Karaciğer yağlaması olan kişiler pınarı içti, sonuç uzmanların nefesini kesti

RumBar

Global Mod
Global Mod
İçme kürünün sağlık açısından faydası, projeye katılan Karlovy Vary Spa ve Balneoloji Enstitüsü tarafından daha detaylı bir çalışmada değerlendirildi.

“Karlovy Vary'de yaşayan insanları ilgilendiren bu yaygınlaştırma ve eğitim faaliyetine biz de katıldık. Non-invaziv bir ultrason muayenesi olan FibroScan yöntemini kullanarak karaciğer elastikiyetini incelemeye karar verdik. Sonuçlar endişe vericiydi. Rastgele seçilen 163 yetişkin üzerinde yapılan ilk inceleme, neredeyse yüzde yetmişinin karaciğer yağlanmasından muzdarip olduğunu gösterdi”, diye bilgilendirdi Karlovy Vary Spa ve Balneoloji Enstitüsü müdürü Alina Huseynli.

Kanıtlanmış yağlı karaciğer hastası 88 kişinin, her bireye spa doktoru tarafından belirtilen üç haftalık içme kursunu tamamladığını ekledi. Bir takip muayenesi, bunların neredeyse yüzde doksanında karaciğerin durumunun, çoğu durumda çok önemli ölçüde iyileştiğini gösterdi.

“Sonuçlardan kişisel olarak şok olduğumu itiraf etmeliyim. Mesela bu hastalığın üçüncü evresini yaşayan bir kişi içki rejimini bitirdikten sonra ilk aşamayı geçirdi, bir başkasında bu sorun hiç yaşanmadı.” diye anlattı Alina Hüseyinli. Şifalı su miktarının ve türünün her zaman, çalışma katılımcılarının her biri için giriş testlerinin sonuçlarına göre spa doktoru tarafından bireysel olarak belirlendiğini vurguladı.

Enstitü daha sonra tedavinin bitiminden altı ay sonra içme tedavisinin etkilerini değerlendirdi. Direktör, “Bazı kişilerde karaciğer durumunun yeniden kötüleştiğini bulduk, ancak sonuçlar çalışmanın başlangıcındaki kadar endişe verici değildi” dedi. Steatoz yani karaciğer yağlanmasının yaşam tarzıyla ilişkili bir metabolik hastalık olduğunu açıkladı. Gelişimi örneğin beslenme, kötü içme alışkanlıkları veya fiziksel aktivite eksikliğinden etkilenir.

“Hepatik steatoz bu organda geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir ve hatta karaciğer kanserinin bir nedeni olabilir. Bu nedenle bulduğumuz bilgilerin sadece ilginç değil, aynı zamanda oldukça temel olduğunu düşünüyorum. Araştırmanın sonuçlarına göre bu tedaviyi herkese tavsiye ederim, ancak ancak spa doktoruna danışıp tavsiye ettikten sonra. Şifalı su içmenin, düzenli yürüyüşlerin ve hatta belki yaşam tarzında bir değişikliğin bile meyve verdiği ortaya çıktı.” dedi Alina Hüseyinli.

İnsanlar şehri daha önce hiç bilmedikleri bir şekilde keşfettiler

Çalışma aynı zamanda enstitüye geri bildirim de sağlıyor. PijuPrameny projesine katılanlar mektup ve e-postalarıyla yaşam kalitelerinin değiştiğini, şehirlerini ve kaplıcalarını bambaşka bir açıdan tanıdıklarını, Karlovy Vary kaplıcalarının potansiyeline şaşırdıklarını yazıyor. Hüseyinli, “Bu bizim için harika bir haber” dedi.

Çalışmanın pratik bir etkisinin de olabileceğini belirtti. “Şahsen ben spa sektöründe yeni yolların aranması gerektiğini düşünüyorum, bu da onlardan biri olabilir. Önlemeyle ilgilenen herkese tedavi görme şansı verilmelidir. Spa tesisleri, Karlovy Vary Bölgesi'nin Spa ve Balneoloji Araştırma Enstitüsü kurmuş olması ve araştırmalarda bulunması gerçeğinden de yararlanmalıdır. Çünkü sunacağımız bir şey var. Hizmetleri geliştirmek için sürekli çalışmalıyız, çünkü bu Avrupalı müşterilerin ilgilendiği şeylerden biri.” dedi önleme konusunda büyük umutlar besleyen Alina Hüseyinli.

“İnsanlar denize gidiyor ama burada bile insanın sağlığını iyileştirebilecek beklenmedik hazinelere sahip olduğumuzun farkında değiller. Ancak mevcut genç neslin sağlıklarını farklı algıladıklarına, korunma, yaşam tarzı ve sağlık hakkında düşündüklerine inanıyorum. Bunda spanın henüz keşfedilmemiş potansiyelini görüyorum” diye ekledi Alina Hüseyinli.