Kopaniny'deki kalenin bir kısmı çatı altında olacak. Bağışçılar onarıma yardım ediyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Orada otuz binin üzerinde kron toplandı. Böylece iki palet torba ve bir palet tarak alabildik. Bunlar çatının geri kalanına yetecek, sanırım altıda biri için çantalarımız var. Ve Eylül ayı sonuna kadar bu çantaları çatıya koyabileceğimize inanmak istiyorum. Çatıyı kaplayacağımız karton şu ana kadar son üç kirişi diktiğimiz için bu çok uzun sürmeyecek geçici bir önlem” diyor birkaç yıldır anıtı yeniden canlandırmaya çalışan František Hupka Ailesi, sesinde umutla.

Çanta koleksiyonunun halen devam ettiğini ekliyor. İlgilenenler anıtın Facebook sayfasında ayrıntıları bulabilirler. Kalenin eski tuğlaları da talep görüyor. František Hupka, ahırda tamamen eksik olan onlardan bir üçgen duvar inşa etmeyi planlıyor. Ancak yalnızca en sonunda, bitmiş duvarın çatının restorasyonuna müdahale etmemesi için.

“Şimdi en önemli şey anıtı çatı altına almak. Bunun için de torbalar dolusu kunduz lazım. Tamamen sade, sırsız, taban rengi. Bunları parça parça topluyoruz. Örneğin insanların inşaattan geriye neleri kalacak. Maalesef bazı bağışçıları reddetmek zorunda kaldık. Örneğin, çantaların boyutları ve renkleri uymadığında” omuz silkiyor ve eski at ahırının çatısının hala çıplak olan kısmı için yaklaşık 15.000 çantaya ihtiyaç duyulduğunu ekliyor.

Hupka, yıl sonuna kadar kalenin çatısı ve iç mekanlarının restorasyonu konusunda yoğun bir çalışma yapmayı planlıyor. Şu anda kale, mayıs ayındaki at arabası toplantısı gibi büyük kültürel etkinlikler planlamıyor. “Eylül ayında yerel yaşlılar için samimi bir parti ve ardından mahalledeki çocuklar için bir Cadılar Bayramı partisi düzenlemek istiyorum. Daha fazlasını yapamayacağım” diyor Hupka.

Ayrıca, örneğin burada oluşturulan müzeye çatı için on çanta, eski bir tarım makinesi veya başka bir antik eser getiren sıradan insanların yardımlarından da mutluluk duyuyor. “Gurur duyacağımız bir şey olduğunu düşünüyorum, çünkü çok fazla iş yapmayı başardık ve kelimenin tam anlamıyla yerel tarihin bir parçasını harabelerden yeniden canlandırmayı başardık. Özellikle bu bölgede çok fazla kalıntı kalmadı” diye ekliyor František Hupka.

Ünlü bir ailenin mülkü

Eşsiz oval kulesiyle Kopany'deki kale muhtemelen Zedtwitz ailesi tarafından kuruldu. Onlar, Ašské kayalıklarında geniş mülklere sahip olan önemli bir soylu aileydi. Tarihi kaynaklarda konuttan ilk kez 1537 yılında bahsedilmektedir.

Diğer belgeler, kalenin 1678'de genişletildiğini belirtiyor. Son sahipleri Franz Josef von Zedtwitz ve 1942'de Sevastopol yakınlarında ölen doğa bilimci, yazar ve gazeteci oğlu Franz Xaver Zedtwitz'di.

Kale 1945 yılında kamulaştırılarak devlet arazisine devredildi. O zamandan beri bakıma muhtaç hale geldi. Orijinal sekiz binadan yalnızca birinin kalıntıları korunmuştur. Araştırmalar, eski bir at ahırı olan bu binanın tüm arazideki en eski bina olduğunu gösterdi. 2010 yılından bu yana kültürel bir anıt olarak koruma altında olan yapı, bir yıl sonra kurtarılma çalışmalarına başlandı.