Kayınbiraderler gizemli dağın yakınındaki ormanda hikayesi ve şiirsel isimleri olan kahve kavuruyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Bir manastırla büyük bir işe girmek istemiyorlar, kahvelerini büyük mağazaların raflarında görmek istemiyorlar. Amaçları farklı; insanların bu içeceğe yönelik farkındalığını artırmak ve ziyaretçilere içtikten sonra hoş bir anı bırakacak bir hikayeye sahip kahve yaratmak.

“Kahve içmeyi bir tür ritüel, aile ve arkadaşlarla buluşmanın bir parçası olarak görüyoruz. Bu yüzden insanlara kaliteli kahvenin tadını yaşatmaya çalışıyoruz. Belki de normalde bildiklerinden farklı bir şey,” diye onayladı manastırın ortak sahibi Tomáš Abrhám.

Manastır açma fikri nasıl ortaya çıktı?
Kayınbiraderim Peter ve ben bu fikri ortaya attık. Birbirimizi gençliğimizden beri tanıyorduk, birlikte florbol oynuyorduk ve temelde sürekli iletişim halindeydik. Aynı zamanda büyük kahve tiryakileriyiz. Birkaç yıl önce hayatımı, mesleğimi değiştirmeye ve kendimi yeni bir şeye adamaya karar verdim. Ben de kimyagerdeki işimi bıraktım ve ne yapacağımı düşünüyordum. Kayınbiraderin otlar ve bitki çayları alanında başarılı bir işi var. Ben de onun şirketinde çalışmaya başladım ve kahve kavurmayı da denemeyi düşündük. Ancak bu projenin başından beri neşe, eğlence ve toplulukla ilgili olması gerekiyordu. İş odaklı değil. Basitçe kahveyi sevdiğimizi söyleyebilirsiniz, bu yüzden onu kendimiz kavurmaya karar verdik.

Kavurma makinesinin yeri için bir köy çiftliğini seçtiniz. Bu bir tesadüf müydü?
Kesinlikle değil. Kavurma makinesinin bulunduğu atölyenin bulunduğu ev, eşimizin dedesine aitti. Fikri çok beğendi ve onayladı. Bu bizim için çok önemliydi, bu fikirde bizi desteklemesi bizi mutlu etti. Dedem ne yazık ki vefat ettiğinde ailenin geri kalanıyla binayı kendi amaçlarımız için kullanmak üzere anlaştık ve kayınbiraderim satın aldı. Burası bizim için çok önemliydi, çünkü ikimiz de doğayla, yürüyüşle, ormanlarla bağlantılıyız ve bu nedenle burası Ormandan Kahve konseptimize mükemmel bir şekilde uyuyor. Kayınbiraderim ve ben birikimlerimizi yeni kurulan işletmeye yatırdık. Kavurma makinesinin en azından ekonomik olarak kendine yeterli hale gelmesinin veya mütevazı bir kar elde etmesinin zaman alacağını biliyorduk. Ama kahveye olan tutkumuz o kadar güçlüydü ki tereddüt etmedik. Rüyam, Slavkovsky ormanının güzel doğasındaki küçük bir manastırdı. Kavurma makinesine Crudum Coffee adını yakındaki efsanevi Krudum Dağı'ndan esinlenerek verdik.

Tomáš Abrhám, kayınbiraderi Petr Gasparik ile birlikte Crudum Kahve kavurma makinesini kurdu. Kahveye ilgi artıyor ama sahipleri Orman Kahvesi denilen doğal ve yöresel konsepti korumak istiyor.

İlk kahvenizi kavurduğunuzu hatırlıyor musunuz? Prosedürü nasıl öğrendiniz?
İlk denemeyi çok iyi hatırlıyorum. Bir kilo yeşil kahve aldık ve onu tavada kavurmaya çalıştım. Bu oldukça başarılıydı ve böylece tüm süreçle daha da fazla ilgilenmeye başladık. Bize yöntemlerini ve prosedürlerini göstermeye istekli olan çeşitli kavurma işletmelerini ziyaret ettik. Kahveyi kavurmak bira yapımına benzer. İşin başarılı olduğunu anlayabilmek için kişinin bunu iyi yapmayı öğrenmesi, belli bir iç tat ve aroma veri tabanı oluşturması gerekir. Bilgi topladıktan sonra ilk kavurma makinesini aldık ve yola çıktık. Daha sonra ayda yüz elli, iki yüz kilo kahve üreten daha kaliteli bir tane daha aldık. Alımlarımız başladı, dolayısıyla artık daha da büyük bir makine almayı düşünüyoruz. Aynı zamanda projemizin kitlesel bir olaya dönüşmemesine de dikkat ediyoruz. Kahvemizi büyük AVM ve benzeri yerlere teslim etmek istemiyoruz. Bu, içine girdiğimiz büyüyü kaybederdi.

Kavurma makinesi şimdi nasıl çalışıyor? Her gün kızartma mı yapıyorsunuz yoksa her şeyi siparişlere göre mi yapıyorsunuz?
Bahsettiğim gibi, hala kayınbiraderimin şirketi Serafin'de çalışıyorum ve kavurma artık bir hobi, belki de daha çok bir at gibi. (kahkahalar) Kayınbiraderimle birlikte manastırda dönüşümlü olarak çalışıyoruz ve ihtiyaç ve sipariş üzerine buradayız. Örneğin birçok kafeye ve şirkete kahve dağıtıyoruz. Ama biz daha çok yerel yerlere odaklanıyoruz. Yurt geneline yayılmayı hedeflemiyoruz. İşte olmadığım zamanlarda ya da manastırda olmadığımda, siparişlerle ilgileniyoruz ve aynı zamanda örneğin okullara ya da kafelere kahvenin tarihi hakkında dersler vermeye gidiyoruz. Pek çok kahve dükkanının farkındalıklarını artırmak istemesi ve iyi kahvenin nasıl sunulacağıyla gerçekten ilgilenmesi bizi çok mutlu ediyor. Başlangıçta dersler sırasında biraz gergindik ama şimdi bunu oldukça iyi halledebiliyoruz.

Sezon boyunca her pazar halka açık ücretsiz kahve tadımları düzenlenmektedir. Manastırı tanıtma çabası mı bu?
Bana inanmayabilirsin ama değil. Bunu köy halkının misafirperverliğinin ve dost canlısı tavrının karşılığını verme fırsatı olarak görüyoruz. Örneğin yakındaki evlerden yaşlılar buraya geliyor, bazen bir turist, yoldan geçenler vb. Kavurucunun penceresinden kahve ikram ediyoruz ve aynı zamanda ziyaretçilere bu içeceğin tarihçesini, kahveye yaptığımız yolculukların hikayelerini anlatıyoruz. Ülkemizde kahvenin genellikle sadece mekanik, tatsız bir sabah başlatıcısı olarak algılandığını düşünüyoruz. Ancak kahve içmeyi aile ve arkadaşlarla buluşmanın bir parçası, belli bir ritüel olarak görüyoruz. Bu yüzden insanlara, belki de normalde bildiklerinden farklı, kaliteli bir kahve tadı vermeye çalışıyoruz. Kahve kültürü ile ilgili bilgileri kısaca arttıralım. Bazı ziyaretçiler tadım için bize para ödemek istiyor. Bu amaçla onların isteği üzerine küçük bir bozuk para bırakabilecekleri kumbara kuruyoruz ancak onlardan herhangi bir katkıda bulunmalarını talep etmiyoruz.

Burada kahve kültürünün pek yerleşmediğini mi düşünüyorsunuz?
Ne yazık ki pek değil. Çoğu insan için kahve, sabahları mekanik olarak içtikleri koyu, kafeinli sudan başka bir şey değildir. Ama bu şekilde olmak zorunda değil. Kahvenin her türlü tadı vardır, çok güzel kokar. Gerçekten çok ritüel bir olay haline gelebilir. Bazı baristaların bile doğru ve lezzetli bir içecek hazırlayamamasına kaç kez şaşırdım. Bazı kavurma makinelerinde bile oldukça şok oldum. Her şey sanki mekanik olarak, faizsiz, sadece kâr amacıyla ortaya çıkıyor. İtiraf etmeliyim ki, kârı nasıl on kat artıracağımızı, maliyetlerden nasıl tasarruf edeceğimizi de biliyorum. Ancak bu Crudum Coffee konseptiyle doğrudan çelişmektedir.

Tulácké sabahı, Širák ve Krudumská

Bana tattırdığın kahve bana sabah benzincide içtiğim kahveyi değil, meyve çayını anımsattı…
Ve biz de tam olarak bundan bahsediyoruz. (kahkahalar) Kahvenin sonsuz bir tat ve ruh hali paleti vardır. Ve burada insanlara belli bir mesaj olarak aktarmaya çalıştığımız şey bu.

Kahve içmek için seyahat etmekten bahsetmiştin. Nereye gittin?
Biz biraz maceraperestiz. Yani kahveyi kavururken onun hakkında konuşuyoruz, dolayısıyla bir müşterinin ya da kafe ziyaretçisinin fincanına kadar olan tüm yolculuğunu bilmemiz gerektiğini düşündük. Kahve içmek için örneğin Ekvador'a ya da Kosta Rika'ya gittik. Kahve tarlalarını falan ziyaret ettik. Gezilerden çeşitli belgesel videolar da çekildi.

Kahvelerinizin isimleri Tulácké ráno, Širák ve Krudumská'dır. İsimler doğayla ve serserilikle olan bağlantı nedeniyle mi ortaya çıktı?
Kesinlikle. Ormanda ve doğada vakit geçirmeyi gerçekten seviyoruz. Bu nedenle karışımlarımızın isimlerini bu doğrultuda tasarladık. Bizim için her şey bir denklem: doğa = Krudum = ormandan gelen kahve, dostluk, topluluk. Konseptimiz bunun üzerine kurulu.

Kahvelerin isimlerinden ve sosyal ağlardaki paylaşımlardan belli bir edebi şiirsellik hissedilebiliyor. Peki kahve kavurmayı edebiyat sevginizle ve Çek diliyle birleştirdiniz mi?
Kendini gerçekleştirmenin başka bir biçimidir. Küçük yaşlardan itibaren şiir ve diğer edebi türler yazmaya çalıştım. Artık bu hobiyi Crudum Coffee ile ilişkilendirebilirim. Kelimelerle oynamayı, metinler yaratmayı seviyorum. Bana her zaman uymayan yıllar süren çalışmalardan sonra, manastırımızda büyük bir kişisel tatmin buldum. Riskli bir hamle olabilir ama şimdi bunu yaptığım için çok mutluyum. Eşlerimizin de bu konuda bize destek olması ve manastırın felsefesini beğenmeleri çok önemli. Onların desteği ve yardımı olmasaydı birçok fikir yalnızca düşüncelerde kalırdı.

Günde içilmesi sağlıklı olan bardak sayısına ilişkin görüşler farklılık göstermektedir. Günde ne kadar kahve içersiniz?
Şahsen ben bunu sağlıklı bir insanın kendi takdirine göre kahve içebilmesi olarak görüyorum. Ancak bu onun uykusunu rahatsız etmemelidir. Uyuyamadığını, kötü uykuya daldığını hissettiği anda bardak sayısını azaltmalıdır. Şahsen günde iki ila üç bardak içiyorum. Bence bu makul bir rakam.

Başka planların var mı?
Kesinlikle çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. Kahve konusunda farkındalık yaratın, Pazar tadımları ile yerel toplumu geliştirin, ayrıca konferanslar verin ve kahve kültürünü artırın. Sokolov'da mixlerimizi dağıtacağımız ve baristaları eğiteceğimiz bir kahve dükkanıyla işbirliği yapmayı planlıyoruz. Aklımızda hâlâ birçok proje var, umarım yavaş yavaş her şey yoluna girer.