Hoş geldiniz şarkıcılar. Kuş cıvıltıları bazen ornitologların bile kafasını karıştırır

RumBar

Global Mod
Global Mod
“Ülkemizde kuş taklitçileri yok ama bazı türler duydukları sesleri diğerlerinden daha fazla taklit ediyorlar. Sığırcıklar muhtemelen en çok bu özelliğiyle tanınır. Nispeten erken, genellikle Şubat ayında geliyorlar. Ve bir kış yürüyüşü sırasında aniden bir sarıasma sesi duydum, ancak bu Mayıs ayına kadar bize gelmiyor. Sığırcıkların sarıasmayı çok iyi tanıdığını öğrendim” diyor Vítání předneho zpúv Aleš Jelínek'in rehberlerinden biri.

Bir keresinde bir ağacın tepesinden egzotik bir ses bile duyduğunu hatırlıyor. “İyi duyamadığımı sanıyordum. Ama çok geçmeden onun papağan yerine yine sığırcık olduğunu keşfettim. Muhtemelen sıcak bölgelerdeki kışlama alanlarından bir şeyler yakalayıp burada denemiştir” diyerek gülüyor ve mavi boğazlı bülbülün de benzer şekilde davrandığını, şarkısında bazen başka bir kuşa özgü tiz seslerin de yer aldığını ekliyor. “Genellikle burada, Soos'ta yaşıyor. Ancak kıyıdaki sazlıkların ve sazlıkların bulunduğu göletlerde de bulmak mümkün” diye açıklıyor.

Jelínek, 1990'lı yıllardan bu yana Mayıs ayının ilk günü doğaya gidiyor. O zamanlar, doğa koruma uzmanlarından oluşan yerel bir örgütün genç bir üyesi olarak, bugün başkalarına kuşları seslerinden nasıl ayırt edeceklerini kendisi öğretiyor.

“Baharda kuşlar şarkı söyleyerek bölgelerini işaretler ve dişilerin ilgisini çeker. Ama onların başka seslerinin de olduğunu bilmek gerekir. Örneğin temas veya uyarı” diyor ve yürüyüş sırasında insanların kuşlar ve çevrelerindeki doğa hakkında birçok ilginç şey öğreneceklerini ekliyor.

Bazen de şarkıcıları yakından görme fırsatı buluyorlar. Örneğin, bir sonraki 4 Mayıs Cumartesi günü Libocké sulak alanlarındaki Kynšperk'te karşılama kapsamında kuşların yakalanması ve çınlamaları gerçekleştirilecek.

“1 Mayıs Çarşamba günü saat yedide Františkovy Lázně'deki tren istasyonunun önünde buluşacağız. Kuş cıvıltılarına doğru bir yürüyüş bizi parkların içinden Amerika göletine götürecektir. Buradan geri dönmek ya da Klest, Komorní hůrka ve Stein üzerinden Cheb'e gitmek mümkündür. Araziye uygun ayakkabı ve kıyafetler öneririm; dürbün kabul edilir,” diye ekliyor Aleš Jelínek.