Jiří Šindelář: Botanik bahçesini gelecek nesiller için korumak istiyoruz

RumBar

Global Mod
Global Mod
Botanik bahçesinin varlığını ilk ne zaman fark ettiniz?
Bunlar çok erken anılardır. Çocukken Beo'nun çok gizemli geçmişine hayrandım. Bin yıldan fazla bir süre boyunca yerel halkın hiçbiri kalenin ve kalenin neye benzeyeceğini bilmiyordu. Sadece bahçelerden bahset. Ve gizlilikle örtülmüştü.

Ailem bana bahçelerde çok sayıda yabancı bitkinin bulunduğunu ve bunların yerel halk için zenginleştirme bahçesi olarak kullanıldığını söyledi. Bahçeye ulaşmanın tek yolu arkadaşımın evinin etrafındaki meradan geçmekti. Böylece birlikte keşfetmeye başladık. Ormanda bir nesnenin kalıntılarını, yolları ve merdivenleri bulmanın nasıl bir şey olduğunu hâlâ hatırlıyorum. Devrilmiş ağaçlar ve bazı çizgiler vardı.

Bahçeyi restore etmenin ne zaman iyi olacağını düşündün?
Bahçe çocukluğumdan beri benimleydi ama onu gerçekten lisedeki çalışmalarım sırasında fark etmeye başladım. Müstakbel eşim ve ben arşiv topladık ve tam da kış döneminde devinanın korunmasını belgeledik. Bazen de mızraklar, sinekler ve sinekler yüzünden bahçeye girmek imkansız oluyordu. Bahçenin ve özgün kültür bitkilerinin değerleri ve önemi hakkında bilgi vermeye çalışırken onu korumaya çalışmamız gerektiği açıktı.

Botanik bahçesinin korunması nasıl başladı?
Tutuklama sırasında arazi mülkiyetinin güvence altına alınması, arazinin doğrulanması ve arazi izninin alınması gerekiyordu. İyileşmenin ilk beş yılı arkadaş ve destekçi gruplarında rastgele gerçekleşti. Geçen yıl öğrenci uluslararası çalışma kampları düzenledik. Çok benzerdi. Herhangi bir mali taahhüt ya da herhangi bir idari baskı yoktu. Sadece oturduk, iki saat çalıştık, dört saat ateşin yanında oturduk ama mekan gözümüzün önünde değişiyordu.

Kısa bir süre içerisinde 800 yıl önce oluşturulan kompozisyonu restore ettik. Daha sonra MAS Kraj ivch vod'un desteğiyle yollar, iskeleler, şehir gözetleme noktaları inşa ettiğimiz, elektrik kurduğumuz ve bir su kaynağı bulduğumuzda bir benzetme vardı. Bu, projenin ortak finansmanı ve dolayısıyla giriş ücreti şeklinde kredi alınması gerekliliğiyle bağlantılıydı. Ancak uygulamaya konulması, bina stoğunun altyapıya eklenmesi anlamına geliyordu.

Tuvaletler, kanalizasyon arıtması ve benzeri şeyler çalışanların terinden büyük bir adım uzaktaydı. Zaal kolobh görevi, personel bulma, mali, bir sorun. Biz de bunun için gidiyoruz. İlk ikisi teknik işlerdi, ardından koleksiyon caddelerinin fiili restorasyonu. 2018'den beri çok yoğun bir şekilde sz. Kadoron kaç bin bitki.

Tutuklamalar sırasında destekle karşılaştınız mı?
Başlıca meslek kuruluşlarının ölümüme yardımcı olduğunu ve hala da desteklemeye çalıştığını söylemeliyim. Ne yazık ki bazı yerel halkın yaklaşımı üzücüydü ve hala da öyle. Öte yandan bahçeler sayesinde birçok harika insanla tanıştım ve birçok gerçek arı gördüm.

Restorasyon için hangi arşiv malzemelerini kullandınız?
Beovsk botanik bahçesi, ülkedeki en iyi belgelenmiş bahçelerden biridir. Dayanılmaz sayıda kitap, bitki listesi ve fotoğraf korunmuştur. Bunun için bahçıvan Koditka'ya büyük teşekkürler ve övgüler. Ancak 1945 ile 2005 yılları arasında bahçenin tamamen boş olması nedeniyle bitki koleksiyonunun zenginliğinde önemli bir kayıp yaşandı.

Dolayısıyla bazı koşullar değişti. Bu nedenle devletin 1945'ten önce yeniden inşası mümkün değildir. Bugün koşullar farklı, sosyal ihtiyaçlar da farklı, maddi olanaklar da farklı. Ayrıca Beov'da yetiştirilen bazı bitkiler bugün mevcut değildir.

Hiç pes edeceğinizi düşündüğünüz bir an oldu mu?
Bir cok zaman. Zihnin bu hareketinin daha sık meydana geldiğini söyleyebilirim. Bugünkü deneyimimin aynısını 2005 yılında yaşasaydım, muhtemelen Beovsk Botanik Bahçesi'nin korunmasına ve restorasyonuna gitmezdim.

İşi kurtarmak gerekli mi ve durum tatmin edici mi?
Hangi vm'nin eksikliği, çok var. Hüzün ve acı. Ayrıca girmediğimiz yüzlerce bahçe var. Başlangıçta fazladan inşa edilmiş elemanların onarılması ve bitkilerin bakımının yapılması gerekir. Ne yazık ki sanki bahçelere destek veriyormuşuz gibi dışarıdan bize talepler yağdırılıyor. Ama onların mali ve personel dünyaları bizde yok.

Bahçe aynı zamanda Konn etkinliklerinin de şehri haline geldi. Yaz aylarında bile tüm hızıyla devam ediyorlar mı?
Biz gerçekten başka bir botanik bahçesiyiz, ayrıca halka yönelik pek çok etkinlik de yapıyoruz. Şu anda Karlovy Vary Bölgesi'nin diğer bölgelerindeki etkinlikleri düzenleyen ve ulusal önem kazanmış tek organizatör biziz. Profesyonel seminer ve konferanslara, çeşitli konularda seminerlerin yanı sıra spor, turistik ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacağız.

Beovsk botanik bahçesindeki kültür yılı programı Nisan ayından itibaren gerçekleştirilecek. Zanme Vtnm bahar ve kasım ayına kadar devam ediyor. Bu kon kadoron Fener festivali. Geçen yıl burayı 1.500'den fazla ziyaretçi ziyaret etti. İlginç olan olayların çoğunun gönüllü olarak ve çocuksu bir ruhla sunulmasıdır. Mayıs ve Nisan aylarında herkesi Caminos gezi festivaline davet etmek istiyorum.

Bahçe nvtvnkm nabz ne kadar ilginç?
Bence orijinal canavarlar, özellikle de ikonik mantarlı olanlar büyük ilgi görüyor. Yeni dikilen bitkilerin birkaç yıl içinde bahçıvanları şaşırtacağını umuyorum. Diğer bahçelerle karşılaştırıldığında dinlenme ve dinlenme için cazip bir ortama sahibiz. Bizimle teknelere binebilir, alışverişe çıkabilir, bioferrata tırmanabilir, çılgına dönebilir ve eğlence amaçlı çılgına dönebilirsiniz. Bu şekilde kişisel bir yaklaşım ve bir konukseverlik ve hizmet evi sunmaya çalışıyoruz.

Bahçeyi kaç kişinin ziyaret ettiğini biliyor musun?
Geçen hafta verileri altı yıl boyunca işledim ve kayda değer sayıda 24.611 yeni girişe ve 6.911 yeni büyüme programına ulaştım. Bu da ülkenin her yerinden bu manzaraya ve anıtlara hayran kalan turistlerin bölgemize yolunu bulacağı anlamına geliyor. Maalesef giriş çıkış trafiğinden kaynaklanan tüm işletme maliyetlerini karşılayamıyoruz. Bu nedenle gelecekte hizmetlerin sınırlı olması, örneğin açılış saatlerinin bizim için harcama riski var.

Maddi yetersizlikten bahsettiniz. Vt desteği ister misiniz?
Emeklilik nesnel olarak zayıftır. Bizim durumumuzda mesele yatırımlardan çok, önceki yıllarda sağladığımız unsurların restorasyonu için finansman sağlanmasıdır. Bu yetersiz fon dedikodusu çok acı verici ama ne yazık ki kimse bunu pek umursamıyor. Bir kez daha bizim başka bir bahçe olduğumuz gerçeğine dönüyorum.

Ji indel (48)

Beova nad Teplou'lu Rodk ve oban

Karlovy Vary'deki İlk Çek Lisesi olan Z Beov nad Teplou'dan ve Lednice na Morav'daki Bahçe Bitkileri Fakültesi'nde Bahçe Bitkileri ve Peyzaj Mimarlığı'ndan mezun oldu.

Ürünleri arasında satışlar, bitki koleksiyonları, tarih ve etnografya yer alıyor

Çalışmaları ve botanik bahçeleri ulusal Grand Prix Ödülü, R Memorial Odası Ödülü, Çek Ticareti Koruma Derneği Tüm Birlik Ödülü, Karlovy Vary Bölgesi Bölgenin Kalbi Ödülü, Karlovy'nin Turizm Kişiliği ödüllerine layık görülmüştür. Vary Bölgesi (3. sıra)

Şehir, bölge, üniversite veya diğer büyük kamu kuruluşları tarafından finanse edilmeyen, bu kadar çeşitli faaliyetlere sahip tek büyük bahçe biziz. Bahçenin Beaufort malikanesinin ekonomik faaliyetleriyle finanse edildiği dönem çoktan geride kaldı. Bahçıvan Koditek, 1940 yılında bahçenin finansmanı konusunda değil, bahçıvanın halefinin uzaklığı konusunda endişeliydi. İkisinden de korkuyoruz.

Bahçenin ortasında bir eko-merkez bulunmaktadır. Onun hakkında ne hissediyorum?
Eko-merkez 2014'ten beri faaliyet gösteriyor ve o zamandan beri büyüyor. Bunun için çok minnettarım çünkü bu sadece maddi kaynakla ilgili değil, aynı zamanda çocuklarda çevreleriyle ilgili bir kaygı uyandırmaya çalıştığımız gerçeğiyle de ilgili. Onlara ülkeleriyle gurur duyabileceklerini anlatmak istiyoruz. Ancak zamanın olması için kendiniz çaba göstermelisiniz. Eko merkezde anne, ilkokul ve orta düzey bisikletlere yönelik programlarımız olacak.

Toplamda farklı uzunluklarda üç programımız var. Bazıları bir yıllığına, bazıları ise tüm yıl boyunca bağlı. Karlovy Vary bölgesinin sübvansiyonlu bisiklet otobüsü şeklindeki desteğini vurgulamalıyım. Bu Çek Cumhuriyeti'nde benzersizdir. İlginç olan şu ki, 2017'den beri Charles Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin fakülte nesnesiyiz.

Ayrıca bahçeyi büyütmek istiyorsunuz. Bu ölümü belirtebilir misiniz?
Yeni tesisin satın alınmasıyla bağlantılı olarak işletme ve çeşitli araştırma faaliyetlerine mali destek ve nesli tükenmekte olan bitkilerin koruma programlarına yönelik çalışmalar. Bugün açıkta kalan tavşanı ya da küçük olanı kurtarmak için çalışıyoruz. Bitki istilasına ve iklim değişikliğinin etkisine daha fazla odaklanmak istiyoruz. Genç, eğitimli insanları tarım sektörüne kazandırmak istiyoruz. Bu nedenle laboratuvar, depo ve yetiştirme alanı içeren yeni bir dikdörtgen ve araştırma eko merkezi inşa etmek için bir proje hazırlıyoruz.

Yıllardır bahçenizi yeniliyorsunuz. Beklentileriniz gerçekleşti mi?
Edatların ve isimlerin sayısı giderek artar. 2005 yılında işleyen bir botanik bahçesi hayal etmiştim ama amaç elektriğe sahip olmaktı. Mümkün olduğunda bir toplantı odası istedim. O dönemde 16 metrekarelik bir araştırma tesisimiz vardı, şimdi 10 kişilik bir çalışma merkezi istiyoruz. Orijinal çayırı kurtarmak istedim, şimdi mümkün olduğunca bitki, çalı ve ağaç koleksiyonu istiyorum. Bahçelerdeki çok sayıda farklı biyotop bunu mümkün kılmaktadır. Güneş ve Pazartesi iyidir.

Bahçeyi beş, on yıl sonra ne durumda görmek istersiniz?
Bahçe, varoluşun her günü için savaşmak yerine, birkaç yıllık bir bakış açısıyla maddi olarak yaşanabilir olsaydı, mutlu ve zihinsel olarak sağlıklı olurdum. Uzman ve yürekli bir ekibin çalışmasını isterim. Büyüme açısından bakıldığında, bahçelerde otların çalılıklarını ve onun üzerinde sağlıklı bir funda asması görmeyi çok isterim. Kendimize değil, gelecek nesillere bahçe yaratıyoruz.