Gitarist, öğrenci ve öğretmen Štěpán Kordík, blues rock'ın gücünün sonsuz olduğunu söylüyor

RumBar

Global Mod
Global Mod
Pek çok müzik projesinde yer alıyor, müzik makaleleri ve eleştirileri yazıyor, üniversitede okuyor ve aynı zamanda öğretmen olarak çalışıyor. Kısacası Štěpán Kordík, zamanı doğru organize ederek pek çok şeyi başarabileceğinizi kanıtlıyor.

Yerel hayranlar grubunuz Steven's ile çoktan tanıştı. Peki müzikal başlangıcınız neydi, müzisyen olmayı ne zaman düşündünüz?
Bunu tam olarak hatırlıyorum. Çocukluğumda köyümüzdeki Mardi Gras geçit törenine katılmıştım ve beylerin orada gitar çalması çok hoşuma gitmişti. Bundan kısa bir süre sonra babam bana gitarist Joe Bonamassa'nın bir CD'sini aldı. Bu yüzden kendim oynamayı denemeye başladım. Büyükbabamın eski gitarıyla çaldığım ilk şarkı Bob Seger'in Old Time Rock'n'Roll'uydu.

Rock klasiklerinden, biraz cazdan nispeten hızlı bir şekilde yolumu buldum ve müzik hayatımın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Daha sonra Honza Řehák ve ben ilk grubu kurduk. Bahçedeki bir barakada berbat bir ekipmanla denedik ama onda da bir şeyler vardı. İlk konser veren gruplar arasında Funky Monx'u ve Red Hot Chilli Peppers'ın yeniden canlanmasını anmak isterim.

Steven's grubunun oluşumunu ve şu ana kadarki en büyük başarınızı anlatabilir misiniz?
Steven's ile 2021'de ilk single'ımızla gün yüzüne çıktık. Yaratılışın öncesinde şarkı yazmaya başladığım covid dönemi vardı. Başlangıçta solo bir projem olsun istiyordum. Ancak bu fikir, özellikle harika grup arkadaşları sayesinde hızla tam teşekküllü bir blues-rock grubuna dönüştü.

Benim dışımda Steven'dan Honza Řehák, Honza Donz ve Miki Kopecký vakfı oluşturuyor. Daha sonra konserlere vokalist Kristýna Gubišová ve kız kardeşim Majda Kordíková'yı da ekledik. Daha büyük etkinlikler için rüzgar bölümünü kullanıyoruz. Blues Aperitif yarışmasındaki zaferi, bestelerimizin radyo yayınlarında yer almasını ve yurt dışı gezilerini en büyük başarılarımız arasında sayıyoruz. Bu yıl ikinci bir albüm kaydedip yayınlamayı planlıyoruz.

Bazı gruplar kayıtları yalnızca dijital olarak yayınlıyor. Ancak ilk albüm için fiziksel bir taşıyıcı da teklif etmiştiniz. CD'lerin ve LP'lerin hâlâ değerli olduğunu düşünüyor musunuz?
Günümüzde pek çok insan hala fiziksel bir taşıyıcı satın almayı seviyor. Ya bir konser hatırası olarak ya da fiziksel taşıyıcının mevcut en iyi ses kalitesine sahip olması nedeniyle. Steven's ve ben onu vinil olarak yayınlamaya karar verdik. Plaklarla bir ilişkimiz var ve bir grubun LP'ye kayıt yapması harika bir duygu. Plakçıların dönemi bir şekilde geri dönüyor ve bundan memnunuz.

İlk albüm olumlu eleştiriler aldı. Öteki nasıl ortaya çıkıyor? Peki ne zaman mevcut olacak?
Olumlu geri dönüşlerden çok memnunuz. Ama aynı zamanda nerede eksiklerimiz olduğunu da biliyoruz ve bir sonraki albümde bunları gidermeye çalışacağız. İkinci albümü birkaç yerde çekiyoruz. Davullar Svárov'un stüdyosunda kaydedildi. Diğer enstrümanlar Miroslav Chyska'nın Cyber Baobab stüdyosunda kaydedilecek. Miksaj, mastering ve ortak yapımdan sorumludur. Gerisini benim evimde kaydedebiliriz. Her şey yolunda giderse kayıt sonbaharda yayınlanacak.

Bir dizi gelecek vaat eden grup başarıyı yakaladı, ancak daha sonra hızla dağıldı. Bu tehlikeyi önlemek için bir tarifiniz var mı?
Oynayabilmek bir şey ama bence bireyin tutumu daha önemli. Sağlıklı tevazu ve sebat esastır. Grupta bir hareket ettirici varsa ve diğerleri onun kararına güveniyorsa, olay yerinde kalma şansı yüksektir. Ayrıca grupta birlikte vakit geçirmeyi seven arkadaşlar olmamızı da gerçekten takdir ediyorum.

Genç grupların koşullarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Steven'ı halkın arasına sokmak mümkün mü?
Prova odası, sermaye ve belki de stüdyo gibi ilk meseleleri grubun bir dereceye kadar kendi başına ayarlaması gerekiyor. Genç gruplara ilgi var, sadece doğru insanlara ulaşmaları gerekiyor. Bahsi geçen yarışmada kazandığımız galibiyet sayesinde ülkenin çeşitli şehirlerinde oynadık ve oyun teklifleri yağmaya başladı. Bazı yerlerde insanlar kör olsalar bile müziği keşfetmeyi severler, bu harika bir şey.

Zaten Polonya'da sahne aldınız. Daha fazla yurtdışına seyahat etmeyi planlıyor musunuz?
Sınırın dışına her çıktığımızda buna değdi. Hem Polonyalılar hem de Almanlar minnettar izleyicilerdir ve bizi her zaman sıcak bir şekilde karşıladılar. İkinci albümün yayınlanmasından sonra menajerle birlikte yurt dışında bir dizi konser planlayacağımızı hayal edebiliyorum. Blues rock çalıyor olmamız ve şarkı sözlerinin İngilizce olması yabancı tanıtımcıların bizi dramaturjik olarak bir yere yerleştirmesini kolaylaştırıyor.

Sen radyo pop değil, blues rock çalıyorsun. Bu sizin için bir komplikasyon mu, yoksa bir avantaj mı?
Çağdaş popüler müziğin kontrolüne tabi değiliz ve hedef kitlemiz daha dar bir gruptur. Öte yandan, bunlar genellikle müziği kelimenin en geniş anlamıyla takdir edebilen, daha talepkar dinleyicilerdir. Popüler pazar doymuş durumda ve daha az insan blues rock dinliyor. Öte yandan bu sayede bizi keşfetme ihtimalleri de daha yüksek. Yani bu aslında bir avantaj. Ayrıca blues rock'ın gücü sonsuzdur.

Steven'ın yanı sıra başka projelerde de oynuyorsun. Biraz isim verebilir misiniz?
Uzun zamandır şarkıcı Ricardo Delfin ile Blues ikilisi Crossroad Bros'ta çalıyorum. Aynı zamanda büyük şarkıcı Ema Nováková ile Jazzpresso ikilisinde de sahne alıyorum. Her ikisinden de keyif alıyorum. Diğer gruplar arasında örneğin David Kraus grubu KVeen'i sayabilirim ve geçtiğimiz yıl Funky Monx grubunun uzun yıllar sonra faaliyetlerine son verdik.

KVeen isminden Queen grubunun repertuarıyla turneye çıktığınızı anlıyorum. Fikir nasıl ortaya çıktı? Bohemian Rhapsody filmi size ilham verdi mi?
Filmin başarısından kelimenin tam anlamıyla KVeeny sorumludur. Onun sayesinde işlerine girdim ve şaka yollu şarkıları çalmayı denemek istediğimi söyledim. Bunun için birkaç müzisyen toplandı ve hepsi bu. KVeen'den keyif alıyoruz ama repertuvarımız sıkıcı olmasın diye çok sık çalmak istemiyoruz.

Ayrıca tanınmış müzisyenlerle de işbirliği yapıyorsunuz. Biraz bahseder misiniz?
Stüdyoda Tereza Kerndlová ile çalıştım ve bir zamanlar onun grubunda yer aldım. Yazın David Krause'un grubuna da katıldım. Harika bir deneyimdi ve belki onunla daha fazlası da olacak. DJ projesi hayata geçirildiğinde ve Tonya Graves'in konuk olduğu dönemde Karlovy Vary Senfoni Orkestrası'nda da çalmıştım. Enerji doluydu ve onunla tanıştığımı sevgiyle hatırlıyorum.

Štěpán Kordík

ikametgah: Karlovy Vary yakınındaki Pila

müzisyen, ZUŠ ve ZŠ'da öğretmen, Pedagoji Fakültesi öğrencisi

hobiler: müzik, seyahat, doğa, eğlence amaçlı sporlar

Balolardaki performanslara da yabancı değilsiniz. Bu müzik sitesini beğendiniz mi? Ziyaretçiler ayrıca daha yeni repertuar istiyor mu? Mezuniyet balosunda olmazsa olmaz şarkı hangisi?
Temel olarak iyi bir grupla her şeyi oynamayı seviyorum ve balolarda da bunu yapıyoruz. Repertuar modern şarkılarla genişliyor ama eski güzel şarkılar hâlâ moda. Doğru topta Sweet Seduction eksik olmamalıdır. (kahkahalar)

Ayrıca müzik makaleleri ve incelemeleri de yazıyorsunuz. Oraya nasıl gittin?
Facebook'ta Headliner müzik dergisinin yayıncısı olan bir tanıdığımın şu sıralar editör aradığına dair bir durumla karşılaştım. Uzun süredir aklımda müzik odaklı yazılar yazmak istediğim fikri belirince iletişime geçtim. Normalde erişemeyeceğim müzikleri keşfetmek hoşuma gidiyor.

Gitarın yanı sıra başka müzik enstrümanlarında da uzmanlaşıyorsunuz. Nasıllar?
Kendimi öncelikle bir gitarist olarak görüyorum ve aynı zamanda şu ana kadar en fazla ilerleme kaydettiğim enstrüman da bu. Gitardan basa çok uzak değil. Hatta bir süre bir grupta çaldım. Bazen davul çalıyorum. Davulcumuz Honza ilk başladığında onunla çalışmıştım. Fakültemizde zorunlu bir piyano var ve buna sevindim, muhtemelen onu kendim çalamazdım.

Saksafon çalmaya dokuzuncu sınıfta başladım, esas olarak rock'n'roll sololarından ilham aldım. Bazen toplarda oynuyorum. Son zamanlarda ben de mızıka çalıyorum. Blues'da yaygın olarak kullanılıyor ve Steven'ın konserlerinde de mevcut. Ancak en büyük zorluk hala şarkı söylemek. En azından birden fazla enstrümanın temellerini bilmek, özellikle şarkı besteleyip düzenlerken faydalıdır.

Fakültedeki piyanodan bahsettiniz. Hangi alanda eğitim görüyorsunuz? Müzik ve işin yanı sıra kaos değil mi?
Pilsen Pedagoji Fakültesi'nde okuyorum ve bu yıl bitirmem gerekiyor. Özellikle yılın ortasında ve yılın sonunda çılgınca. Ama orada burada boş bir Pazar varsa, bu yapılabilir.

Sivil hayatta öğretmensiniz. Hangi okulda çalışıyorsun?
Beşinci yılımda Karlovy Vary'deki Antonín Dvořák Temel Sanat Okulu'nda ve ilk yılımda da Karlovy Vary Temel Diller Okulu'nda matematik ağırlıklı öğretmenlik yapıyorum. Bundan çok zevk alıyorum. Öğrencilerimi anlıyorum ve onlara her şeyi olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.

Gelecek planların neler?
İnsan plan yaptığında Tanrı güler. Plan yapmamayı tercih ederim. Aşk ve müzik geleceğimde olduğu sürece mutlu olacağım.