Koleksiyoncular için lezzetler. Postane Loket Kalesi ve Mariánské Lázně'nin pullarını bastı

RumBar

Global Mod
Global Mod
Kraslice'de ara sıra pul 28 Mart'a kadar kullanılacak. Bu sefer baskının içinde bir kuzu saklanacak. Ülkemizin Güzellikleri sayısı kapsamında oluşturulan Lokte pulu 27 kron değerinde. Sanatsal tasarım Adolf Absolon'un eseridir, çizimler ise Martin Srb tarafından yapılmıştır. Granit bir masif üzerinde duran Loket'in taş kraliyet kalesini tasvir ediyor.

Kuzeyden kale

Damga kalenin kuzeyden görünüşü olarak tasarlanmıştır. Kırk metre yüksekliğindeki dik kayalık yamaçlar göze çarpıyor. Aynı zamanda Ohři nehrini, Weyrother'in dinlenme yerini, köprüyü ve Lokte kasabasının eteklerini de kapsar. Mariánské Lázně de yakında damgasını vuracak. Bu amaç için özel olarak basılmış küçük bir baskı kağıdından üretilen ara sıra pul kitapçığı şeklini alacaktır.

Karton pakete yapıştırılan defterin içinde sekiz pul ve dört kupon bulunuyor, fiyatı 216 CZK. Motif, Ferdinand'ın pınarının sütunlu kısmıdır, kuponda Rudolf'un pınarının çeşmesi, kaynağın üzerinde romantik bir tarzda ahşap camlı bir köşkün ipucu vardır. Defterin ön yüzü Maxim Gorky'nin sütunlu sütununun bir resmiyle, arka yüzü ise Rudolf Pınarı çeşmesiyle süslenmiştir.

Mariánské Lázně'deki merkezi balneoloji tesislerini gösteren Çek Postası tarafından basılan yeni bir pul

Bu Marianky!

Pulun yazarı sanatçı Lenka Vojtová'dır. Mariánské Lázně'yi kendisi ziyaret etmediği için internetten ve ziyaretçilerin hikayelerinden ilham aldı. “Çalışmam malzeme arayışıyla başladı. Hem görsel hem yazılı. Mekanın atmosferini özümsemek için birçok fotoğrafa baktım, şehrin tarihini okudum, burada bulunan insanlarla konuştum” dedi Vojtová.

“Amacım Mariánské Lázně'nin atmosferini, damgayı gören herkesin hemen şöyle demesini sağlayacak şekilde yakalamaktı: Bu Mariánky! Bu nedenle şehri net bir şekilde anlatan bir motif bulmam gerekiyordu. Başarılı olursam, Mariánky'de yaşayan ve şehri her ayrıntısıyla bilen insanlar en iyi kararı verecektir” dedi, hesabında zaten bir posta pulu bulunan yazar.

Grafikten çizime

Pul yapmak onun için bir nevi macera. “Konuyu iyi yakalayacak doğru motifi bulmam gerekiyor. Kendisi hakkında mümkün olduğu kadar çok şey söylemeli ve sözde geveze olmamalıdır. Dikkat dağıtıcı detaylar olmadan damganın temiz olmasını istiyorum. Bir sonraki adım doğru yazı tipini bulmaktır” diye açıkladı, ücretsiz ve kullanılmış grafikler, çizim, kitapçıklar ve illüstrasyonlar oluşturmayla ilgilenen Lenka Vojtová.

“Çocukluğumdan beri grafik yapıyorum, beni bu işle annem tanıştırdı. Onun rehberliğinde ilk kuru iğnemi kazdım ve bastım. Daha sonra başka teknikler eklendi. Zamanla aşındırma en çok kullanılan teknik haline geldi, ancak bireysel tekniklerin birleştirilmesine de karşı değilim. Son zamanlarda grafikten çizime geçtim, çizimi mürekkeple, kalemle, fırçayla, pastel ve sulu boyayla birleştiriyorum” diye ekledi.