Mahkumlar Prag Kalesi'nin katedralli maketini yapıyorlar. Üç yıl içinde yapılmaları gerekiyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Horní Slavkov'daki hapishanenin model atölyesi başkanı Radek Jirsa, “Prag Kalesi'nin tamamı 22 metre uzunluğunda ve en geniş noktasında 7,5 metre olacak” dedi. Sadece modelcilerin geçen yılın sonunda üretmeye başladığı Aziz Vitus tapınağı beş metre uzunluğunda, 2,45 metre genişliğinde ve 3,8 metre yüksekliğinde olacak. Modeller 1:25 oranında tek tip ölçekte oluşturulmuştur. Jirsa, “Kaledeki tüm çalışmanın iki ila üç yılımızı alacağını varsayıyorum” dedi.

Prag Kalesi modelinin doğrudan idare tarafından kullanıma sunulduğu planlar. Jirsa, işin öncesindeki zamanı şöyle açıkladı: “Ancak modeli üretip üretemeyeceğimizi sormamız gerekiyordu.”

Bohemium'da dev modelin yerleştirileceği yeri şimdiden hazırlamışlar. “Břevnov Manastırı ve Vyšehrad yakınında önceden hazırlanmış bir alanda duracak. Şimdi, St. Barbara tapınağı ve Lednice kalesi geçici olarak onun üzerinde duruyor” dedi Boheminium parkının ortak sahibi Tomáš Slifka.

Niyeti, 2026'da tam kalenin ayakta durması. “Ama aşamada olacak, tek tek nesneleri yavaş yavaş çözeceğiz” dedi. Ona göre kale tamamlandığında toplam model sayısı 85'e yakın olacak.

Çok sabır gerektirir

Modelleme atölyesinin tüm tarihi boyunca sırayla yaklaşık 25 hükümlü yer aldı. Radek Jirsa'ya göre yenilerini almak her geçen yıl zorlaşıyor. “Diyelim ki beş yüz mahkum arasından seçim yapabilirim. Öyle olsa bile yetenekli ustaları bulmak bir sorun,” dedi Jirsa.

Aziz Vitus Katedrali'nin maketi üzerinde çalışan modelcilerden biri olan Pavel Hošek, hücresinde zaten maketler yapıyordu. “Örneğin Eyfel Kulesi'ni yemek çubuklarından inşa ettim” diye doğruladı.

Bir idol atölyesinde çalışma olasılığını öğrendiğinde tereddüt etmedi. Eğitimli bir marangoz olan mahkûm, modellik yolculuğunu “Başvurdum, testleri geçtim ve seçildim” diye anlattı. “Hayatım boyunca inşaat sektörünün içindeyim. Temelden çatıya kadar” diye konuştu.

Bu nedenle inşaat alanına yakındır. Bu hobisini de özgürlüğe taşımak isteyen modelci, “Modeller üzerinde çalışmak yorucu ama çok sabır gerektiriyor” diye ekledi.

Kendisini sadece Pavel olarak tanıtan meslektaşı aynı zamanda inşaat sektörüyle de oldukça yakın. Kendi başına inşaat teknikeri olarak çalıştı. Hornoslavk hapishanesinin atölyesinde 21 modelin yapımına katıldı. Ayrıca sekiz tanesini daha onardı. “Üzerinde çalıştığım ilk şey Hluboká kalesiydi. Aziz Vitus Kilisesinin son olmasını diliyorum” diye konuştu.

Her pencere farklıdır

İlk başta kendisinin bile modelleme atölyesinden haberi yoktu. Pavel, başlangıçlarını şöyle anlattı: “Benden önce burada çalışan kişi beni tavsiye etti, ben de bakmaya geldim ve sonunda sınavları geçtim.” Ziyaretimiz sırasında katedralin çatısı onun elindeydi. İkinci haftadır yapmakta olduğu çatı panelinin üzerinden “Daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştık, bu yüzden bunu sıfırdan yapmamız gerekiyor” dedi.

“Detaylar en büyük sorundur. Kaba inşaat oldukça hızlı ilerliyor ancak Gotik'te pek çok küçük detay var. Örneğin vitray pencereler. Her biri farklı olduğundan şablonlar kullanılamıyor ama her birini ayrı ayrı yapmamız gerekiyor” diye ekledi. Kaleler ve şatolar onun modelleme kalbine en yakın olanlardır.

Burada maketlerini çalıştığım pek çok mekanı zaten biliyorum” diye ekledi. “Fakat tahliye edildikten sonra kesinlikle Mariánské Lázně'ye parka gidip ne yarattığımı göreceğim.” Pavel, cezasını çektikten sonra serbest bırakıldıktan sonra ne yapacağına dair planlar yapıyor.

Radek Jirsa'nın deneyimine göre, bir modellik atölyesinde çalışmış olanların çoğu, serbest bırakıldıktan sonra normal bir hayat sürüyor. “Şu ana kadar sadece üç kişi cezalarını çekmek üzere geri döndü” diye ekledi.