Güreşçilerden fedailere ve güreşçilere: Bir ‘kushti’ geleneği, aşırı güçlü, kaslar çok eski | Noida Haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod
NOIDA: Her zaman sinsi olan Sorkha, şimdi şehri tanımlayan yüksek binaların patlamasının arkasına saklandı. Ancak onlarca yıldır, Sorkha’nın kutcha yollarının, yemyeşil tarlaların ve sıra sıra mütevazı tek katlı evlerin “kushti” hikayeleri her yerde dolaştı.
Pek çok çiftçi topluluğu gibi, Sorkha’daki köylüler de topraklarının kutsanmış olduğuna inanıyor. Lord Krishna’nın büyük bir güreşçi olduğu söylenen kardeşi Balram’a tapınmalarıyla birleşen bu inanç, nesiller boyu köy gençliğini onun aharalarına getiren şeydir.
Spor, Sorkha’nın çocukları için bir geçiş ayini olarak görülüyor, köylüler için toprak ne kadar derin kök salmışsa – amatörler için eğlence, uygulayıcılar için ritüel, profesyoneller için geçim kaynağı ve geri kalanlar için adrenalin patlaması. Ve bazen bir anlaşmazlığı çözmenin tek yolu.
Sakinleri, NCR kasabasının 115. Sektöründeki köyün en büyük başarılarını 2001 ile 2014 yılları arasında yaşadığını söylüyor. Bir alışkanlık ve sıkı bir diyet ve egzersiz rejimi ile donanmış, Sorkha’dan düzinelerce insan profesyonel güreşe geçti. Köylüler madalya kazananların isimlerini Sachin Tendulkar’ın bir hayranının onun asırlarını ezbere okuyacağı kadar akıcı bir şekilde söylüyor.
Şimdi 32 yaşında olan Indrajeet Yadav onlardan biri. Hindistan Okul Oyunları Federasyonu tarafından 2008’de Delhi’de düzenlenen ulusal düzeyde bir güreş turnuvasından gümüş madalya aldı. Sevgiyle ‘Indrajeet Pahalwan’ olarak anılan o, 14 yaşında güreşe başladı.
“Ailemin büyüklerinin ‘kushti’ oynamasını izledim. Ben de öğrendim. Biz hiç tütün veya içki içmedik. Sağlıklı kalmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu kaslar bizim ekmeğimiz ve tereyağımızdır” diyor. .
Gerçekliğe karşı gelenek
Ancak Indrajeet’in başarısı, Sorkha’nın ‘kushti’ altın çağının doruk noktası oldu. Sadece köy için değil, fırsat ve yatırım eksikliği, kısmen kriket ve futbolun ticari önemi ve kısmen de bir şehirde geçimini sağlama baskıları nedeniyle popülaritesi azalan spor için de zaman değişti. yaşam maliyetinin ve özlemlerin fırladığı yer.
Indrajeet, gümüşünden sonra hükümetten biraz yardım alacağını düşünmüştü. Nakit ödül değilse, o zaman bir iş, belki de demiryollarında. “Madalyalarım ve sertifikalarımla birçok göreve gittim ama hiçbir anlamı yoktu” diyor.
Seçeneksiz kaldı, profesyonel güreşçiler Indrajeet gibi ve sporu yaşamları için bir meslek haline getirmeyi umanlar, etraflarında alışveriş merkezleri belirdikçe ahara rutinlerinden, ardından kaslarını gerektiren işlerden vazgeçtiler.
Indrajeet, “Yeterince iyi eğitilmedim, bu yüzden seçeneklerim sınırlıydı. Benim gibi güreşçiler için hazır olan tek iş, fedai olmaktı. Ve şimdi ben de buyum,” diyor Indrajeet.
Köydeki eski pehlivanların da benzer bir ağıtı var. Yıllar içinde sporun solgunluğuna tanık oldular.
Ramesh Yadav (80), “Kushti’yi ilerletebilecek pek fazla insan görmüyorum. Ev işleri yapıyorlar… Bu bizim geleneksel sporlarımızdan biri. Eğer onu tanıtmaz veya takdir etmezsek, onu tamamen kaybederiz” diyor (80) , bir zamanlar güreşçi.
Manoj Kumar Yadav (40) şampiyonalarda yarışmayı umuyordu. Aynı zamanda fedai olarak da çalışan Manoj, “1999 yılında güreşe başladım ve 2004 yılında ilçe ve eyalet düzeyindeki yarışmalardan bazı sertifikalar aldım. Ama geride bırakmak zorunda kaldım. Ailemin bu kariyeri destekleyecek parası yoktu.” Noida, diyor.
kazanılan bir puan
Spor sırtüstü düşmüş olsa da, bir geri dönüşün gerekli olduğunun kabulü güçlü.
2017 yılında çalıştığı kulüpte vardiya sonrası eve giderken bir ahara açma fikri Indrajeet’e geldi. Komşuları Ravi Yadav (32) ile birlikte köy gençlerine ücretsiz güreş eğitimi verme planıyla ilçe yönetimine başvurdular.
Indrajeet, “Yetkililer talebimizi inceleyeceklerini söylediler. Birkaç ay bekledik ve ardından geleneksel bir ahara inşa etmek için kitle fonlamasına başvurduk. Sonunda, Noida Yetkilisi arazi konusunda bize yardım etti” diyor.
2019’da Bölge Sulh Hakimi BN Singh fitness ekipmanı sağladı ve orada eğitim gören çocuklar için iki dinlenme odası ve bir mutfak eklenmesine yardımcı oldu. Kısa bir süre sonra tesis, bir akademiye dönüştürülmesini tamamlayan, teneke bir kulübenin altına yerleştirilmiş Olimpik düzeyde bir güreş matı ile desteklendi.
Singh, TOI’ye “Noida’da arazi maliyetleri yüksek ve birçok arsa etkilendi. Aynı şey Sorkha’da da oldu, bu yüzden MoU olarak bu hükümet arazisini verdik. Ayrıca, köyün sporu teşvik etmek için bir teneke kulübe ve fitness ekipmanı almasına yardımcı olduk” dedi.
Şu anda Sorkha’da aralarında kızların da bulunduğu 30 çocuk ilk kez güreş eğitimi alıyor. Her gün iki vardiya halinde pratik ve pratik yapıyorlar: 06:00-9:00 ve 17:00-20:00. Ve kontrollü bir diyet uyguluyorlar, her çocuk için yaklaşık 1,5 litre badam sütü, proteinli yiyecekler, meyveler ve meyve suları, hepsi akademinin mutfağından geliyor.
Sorkha vatandaşlarının değer verdiği madalyalar geri dönüyor gibi görünüyor. 17 yaş altı 7 kursiyer ilçe düzeyinde yapılan yarışmalarda gümüş ve bronz madalya kazandı. Bazılarının ulusal yarışmalara ve ötesine gitmek gibi daha büyük hayalleri var.
Vaishnavi Yadav stajyerlerden biridir. Olimpiyat madalyası istiyor. “Her sabah aharaya adım attığımda eğilip yeri öpüyorum. Geeta Phogat (2010 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nda güreşte Hindistan’ın ilk altın madalyasını kazanan) benim ilham kaynağım. Yolun kolay olmayacağını biliyorum ama Denemeye devam edeceğim” diyor 14 yaşındaki.
Şimdiye kadar köyden ve STK’lardan gelen fonlar akademiyi çalışır durumda tuttu. Eğitimin çoğuna Indrajeet eşlik ediyor.
Ancak güreş, bir oyuncunun diyetine neredeyse takıntılı bir şekilde odaklanmayı gerektirir. Bu tek başına akademi için günde 1.000 Rs’ye mal oluyor ve köydeki çoğu ailenin bu kadarını kendi başına harcamaya gücü yetmiyor. Ravi, “Mevcut Bölge Sulh Hakimi Suhas LY’ye şikayette bulunduk. Kendisi bir Paralimpik sporcu olduğu için ondan büyük umutlarımız var” diyor.