Mahkeme, sınırdan kaçma konusunda fikrini değiştiren tutuklu bir Alman'ın rehabilite edilmesine karar verdi

RumBar

Global Mod
Global Mod
Arkasını döndü ve Cheb'e doğru yürüdü. Dönüş yolunda kendisinden belge isteyen bir polis memuruyla karşılaştı. Bir Doğu Alman'ın sınıra yaklaştığını öğrendiğinde silahını ona doğrulttu ve hemen tutukladı.

Yaklaşık on dakika sonra komşular benim için içki içiyordu. Uzun bir silahları vardı ve beni bir düğüne götürdüler. Kapsamlı bir kişisel muayeneden geçmem ve ardından dinlemem gerekiyordu. Daha sonra beni Pilsen'e hapishaneye götürdüler. Yaklaşık birkaç gün sonra kendimi sınırda bir Doğu Alman polisinin eline bıraktım. Klaus Borowski, perşembe günü Cheb bölge mahkemesinde, “Daha sonra Almanya'da yirmi bir ay hapis cezasına çarptırıldım” dedi.

Ancak Borowski'yi Çek mahkemesi önünde temsil eden avukat Lubomr Mller, mahkemeye Borowski'nin aslında Pilsen'de olduğunu gösteren herhangi bir belge alamadığını bildirdi.

Bizim elimizde sadece sınır devletinin faillerini tutuklamak var. Borowski'nin Pomez köyünde silah veya hizmet köpeği kullanılmadan yakalandığı söyleniyor. Lubomr Mller, kendisine göre, içinde lastik damga, deri eldivenler ve SSR ile Doğu Almanya'nın bir haritasının da bulunduğu kişisel belgelerin bulunduğu bir çanta bulunduğunu ve bu çantanın yoldan kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Ancak Borowski bu tür bilgilere itiraz etti. Kendisiyle iyi bir sınır kurma imkanının olmadığını iddia etti. İlk defa burada duyuyorum, doğru değil” dedi.

Almanya'da da memnuniyet elde etti

Yargıç Jan Polk'un başkanlığını yaptığı bölge mahkemesi heyeti, kısa bir istişarede bulunduktan sonra kendisini rehabilite etti. Hakim, nihai kararında, Klaus Borowski'nin 30 Ağustos 1973'te fiilen gözaltına alındığını ve kişisel özgürlüğünden mahrum bırakıldığının kanıtlandığını belirtti.

Almanya'da da benzer bir karara varan memnun Borowski, benim için bunun temel ahlaki tatmin anlamına geldiğini ekledi.

Avukat Lubomr Mller'e göre Borowski, yalnızca Slovakya sınırına bakıyordu ve düşebileceğini düşünüyordu. Ama sonra ölümden vazgeçti. Mller, dikkatli sınır muhafızlarının onu hemen tutukladığını ve ona bir suçlu gibi davrandığını söyledi. Benzer vakalarda altı yüz NMC'nin rehabilite edildiğini de sözlerine ekledi.