Misafir Öğretim Üyesi Maaş: Jd(ler) Mlc Slams Uom, Finans Departmanı | Haberler

FontikUpa

Member

Mysuru: JD(S) MLC Marithibbe Gowda Mysore Üniversitesi’ni (UoM) ve eyalet hükümetinin finans departmanını üniversite konuk öğretim üyelerinin maaşlarını kesmekle suçladı.
Gazetecilere verdiği demeçte, UoM’deki konuk öğretim görevlilerinin diğer üniversitelere kıyasla en düşük maaşı aldığını iddia etti. Ayrıca finans departmanına neden diğer ölçü birimi harcamaları konusunda sessiz kaldığını ve sadece konuk öğretim üyelerine odaklandığını sordu.
“Eyalet hükümeti, üniversitenin gücü olan ev sahibi fakülte maaşlarının gözden geçirilmesine neden müdahale ediyor?” dedi.
“Bütün üniversitelerin misafir öğretim üyelerinin maaşlarını gözden geçirme yetkisi var. Yüksek Öğrenim Bakanı CN Ashwath Narayan, sorunu çözmek için müdahale etmeli” diyerek, hükümetin üniversitenin özerkliğini geri getirmemesi durumunda bir protesto başlatacağını da sözlerine ekledi.
Konuk öğretim üyelerine bir aylık revize edilmiş maaşlar verildi. Şimdi hukuksuz bir şekilde geri çekiliyor” dedi. Ev sahibi fakülte maaşlarının gözden geçirilmesi yalnızca 2,8 Rs tutarında ek harcamayla sonuçlanacakken, sözleşmeli öğretmen maaşlarının gözden geçirilmesi 4,8 Rs tutarında maliyet artışıyla sonuçlanacaktır. Finans departmanının konsolide bir rakam sağlayarak eyalet hükümetini yanılttığını iddia etti.
Konuk öğretim üyelerine BE’nin kendi kaynaklarından ödeme yapılır. Pozisyonları normal öğretmenlerle doldurulursa, hükümetin 100 crore Rs’ye varan harcamalarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Finans departmanının son iki yıldır 77 milyar Rs bütçe açığını neden şimdiye kadar sorgulamadığını sordu. “Üniversitenin tek mali yükü misafir öğretim üyesi maaşı mı?”