Mariánské Lázně Pottov údolí'de bir spa parkı inşa etmek istiyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Yerel belediye binası tarafından bahçıvan kolonisinin yanında, birkaç maden suyu kaynağının serbestçe çıktığı bir alana inşa edilmesi planlanıyor. Bu arada karbondioksitle zenginleştirilmiş şifalı su da kullanılamayacak şekilde dereye akıyor. “Şu anda planlama aşamasındayız. Şu anda kullanılmayan yerin gelişme olanaklarını ortaya koyacak bir çalışma hazırlıyoruz. Bu yıl hazır olmalı” dedi turizm ve UNESCO'dan sorumlu meclis üyesi Miloslav Chadim.

Kent, olumsuz tepkilerle karşılaşmayacağından emin olmak için önce planı uzmanlara tanıttı. Örneğin, Sağlık Bakanlığı'nın bir temsilcisi veya Doğa ve Peyzaj Koruma Ajansı'nın yerel şubesi olan Bölgesel Spa ve Balneoloji Enstitüsü'ne başvurdu. “En başından itibaren planımızı destekleyip desteklemeyeceklerini öğrenmek istedik. Yaklaşan herkes olumluydu”, diye bilgilendirdi Marianske Lazne belediye başkanı Martin Hurajčík.

Marianske Lazne'nin ilham kaynağı, Jeseníky'deki Vincenz Priessnitz'in benzer Balneoparkıdır. “Ziyaret yüksek ve oradaki rezervuarlarda normal su var. Burada maden suyunu kullanırdık. Burada küçük bir alanda çok sayıda kaynak var ve ilginç olan her birinin farklı bir bileşime sahip olması. Verimleri çok iyi, kendiliğinden yaylanan yayları gerçekten büyük ölçüde kullanmaya gücümüz yetiyor. Tabii ki, çalışmaların yayların işlevselliğini etkilememesi için dikkatli ilerlemek gerekecek.” diye güvence verdi Marianske Lazne Belediye Başkanı Martin Hurajčík.

Maden suyunun cildinize etkileri

Sadece bitmiş çalışma, spa parkının inşaatının ne kadara mal olacağını gösterecek. Belediye binasının balneoparkın nasıl görünebileceği ve nelerin kullanılabileceği konusunda bir teklifi olduğunda fiyat belirlenecek.

“Şimdilik on milyonların altında olacağını tahmin ediyorum. Ancak bunun daha uzun vadeli bir proje olacağını düşünüyorum. Balneoparkı yavaş yavaş, yavaş yavaş bireysel unsurlar ekleyerek inşa edebiliriz. Her şey şehrin bütçesine ve ihtiyaçlarına, ne kadar bedava fon olacağına bağlı olacak. Belki bazı sübvansiyonlar almak mümkün olabilir, belki de kaplıcaların çekiciliğine dayanarak.” diyen belediye başkanı, balneoparkın örneğin sıcak yaz günlerinde serinlemek için halka hizmet etmesi gerektiğini söyledi.

“Bu bir test spası olabilir. Burada insanlar maden suyunun etkilerini kendileri deneyebilirler. Şehir sakinlerinin çoğu hiç kaplıcaya gitmemişti. Ancak dikkatli olun, sonuçta su soğuk ve akıcı olacak” diye ekledi Miloslav Chadim.

Mariánské Lázně'nin yanı sıra Karlovy Vary ve Františkovy Lázně'yi de içeren spa üçgeni, Slavkovsky les koruma altındaki peyzaj alanının bir parçasıdır. Ayrıca geçen yıl Sağlık Bakanlığı Mariánské Lázně'deki iklim koşullarını doğal şifa kaynakları arasında sınıflandırmıştı.