla uzatmayı ve OTT platformları ve VFX stüdyoları gibi yeni varlıkların ofis kurmasına izin vermesiyle yeni bir küresel ihale başlatıldı. Başvuru süresi 16 Aralık’tan 31 Mart’a uzatıldı.
Yetkililer, uluslararası bir film stüdyosunun projeyle ilgilendiğini ancak henüz resmi bir talepte bulunmadığını söyledi.
Proje planında bir değişiklik kaçınılmaz olabilir. Yetkililer, hükümetin film şehrini inşa etmesi için doğrudan bir şirkete arazi tahsis edebileceğini söyledi. Noida Uluslararası Havalimanı yakınlarında 1.000 hektarlık alanı proje için ayıran YEIDA, deneyimli bir sinemacıdan teklif aldı. KC Bokadia.
Başbakana yazdığı bir mektupta Bokadia, projenin ilk aşamasının geliştirilmesi için 250 hektar talep etti. Arsa tahsisi yapıldıktan sonra 90 gün içinde temel işlerine başlanmasını ve bir yıl içinde tamamlanmasını teklif etti. Bokadia ayrıca, projenin ertelenmesi durumunda günlük 10 lakh Rs para cezası ödeme sözü verdi.
Ama bazı şartlar koymuş. Hükümeti, teklifini “süper mega” kategorisinde değerlendirmeye ve araziyi doğrudan şirketine tahsis etmeye çağırdı. Ayrıca projeyi aşamalı olarak geliştirmeyi teklif etti ve şirketinin yatırımın bir kısmını telafi edebilmesi için önümüzdeki beş yıl boyunca başka hiçbir şirketin film kentine inmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Bokadia, yıllık primde taviz istedi ve hükümeti projeyi bir kamu-özel ortaklık modeli altında uygulamaya çağırdı.
Ayrıca, birkaç üretim evi kurmak için araziyi devretmesine izin verilmesi için izin istedi. “Başbakanla görüştüm ve burada bir film kasabası ve okulu kurmak istediğimi ifade ettim. Çoğu Güney Hindistan film endüstrisinden 8-10 yapımcı getirip şirket kurmayı düşünüyorum. Üssüm Chennai olduğu için biliyorum. birkaç Tamil ve Telugu üreticisi. Başlangıçta projeye 500 Rs yatırım yapmayı planlıyorum. 4 Nisan’da yapılması planlanan toplantıda bir karar bekliyorum” dedi.
Dolayısıyla hükümetin şimdi seçenekleri, ya en az üç şirketin 31 Mart’a kadar projeye ilgi göstermesini beklemek, projeyi ilgi gösteren tek uluslararası stüdyoya devretmek (eğer resmi olarak geçerliyse) ya da Bokadia’nın teklifini kabul etmek.
Bokadia, Sektör 21’deki Film Şehri sitesini ziyaret etti ve projeyi görüşmek üzere Çarşamba ve Perşembe günleri Yamuna Otoyolu Sınai Kalkınma Otoritesi CEO’su Arun Vir Singh ile bir araya geldi.