Kendi oğlunun hastalığı, çiftlik sahibinin engellilere yardım etmesine yol açtı

RumBar

Global Mod
Global Mod
Artık çiftlikte çalışıyor ve kendisi için ilginç projeler hazırlıyor. Çiftliğin sahibi, bizi engelli insanlara huzur ve güvenlik duygusu sağlayan bir ev ve çiftlik olarak hayal etmek isterim diyor.

Farma Kozodoj, Karlovy Vary'de iyi bilinen bir konsepttir. Tutuklamalarından bahseder misiniz?
Her şey yirmi yedi yıl önce burada bir ev aldığımızda başladı. Mekan bir anda hoşumuza gitti, biz de çok beğendik. Biz de daireyi sattık, ay içinde kiraya verdik ve başımızın çaresine baktık. Oğullarımızın üretken bir şekilde büyümesini istedik. Matje'nin oğlunun da çocukluğundan beri sağlık sorunları vardı. Buranın ona iyi geleceğini düşündük. Çocukluğumdan beri hep organik tarım yapmak istemiştim. Öğretmen bir aileden gelmeme, fotoğrafçılık ve tanıtım sanatı eğitimi almama rağmen bu işi çok seviyorum. Amcam Jaroslav'ın bir çiftliği vardı ve çocukluğumda buzağı, kumru ve diğer hayvanların yetiştirilmesine hayrandım. Böylece evi onarmaya, hatta kendi kendimize yetmeye başladık ve böylece keçi yetiştirmeye başladık.

Kozodoj ismi nasıl ortaya çıktı?
Oğulları icat etti. Ailem ve ben buraya taşındığımızda altı ve sekiz yaşlarındaydılar. Jan Werich'in becerisine ve kelimelerle ilgili hilelerine hayran kaldılar. Özellikle Werich'in kullandığı Fimfrum gibi bileşikleri beğendiler. Burada yetiştirdiğimiz ilk hayvanlar keçi olduğundan bu bağ doğdu. İsmim tutuklamadan beni rahatsız etmedi (smv). Daha sonra gosodoj'un aslında bülbül kuşunun halk adı olduğunu öğrendik. Bu eski kuş belirli bir ses çıkarır ve efsaneye göre geceleri sessizce oturur. Böylece oyuncak bebek sayesinde yerine oturdu, isim ona ulaştı ve çiftlikte kaldı.

Yavaş yavaş bisikletler ve mini yükleyiciler çiftliği ziyaret etmeye başladı. Nasıl ortaya çıktı?
Yıllar geçtikçe yeni türleri aramak için çiftliğin arazisini temizledik. Keçilerin yanı sıra at, keçi, koyun, domuz, kobay, hindi, lama ve domuz da bulunmaktadır. Gerçekten aramaya değer. Gelecekte kuşlar için de seçeneklerimiz olacak. Kızlar oğullarından burada kaç misafirimiz olduğunu duyunca bizi çocuklarıyla kandırmak istediklerini ifade ettiler. Yavaş yavaş bu bilgi diğer çevrelere ve annelere de yayıldı. 2005 ve 2006 yıllarında pibvat gezisi başladı. 2007'den bu yana esasen günlük olarak bulunduklarını belirtmek gerekir.

Bisikletlerin yanı sıra halk da Kozodoj'u ziyaret edebilir mi?
Urit seyyar satıcıyla pazarlık yapabiliyor. İnternet üzerinden veya telefonla bize ulaşıp ziyaret ayarlamanız sorun değil. İnsanlar bizden haber aldığında tarihe ince ayar yapıp fiyat üzerinde anlaşacağız. Tur bir buçuk saat iki saat sürüyor. Çocuklar evcil hayvan beslemeye ve içeriye bakmaya davet edilebilir. Ayrıca çiftlikten sonra pek çok ilginç şey anlatan bir öğretim görevlisi var. Biz klasik bir hayvanat bahçesi değiliz, bu kadar çok türü davet edemiyoruz ama ziyaretçiler onlara ulaşıyor ve onlara tam anlamıyla dokunabiliyor.

Bu turlara ek olarak yılda bir kez Kozodojsk bab lto adında büyük bir kültürel etkinlik düzenliyoruz. Bu yıl 21'inde dolacak ve şu anda sabırsızlıkla beklediğimiz çok çeşitli bir program olacak. Geçen yıl nvtvnk'in iki buçuk baskısı vardı. Bu etkinlik Karlovy Vary bölgesi ve şehri tarafından destekleniyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Sezon boyunca yoldan geçenlere ve turistlere açık bir bistro da bulunmaktadır.

Sürgün sendromuyla mücadele ediyordu

Etkinlik cel ada'dır. En önemlisinden bahsedebilir misiniz?
Gerçekten buna değer. Karlovy Vary bölgesi için çevrenin korunması çok önemlidir. Rmci'de sadece bölgeden değil, Plzeň, Steck ve diğer bölgelerden de bisikletçileri ziyaret ediyoruz. Çeşitli eğitim programları olacak; örneğin çocuklar ekmek pişirmeyi, peynir yapmayı, yün işlemeyi deneyebilecekler. Burada yaz kampları yapılıyor. Bunlar pmstsk ve aynı zamanda pobytov. Böylece çocukların ve yetişkinlerin bolca ziyaret ettiği bir erdemler çemberi edineceğiz. Burası orman annesinin çarkının çalıştığı yer. Bu yıl ara verdi ve güncel konu Karlovy Vary şehrinin devam edip etmeyeceği. Engelli bireylere korunaklı işyerleri sağlıyoruz. Şu anda burada yedi engelli çalışanımız çalışıyor.

Bavyera ile ortaklaşa yürütülen Peshrana Köprü inşa etme projesini unutmak istemem. rm'de öncelikle engellilere odaklanıyoruz. Onlarla birlikte engellilere yönelik kuruluşlarla işbirliği yaptığımız Almanya'ya gidelim. Böylece yeni temaslar ve çoğu zaman kafa karışıklığı yaratılır. Yedi yıldır proje yapıyoruz. Mevcut durum bağlamında engelli bireylerin yalnız kalmamasına, yaşamının ve köpeğinin bir anlamı olduğunu, neşe ve mutluluk yaşayabilmelerine saygı duymalarını ve gelişmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Son yıllarda sosyal açıdan dezavantajlı kişiler. Sınırın her iki tarafındaki bu grupların birbirine bağlanmasına yardımcı olalım ve bölgelerimiz için geleceğin eşitlik ve karşılıklı uyum olduğu anlayışına katkıda bulunalım. Örneğin önceki proje çerçevesinde Kozodojsk pohdky adlı iki dilli bir kitap yayınlamak mümkün oldu ve etkinlik olarak da bilinen etkinlik meyvelerini verdi.

Pbh ile daha fazlasını yapabilir misin?
Dostça bir atmosferde ortak toplantılarla doludur. Köprü Binası projesinin temel direklerinden biridir. Almanya ve Bavyera'dan bireylere ve gruplara verilen, lezzetli bir ay şeklinde bir selamlama, ikramdır. Proje sayesinde birbirlerini tanıyabiliyor, arkadaşlıklar kurabiliyor, dil ve kültürel engelleri, sosyal çekingenliği aşabiliyorlar.

Engellilerle yapılan çalışmalara nasıl dahil oldunuz?
Oğlum Matje'nin de yasını tuttum. Sağlık durumu kötüleşti ve bugün pek çok zorluğun üstesinden gelebilmesine rağmen oldukça engelli. Böylece engelli meselesiyle aktif olarak ilgilenmeye başladım. Onlara yönelik aktiviteler nasıl, onlara nasıl yardımcı olunabilir? Oğluma destek olabilmek için pedagoji ve psikoloji okudum. Bu bilgi aynı zamanda diğer engelli insanlarla çalışırken de kullanışlıdır. Kozodoj'u zamana saygı duyacakları, güvende olacakları ve eşit kullanılacakları bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Bizleri engellilere huzur ve güven duygusu sağlayan bir yuva ve kurum olarak hayal etmek isterim.

Engelliler nasıl istihdam ediliyor?
Frov, iyi ve Estonyalı. Onlar öyle bir ikili ki. Bir şeye ilgi duyduklarında ikisi de tamamen o konuyla ilgileniyorlar. Misafirlerimizle iletişim halinde olmaktan çok memnunlar. İnsanların kendilerine kapalı, motivasyonsuz ve yaşam sevincinden yoksun olduklarında değişiklikler gördüm. Yavaş yavaş ayrıldılar, iletişim kurmaya başladılar, yeni gelenler onları iyi kabul etti. Engelli insanlarla çalışan meslektaşlarımdan yeterince övgüyle söz edemiyorum. Onu yarı yolda bırakmayacaklarına inanıyorlar. Acı çeken insanlardan çok şey öğrenebiliriz.

Uzun yıllardır çiftliği ve eko-merkezi işletiyorsunuz. O da benzer şekilde nronj içti mi?
Urit aynı zamanda profesyonel ve özel karakterin de güzel bir örneğiydi. Mesela covid zamanlarında dünyanın geri kalanının tek bir endişesi bile kaçmadı. Bazı program ve etkinliklerimiz gerçekleştirilemedi. Avcı yeniden başlayıp başlayamayacağını bilmiyordu. Kaçış sendromuyla mücadele ediyordum. Vc için güç, sürüş, uyku yoktu. Sonra durum iyice yaklaştı ve işten yeniden keyif almaya başladım. Ancak işlerin normale dönmediği doğrudur. Sığırların bazı kıvrımlarını yok etmek zorunda kaldık. Bana öyle geliyor ki birçok çocuk her şeyi sadece ter ve cep telefonlarıyla saklıyordu. Savaşmak için doğmuştur.

Gelecek için ne kadar dolusunuz?
Benim için en önemli şey anlamlı bir yol izlediğimi hissetmemdir. Yaptığımız şeylerin bir anlamı olduğunda mutluyum. İşin püf noktası kanepede uykuya dalmamak, kaderi alçakgönüllülükle kabul etmektir. Yapıcı eleştiriyi bile kabul etmiyorum. Bunlar bile beni harekete geçiriyor dl. Bana göre asıl amacım dezavantajlı insanlara yardım sağlamak. Onları araziye, pazara, çevreye bağlayın. Bu bakımdan Peygamber Efendimizi onurlandırıyorum. Kozodoj'u vurup ona göre gelişmek isterim. Bazı engelli insanların yaşama sevincini yeniden kazanmalarına yardımcı olduğumuzu öğrendiğimde harika hissediyorum. Eğer başarılı olsaydı, bu yalnızca tek bir avcıya yönelik olacaktı, bu yüzden benim işim çok anlamlı.