Gıda bankası Sokolovska'da yeni bir depo açtı, artık bağışları reddetmek zorunda değiller

RumBar

Global Mod
Global Mod
Müdür, “Belediyeden üç milyon krona satın aldığımız eski bir lise kafeteryası ve Uyum Fonu'ndan gelen para sayesinde onu onardık” diye açıkladı.

Ek çalışmalar da dahil olmak üzere binanın yeniden inşası neredeyse 27,5 milyon krona mal oldu. Karlovy Vary bölgesi de iki buçuk milyondan az bir destekle önemli ölçüde yardımcı oldu. Diğer şehirler, belediyeler ve kuruluşlar da katkıda bulundu.

Gıda bankası deposunun açılışı Královské Poříčí belediye başkanı Michal Kováč tarafından da memnuniyetle karşılandı. Törende, “Bina on yedi yıl boyunca boş ve terk edilmişti, tüm alan terkedilmiş bir araziye dönüştü” dedi. Şimdi eski okulun tüm binaları onarılıyor ve bunlardan birine yeni konut inşa edilecek.

Bankanın artık düzinelerce palet ürünü barındırabilecek yeni depo tesisleri var. Hloušek, “Maalesef geçmişte bazı büyük bağışları reddetmek zorunda kaldık, onları koyacak yerimiz yoktu” dedi. Bu artık geçmişte kaldı. Örneğin birkaç gün önce depoya 19 palet bisküvi geldi. Ayrıca Královské Poříčí'deki bankada bir dondurucu da mevcuttur. Hatta banka çalışanları bile yeni olanaklar bulacak.

Eşya, gıda ve eczaneler çeşitli kuruluşlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken, PBKK'nın ayrıca bölgenin uzak bölgeleri başta olmak üzere 10 noktaya kendi dağıtım hizmeti de bulunuyor.

Bireysel konumlara yönelik paketler farklılık gösteriyor; örneğin Cheb'de çok sayıda evsiz varken, Aš'ta bunlar çocuklu bekar anneler. “Ancak biz her zaman yardıma hazırız. Geçmişte örneğin covid krizi ya da Ukrayna'dan mültecilerin gelişi vardı” diye vurguladı Hloušek.

Yardım alanların sayısı önemli ölçüde arttı

Banka yalnızca kamuya açık tahsilatlardan veya üreticilerden veya satıcılardan yardım almıyor. Bu yılın bahar koleksiyonunda Karlovy Vary bölgesinde 12,3 ton gıda ve eczane toplandı. Yardımın aynı zamanda en yoksul insanlara yönelik Avrupa Yardım Fonu'ndan ve ayrıca devlet bütçesinden de alındığı gerçeği hakkında çok az şey biliniyor.

Karlovy Vary Bölgesi Gıda Bankası 2015'ten beri faaliyet gösteriyor; Královské Poříčí'deki tesislerin yeniden inşası iki yıl sürdü. Korona virüs salgınının patlak vermesinden önce bile, iki buçuk bin kişinin bankanın deposundan düzenli olarak mal tedarikine ihtiyacı vardı; 2021'de bu sayı zaten 7.300'dü ve bir yıl sonra sayıları 19.000 civarında sabitlendi.

Gıda bankasının yeni binası Pilsen'in emekli piskoposu Mons tarafından kutsandı. František Radkovski. Ayrıca deponun girişine konulan haçı da kutsadı. Milan Hloušek, “Ağaç Honza Sebján tarafından kesildi ve haç Bay Vojáček tarafından yaratıldı” diye açıkladı.