Fedaiyi öldürüp yakma suçundan 17 yıl hapis cezası uygulanıyor. Mahkeme itirazı reddetti

RumBar

Global Mod
Global Mod
Pávka adli muhafızı mahkemeye getirdi. Diğer sanıklar Jan Teleki ve Jan Štěpnička da mahkemeye çağrıldı. Senato Başkanı Pavel Zelenka, Pilsen Bölge Mahkemesi’nin kararını okurken herkes dikkatle dinledi.

Temmuz ayında Pávka’yı on yedi yıl hapis cezasına çarptırdı. Arkadaşını vuranın kendisi olduğu sonucuna vardı. Diğer iki sanık Teleki ve Štěpnička ise tüm suçlamalardan beraat etti.

Cumhuriyet savcısı beraat kararına itiraz etti. Kanıtların desteklenmesini önerdi. Özellikle, ifadesine dayanarak adamı suçladıkları tanığın yeniden sorgulanması. Pávek daha sonra davanın yeniden değerlendirilmek üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesini istedi. Mahkeme buna uymadı.

“Bölge savcısı ve sanık Petr Pávek’in itirazları reddedildi. Bölge mahkemesi delilleri doğru bir şekilde değerlendirdi” dedi Zelenka.

“Bölge mahkemesi tanığın kısmen güvenilir olduğunu değerlendirdi ve Pávek onun ifadesine dayanarak mahkum edildi. Öte yandan mahkeme, sürekli ifade vermesine rağmen tanığın bazı kısımlarını güvenilmez buldu” diyen savcı, Pilsen Senatosu’nun güvenilmez bulduğu kısımların Teleki ve Štěpnička’nın cinayete katılımıyla ilgili olduğunu ekledi.

Tanık, Pávek’in kız arkadaşını ele geçirip onu tehdit ettiği iddiasının ardından 2021 yılında ifade vermeye karar verdi. Adam polise cinayette kullanılan silahı Pávek’e verdiğini söyledi.

Cinayetin emrini birinin verdiği söyleniyor

Karar açıklanmadan önce konuşan Štěpnička, “Hiçbir şey yapmadığımı belirtmek isterim ve savcının teklifinin reddini talep ediyorum.” diyerek tanığın ifadesini uydurduğunu sözlerine ekledi. Teleki de benzer şekilde kendisini ifade etti. Hiçbir şey yapmadığını söyledi.

“Benim cinayetle hiçbir ilgim yok, bunu her zaman söylüyorum. O benim arkadaşımdı. Zengin olamadım. Bay Tanık bir manipülatör ve yalancıdır. O yalnızca alacaklılardan kurtulmakla ilgileniyor” dedi Pávek.

İddianamede üçlü, şişman bir adamı vurarak cesedini halıya sararak Karlovy Vary’de Hlinky, Přílezy ve Toužim arasındaki ormana götürüp oradaki her şeyi ateşe vermekle suçlandı. Kömürleşmiş ceset, Ekim 2011’de bir av bekçisi tarafından ormanda bulundu. Tanık ifade vermeye karar verene kadar polis uzun süre cinayeti kimin işlediğini bilmiyordu.

İddia makamı, boyu iki metre ve ağırlığı yaklaşık 170 kilogram olan, otuz yaşındaki bariz fedainin tanıdıkları tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Ona göre, cinayet nedeniyle iddia edilen müşteriden yüzbinlerce kron aldılar.

“Kurbanı Karlovy Vary’deki bir araba tamirhanesine götürdüler ve orada en az dört el ateş ederek öldürdüler. Cesedi bir halıya sardılar, PLA Slavkovsky les’teki orman standına götürdüler, yol kenarına bir kütük ile düzleştirip ateşe verdiler. Bunun için kişi başı 200 bin kron topladılar” dedi eyalet temsilcisi Jakub Kubias Temmuz toplantısında.

Temmuz ayındaki duruşmayı izleyen öldürülen Antonín S.’nin annesi de, MF DNES duruşmasının ilk gününde sanıklar için müebbet hapis cezası istediğini söyledi. “Kimse bu on iki yılda neler yaşadığımı bilmiyor. Benim için hayat bitti, oğlumun mezarına gitmeye devam ediyorum. Buraya gelebilmek için kendimi haplarla uyuşturmak zorunda kaldım” diye itiraf etti kadın.