Karlovy Vary bölgesi göçmenleri evlerine çağırıyor; bunların dörtte biri geri dönmeyi düşünüyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Bahsi geçen gurbetçilerin toplantısı 11 Haziran'da Prag'da gerçekleşecek. Benzer etkinliğin düzenleneceği bir diğer şehir ise Pilsen.


“Yerlilerin bölgeden çıkışı, bölgedeki durum açısından sonuçları da dahil olmak üzere, farkında olduğumuz olumsuz bir eğilimdir. Bu, aynı şekilde ve uzun vadede çözülmesi gereken karmaşık bir sorun, değişimi başarabilmemizin tek yolu bu” dedi Vali Petr Kulhánek.


Bölge, yerlilerin dönüşünden sorumlu koordinatör olarak Dominika Jandla'yı atadı. Vali, “Onlarla temas kurmak, onlara nasıl bakılacağı ve onları aktif olarak nasıl geri çekebileceği konusunda özel araçlar önerdi” dedi.


Dominik Jandl'a göre gayrı resmi Prag toplantısının amacı yabancı toplumun ilgisini uyandırmak. Göçmenlerin geri dönüş projesinin koordinatörü, “Bunun onlarda yankı bulacağına ve bilginin yayılacağına inanıyoruz” dedi. Ona göre bunun ölçülebilir bir etkisi olup olmayacağını, yani yakın gelecekte belirli sayıda insanın bölgeye geri döneceğini söylemek zor.


Jandl, Prag'daki etkinlikte topluluğa bölgedeki sosyo-demografik gelişime ilişkin temel verileri göstermek istiyor. “Aynı zamanda tamamen öğrencileri hedef almıyoruz. Burslar gibi bölgesel projeler onlara yöneliktir.” diye belirtti koordinatör.


Dönüş bugün daha gerçekçiHedef grup bu nedenle 25 yaş ve üzeri aktif kişilerdir. Jandl, “Bunlar örneğin yazılım geliştirme, pazarlama ve uzaktan çalışmanın mümkün olduğu diğer alanlarda çalışan insanlardır ve bu nedenle bölgeye geri dönüşleri en kolay yoldur” dedi. “Ancak geri dönmek istememelerinin nedenini de duymak istiyoruz” diye ekledi.


Karlovy Vary İş Geliştirme Ajansı'nın bölge bazında yaptığı anketten elde edilen veriler, ankete katılanların yüzde 49'unun bölgeye dönmeyi düşündüğünü, yüzde 27'sinin ise hâlâ düşündüğünü gösteriyor. Bölge, önümüzdeki toplantılarda çalışma eğilimlerinin ve yaşam koşullarının önemli ölçüde değiştiğini ve bölgeye dönüşün bugün çok sayıda insan için her zamankinden daha gerçekçi olduğunu gösteren verileri sunmak istiyor.


İstatistikler amansız bir dil konuşuyor. Bölgenin nüfusu yılda ortalama 1.200 kişi azalmaktadır. Olumsuz eğilim tersine çevrilemezse, bölge matematiksel olarak 2260 yılına kadar insansız kalacak.


19 Haziran'da benzer bir toplantının yapılacağı Prag ve Pilsen, projenin yazarları tarafından insanları bölgeye geri döndürmek için rastgele seçilmedi. İstatistiksel verilere göre Karlovy Vary bölgesinden gelenlerin büyük bir oranı bu şehirlere gidiyor. Proje koordinatörü Dominik Jandl, “Pilsen örneğinde, yabancıları etkinliğe çekmek için bir kampanya başlatıyoruz” diye ekledi.