Eski Mys Bölgesi Bütçesi herkesten tam not aldı | Haberler

FontikUpa

Member

MYSURU: Eski Mysuru bölgesindeki kabile toplulukları arasında, özellikle Soligalar arasında yaygın olan orak hücreli aneminin ortadan kaldırılacağının duyurulmasından turizmin desteklenmesine kadar, Çarşamba günü Merkezin bütçesi tüm paydaşlardan olumlu tepkiler aldı.
Yukarı Bhadra Projesi için özel bir paketin duyurulması da köylü liderleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Ancak bazı aktivistler, genel olarak devletten ve özel olarak Eski Mysuru bölgesinden daha fazlasını beklediklerini söylediler.
Birlik Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman bütçe konuşmasında, Karnataka’nın kuraklığa eğilimli orta bölgesinde, sürdürülebilir mikro sulama ve yüzey tanklarının içme için doldurulmasını sağlamak için Yukarı Bhadra Projesine 5.300 Rs’lik merkezi yardım verileceğini söyledi. su. Bu program, Chikkamagaluru Bölgesi’nin ve çevresindeki alanların kuraklıktan etkilenen bölgelerine fayda sağlayacaktır.
Karnataka Rajya Raitha Sangha’nın Başkanı Badagalapura Nagendra’ya göre, bu duyuru memnuniyetle karşılandı. “Ayrıca doğal/organik tarıma özel bir odaklanmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Bizim talebimiz ise ayrı bir bakanlıktır. Sektör üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı için bütçede duyurulduğu üzere yapay zekanın tarıma girmesine karşıyız” dedi.
Bütçedeki bir diğer önemli duyuru, 2047 yılına kadar orak hücreli anemiyi ortadan kaldırma misyonudur. Buna farkındalık yaratma, etkilenen kabile bölgelerinde 0-40 yaş arası 7 crore insanın evrensel taraması ve merkez ve eyalet hükümetlerinin ortak çabaları yoluyla danışmanlık dahildir.
Mysore Üniversitesi (UoM) Sosyal Dışlanma ve Kapsayıcı Politikalar Araştırma Merkezi’nde doçent ve müdür yardımcısı DC Nanjunda, kadınların bu orak hücreli anemi sorunuyla daha fazla karşılaştığını söyledi.
“Birlik Kabile İşleri Departmanı, bu hastalığı eğitim ve tarama yoluyla kontrol altına almak için şimdiden birkaç adım attı. Hastalar için özel tedavi olanaklarının yanı sıra, ASM ve KSM düzeyinde tarama olanakları getirilmelidir.
Bütçenin teknoloji sektörüne odaklanması sektör liderleri tarafından memnuniyetle karşılandı. SJCE-STEP CEO’su Shivashankar B, belirli parçaların ithalatında gümrük vergisi muafiyeti, digilocker’ın kapsamının genişletilmesi, AI merkezleri, agritech start-up’ları için fon dahil olmak üzere teknoloji ve start-up sektörüyle ilgili çeşitli duyuruların yapıldığını söyledi. diğerleri arasında.
En büyük teşvik, gençler arasında tarımı teşvik etmek için bir tarım hızlandırma fonuna tahsis ve önem verilmesidir. Fonun, genç girişimciler tarafından agritech girişimlerini desteklemek için kurulacağını söyledi.
Vidyavardhaka Mühendislik Fakültesi Müdürü B Sadashive Gowda, eğitim sektörü için ayrılan paydaki artışı takdir etti. Öğretmen eğitimine yeni bir yaklaşım, sürekli mesleki gelişim için bir seviye çubuğu anketi ve BİT uygulaması gibi yeni duyuruların öğretme ve öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olacağını söyledi.
Otel Sahipleri Derneği başkanı C Narayana Gowda, turizm tanıtımı için açıklanan yeni programların memnuniyetle karşılandığını söyledi. “Ancak belirli bir Mysuru duyurusu olmadığı için hayal kırıklığına uğradık” diye ekledi.
BJP Ulusal Genel Sekreteri ve Chikkamagaluru MLA CT Ravi, Chikkamagaluru’da bütçenin vizyoner bir bütçe ve halk yanlısı olduğunu söyledi. Merkezin bütçesinde yedi sektöre öncelik verdiğini ve kapsayıcı kalkınma, altyapı ve toplumun son kişisine yönelik programları içerdiğini söyledi.
Bu arada mahalle birimi AAP bütçeyi eleştirdi. Bütçe iyi niyetlerle dolu görünüyor ama geçen yılki iyi niyetlere ne oldu, kaçı gerçekleşti? Eğitim bütçesi %2,64’ten %2,5’ten %2,5’e, sağlık bütçesi ise %2,2’den %1,98’e düştü dediler.