Greater Noida’da evine içki götürmeye çalışan kadın 44.000 Rs kaybetti | Noda haberleri

RumBar

Global Mod
Global Mod

NOIDA: bir Büyük Noida sakini, evine birkaç şişe likör getirilmesini isterken siber dolandırıcılıkta 44.000 Rs kaybetti.”
Tüketim yetkilileri, eyalette likör için eve teslim sistemi olmadığını, ancak peşin UPI ödemeleri ile çevrimiçi şarap mağazası listelerinin siber dolandırıcılar tarafından evde kalanları hedeflemek için kullanıldığını açıkladı.
Beta 2 polis karakolunda kayıtlı bir FIR’a göre, emekli bir IPS memurunun kızı olan şikayetçi Adhya Katyani Chauhan, iddiaya göre, yakınlardaki bir dükkanın adres ve telefon numarasının yazılı olduğu, eve içki teslimatı ile ilgili bir reklam buldu. Jagat çiftlik pazarı. 6 Mart’ta, bazı Blue Label viski şişeleri için telefonla sipariş vermeye çalıştı, ancak içki için avans ödemesi için kandırıldığını iddia etti.
“İnternette listelenen numarayı aradım ve mağaza, şişeler teslim edildikten sonra bakiye ödenmek üzere 22.000 Rs depozito karşılığında içeceği eve teslim etmeyi kabul etti. Bize bir Abhimanyu adına WhatsApp üzerinden bir QR kodu gönderdiler. Raghav,” dedi şikayetçi.
22.000 Rs’lik ilk ödeme saat 22.30’da yapıldı, ancak iddiaya göre birkaç dakika sonra şüpheli Chauhan’ı tekrar aradı ve gece geç saatlerde olduğu için ondan tüm tutarı ödemesini istedi, şikayetçi iddia etti.
“Şişelere acilen ihtiyacım vardı, bu yüzden tüm tutarı ödemeyi kabul ettim. Ancak çevrimiçi bir cüzdan aracılığıyla 22.000 Rs daha ödediğimde, adam tekrar aradı ve işlem iki taksitte yapıldığı için bir GST faturası düzenleyemediğini söyledi. .Tek bir işlemde kendisine tekrar 44.000 Rs ödememi istedi ve teslimatta zaten ödenmiş olan tutarı iade edeceğime dair güvence verdi.Bunu yapmayı reddettim ve ondan paramı iade etmesini istedim, dedi Chauhan.
Aldatan kadının para iadesi için 3 gün beklemesini istediği bildirildi, ancak şikayetçi bunun bir UPI olduğu ve tatillere bakmaksızın hemen yapılabileceği konusunda ısrar etti. Kadın, “Ama beni telefonda taciz etti. Dolandırıcılık olabileceğinden şüphelenerek İçişleri Bakanlığı siber suçlar portalına bildirdim. Defalarca kendisine ulaşmaya çalıştım ama ödemeyi erteledi” dedi.
23 Mart’ta Chauhan bir şikayette bulundu ve IPC Bölüm 420 (mülkü devretmek için aldatma ve haksız teşvik) ve 504 (barışı bozmaya kışkırtma niyetiyle kasıtlı hakaret), SHO Beta- 2 Vinod Kumar Mishra kapsamında bir FIR kaydedildi.
Bu arada, Bölge Özel Tüketim Memuru RB Singh, eyalette bu tür hizmetler bulunmadığından insanları internetten içki siparişi vermemeleri konusunda uyardı. Singh, “Bu tür vakalar artıyor, ancak insanları bu tür çevrimiçi dolandırıcılıklara kanmamaya çağırıyoruz. Bu tür çevrimiçi teslimat hizmetleri bölgede mevcut değil. Biri bunu vaat ederse, o zaman gerçek değildir” dedi.