Karlovy Vary'deki son okulların güvenliği ayarlanıyor, kamera sistemleri kuruluyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Şu ana kadar 15 okulun aldığı teknik tedbirlerin yanı sıra olası risklere karşı teorik hazırlıklara da büyük önem veriliyor. Vali Petr Kulhánek, “Denetim ve izleme ihtiyacının arttığının farkındayız” dedi. Bu yıl dört ortaöğretim okulunda yapılacak düzenlemeler tam da bu alanı ilgilendiriyor.

Bu yıl, Dalovice'deki ayrı tarım işyeriyle birlikte Cheb Entegre Lisesi, Karlovy Vary'deki İlk Çek Dilbilgisi Okulu, Ostrovská průmyslovka ve Ašské Dilbilgisi Okulu'nun tümüne bu yıl bir kamera sistemi ve giriş güvenliği verilecek.

Bu yıl bu önlemlere ilişkin proje çalışması Sokolov Spor Salonu, Bölgesel Eğitim Merkezi'nin Chodov şubesi ve Karlovy Vary'deki Sanat ve El Sanatları Ortaokulu'nu kapsayacak. Bu durumda, benzer güvenlik özelliklerinin getirilmesi çok daha kolay olacaktır çünkü bu, binanın tamamen yeniden inşası projesinin bir parçası olacaktır.

Bundan sonra okulun kapasitesi 170 öğrenci artacak. Bölgesel eğitim meclis üyesi Jindřich Čermák'a göre, yeni binadaki derslerin 2027/28 öğretim yılında başlaması gerekiyor. Kulhánek'e göre binaların teknik güvenliğinin yanı sıra, hem öğrencilere hem de okul personeline yönelik eğitimler ve tatbikatlar gibi rejim önlemleri üzerinde de çalışmak gerekiyor.

Okullar bölgeden iki öğrenci tarafından tehdit edildi

“Projenin bu bölümünün finansmanı konusunda Güvenlik ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı ile anlaştık. Rejim tedbirleri şu ana kadar yılda bir kez alındı, hedef bunların sayısını en az iki katına çıkarmaktır” dedi.

Žďár nad Sázavou'daki ortaokulda zihinsel engelli bir kadının 2014 yılında bir öğrenciyi öldürmesine neden olan saldırının ardından okulların güvenliği kurucuları için bir öncelik haline geldi. Ancak Aralık ayında Prag'da gerçekleşen kanlı saldırının ardından yaşananlar da benzer önlemlerin alınması gerektiğini gösterdi.

Bölgedeki kriminal soruşturmacılar, Aralık ayında Felsefe Fakültesi binasında meydana gelen silahlı saldırının ardından çok sayıda tehlikeli tehdit vakasıyla ilgilendi. Bunlardan ilki, Prag'da bir tetikçinin 14 kişiyi öldürmesinden yalnızca birkaç saat sonra gerçekleşti. Sokolovsk'tan genç bir adam, sosyal ağ profilinde bir airsoft silahının fotoğrafını yayınladı. Bunu, kabaca “sıra bende” şeklinde çevrilebilecek İngilizce bir ifadeyle tamamladı.

Polis sözcüsü Jakub Kopřiva olayı şöyle anlattı: “Dördüncü sınıf öğrencisi olarak gittiği okulda ateşli silah kullanabileceğinden şüpheleniliyordu.” Genç adam bir yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Karlovy Vary'deki okullardan birinin öğrencisi de tehlikeli tehditlerde bulunmaktan sorumlu ve kötü not alırsa okulu vuracağı yönünde bir tehdit mesajı gönderdi.