Kaplıcalar kartpostallarda kendileriyle dalga geçti

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Burada yalan söylemeleri ve kimsenin onları bilmemesi çok yazık. Onlardan bir kitap yapacağım' diye düşündü. Ve bugünlerde kararını yerine getirdi.

Matbaadan Humor u Vřídl yayınını getirdi. Kendisinin de belirttiği gibi bu, dünyaca ünlü kaplıca kasabasının kendisiyle dalga geçtiği en büyük Çek kaplıcamızın tüm görkemli tarihindeki ilk kitaptır.

Karlovy Vary'nin altın çağından kartpostallara neden kitapta yer verdiniz? Yani 1870'den Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar olan dönem?
Çünkü o sıralarda kaplıca yaşamından temalar içeren şakacı, hatta bazen pejmürde kartpostallar yayınlanıyordu – çıplak adamların banyoları ve turbadaki güzellikler, şişman bireylerin ve obez hastaların tartıda masajı veya umumi tuvaletlere koşuşları. Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında şaka kartpostallarının basımı azaltıldı ve sonunda sona erdi.

Okuyucudan hoşgörü beklediğinizi belirtmişsiniz.
Evet. Bu, bazı görüntüleri görüntülerken geçerlidir. Hatta bazıları bayağıdır. Örneğin, iki adamın şişman bir spa hastasının bağlarını çözdüğü bir kartpostal. Ve resmin altında “Güçlü adamlar aranıyor” yazısı var. Veya “Güzel bir manzarada” etiketli yayında Karlovy Vary'den bir spa görünümüm var. Resim aynı zamanda Krásná vyhlídka'nın üzerinde duran ve arkalarından kırsal bölgeyi göremeyen üç obez spa hastasının çıkıntılı kalçalarını gösteriyor.

Kartpostallardan hangisini en değerli buluyorsunuz?
Ben en çok kitabın kapağındaki kartpostala değer veriyorum. Bunda mizahi bir şey yok ama plastik ve arka planda Karlovy Vřídlo var. Muhatap, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na bağlı bağımsız bir belediye olan Stará Role'nin Karlovy Vary bölgesinin bir sakinidir. Ve hepsinden önemlisi hiçbir koleksiyoncuda böyle bir kartpostal görmemiştim. Yarım asırdır kartpostal topluyorum.

Çek Cumhuriyeti zamanlarından kalma kartpostalı nasıl aldınız?
Onu iki bin krona açık artırmaya çıkardım. Kırk yıldır koleksiyonumda vardı. Şimdi ilk kez kamuoyu bunu bir yayında görebiliyor. Bölge kütüphanesinde mevcuttur. 1904 yılına ait, üzerinde “Kalkış Anı” yazan bir kartpostal da bence ilginç. Üzerinde bir spa konuğu var ve etraftaki herkes hevesle ellerini uzatıyor – hizmetler için para ve “bahşiş” istiyorlar.

Bir ila bir buçuk asırlık kartpostalları nasıl seçtiniz?
Oldukça zor. Her şeyden önce siyasi olmamalarına ve kimseyi gücendirmemelerine çalıştım. Üstelik bu kadar eski kartpostalları günümüzde bulmak çok zor.