Hastanelerde kalp ve astım hastalarının sayısı artıyor… | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod

NOIDA: Hem devlet hem de özel hastaneler, son haftalarda Delhi-NCR’deki yoğun soğuk hava koşulları nedeniyle Noida ve Ghaziabad’daki astım ve kalp hastalığı hastalarında artış görüyor.
Doktorlar, soğuk ve kuru havaya sürekli maruz kalmanın mevcut solunum problemlerini şiddetlendirdiğini ve hava kaynaklı yeni astım vakalarını ön plana çıkardığını söyledi. Ek olarak, soğuğun kalpteki kan damarlarını daralttığını ve atardamarları tıkayarak yanlış kan akışına ve kalple ilgili sorunlara neden olarak sonunda kalp krizine neden olduğunu eklediler.
Doktorlar, astımın solunum yollarında iltihaplanmayı içerdiğini ve bunun kışın kötüleşebileceğini ve hastalarda nefes darlığı ve öksürük gibi semptomlara neden olduğunu söylediler. Mevcut astımlılar, soğuğa karşı uygun önlemleri almazlarsa zor durumda kalacaklarını da sözlerine eklediler.
“OPD’de ilaçlarla tedavi edilen daha fazla astım hastası görüyoruz, ancak şimdiye kadar hiçbir hasta ciddiyeti görmedi” dedi Dr. Pawan KumarDCH’nin tıbbi müfettişi, Noida.
Kalp hastalarının da soğuktan korunmaları gerekiyor. Doktorlar, stresi yönetmenin ve kolesterol ve kan şekeri düzeylerini izlemenin de kalp durması riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ekledi.
“Kışın kalp hastalarının doktora gitmesindeki artış, kalbin sağlıklı bir vücut ısısını korumak için daha fazla çalışması gerektiğindendir. İnsanların iyi giyinerek, düzenli egzersiz yaparak ve düzenli olarak tansiyon, kolesterol ve kan şekerini kontrol ederek kendilerini korumaları önemlidir” dedi. Bimal ChhajerNoida’da bir kardiyolog.
Doktorlar, tüm hastanelerde geçen hafta kalp ve solunum sorunlarıyla başvuran hastaların sayısında yaklaşık %20’lik bir artış bildirdi.
Ortopedik doktorlar ayrıca artrit ve kas ağrısından şikayet eden hastalarda benzer bir artış bildirdiler. Şikayetlerin çoğu bel, diz, boyun ve omuz ağrısı ile ilgili olduğunu söylediler.
“Kış aylarında kastaki kan dolaşımı yavaşlar ve kas spazmlarına neden olarak eklem ağrılarına neden olur. Bazı artrit türleri kışın kötüleşir. Ortopedi ve Eklem Replasmanı Direktörü Dr. maksimum hastane, Vaishali.
İnsanlar egzersiz rutinlerini ve devam eden ilaçları atladığında sorunların arttığını söyledi.