Finans departmanı ölçü birimini aşırı harcama konusunda uyardı | Haberler

FontikUpa

Member

MYSURU: Finans komitesi toplantısı Mysore Üniversitesi (UoM) canlı yayınlanan üniversitenin azalan gelirlerini gözler önüne serdi. Üniversitenin son iki yılda taşınan 50 Rs ödenmemiş faturası var.
Toplantıda, devlet maliye yetkilileri UoM’yi tahmini gelirlerin üzerinde aşırı harcama yapmaması konusunda uyardı.
Toplantı, maaşlarına zam yapılmasını isteyen ev sahibi öğretim üyelerinin talebini görüşmek üzere düzenlendi. Toplantı, Yüksek Öğrenim Dairesi’nin ‘Sushasana’ yönergelerine göre canlı yayınlandı. Ölçü birimi yetkililerine, maaş ve yönetim ve finansla ilgili diğer konularla ilgili hükümet emirlerini takip etmeleri talimatı verildi.
Toplantıda, kıdemli IAS yetkilisi PC Jafferfinans departmanında sekreter (giderler) olan, UoM’nin bazı gelir tahminlerini ve çeşitli harcamalar için iç fonlardan ödeme yapılmasına ilişkin büyük iddialarını okşadı.
Yapılan toplantıda onaylanan 665 kadrodan 402’sinin boş olduğu açıklandı. Bu kontenjanları doldurmak için %232 daha fazla olan 936 misafir öğretim üyesi atanmıştır. 2020-21 mali yılında, ölçü birimi Rs 61,68 crore daha harcadı. Bu fazla harcama, 2021-22’de 74,33 Rs’ye ulaştı. 2022-23 Aralık ayının sonuna kadar, üniversite 44,06 Rs gelir kaydederken, aynı dönemde harcama 78,67 Rs oldu.
Jaffer, mali sonuçları olan kararlar alırken finans komitesini hafife almaktan yetkilileri sorumlu tuttu. Bir üniversitenin eyalet yönetiminin belirlediği çerçeve dışında tek taraflı bir karar alması durumunda diğer üniversiteler için de sorun yaratacağını söyledi.
Ölçü birimi yetkilileri, iç kaynakları artırmak için alım ve tazminatın %10 artırılacağını söylediğinde Jaffer, tazminatı %10 oranında revize etmenin kolay olmadığını belirtti. “Eleştiriler, protestolar olacak. Bu zam bile üniversitenin bütçe açığını kapatmaya yetmiyor. Dolayısıyla üniversite karar vermeden önce parayı nereye seferber edeceğini söylemeli.”
sorumlu ölçü birimi VC H Rajashekar yoruma açık değildi. Bu arada, Sendika üyesi EC Ningaraju misafir öğretim üyesi maaşlarına zam kararından geri dönüş olmadığını söyledi. İç kaynaklardan karşılanacak” dedi.